Powołany w tym miesiącu zespół zajmujący się opracowaniem strategii działań związanych ze zwalczaniem epidemii COVID-19 ma wypracować rekomendacje do końca sierpnia - zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia. W składzie zespołu są między innymi przedstawiciele resortów zdrowia oraz spraw zagranicznych i administracji, a także sanepidu i Narodowego Funduszu Zdrowia.
W poniedziałek po raz pierwszy zebrał się zespół do spraw strategii działań związanych ze zwalczaniem epidemii COVID-19. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zwrócił uwagę tego dnia, że "jesteśmy przed drugą falą epidemii, a zespół ma przygotować strategię na jesień". Po spotkaniu oceniał, że "padło bardzo dużo nowych pomysłów, niektóre były bardzo ciekawe".
Przygotowania przed sezonem grypowym
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował w środę, że w ramach zespołu działać będzie pięć podzespołów, które mają zajmować się między innymi analizą standardów międzynarodowych, światowych i europejskich, związanych ze zwalczaniem COVID-19, opracowaniem strategii testowania osób pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, funkcjonowaniem szpitali jednoimiennych i kwestią podstawowej opieki zdrowotnej.
- Najważniejsze zadanie to wypracowanie kompleksowego modelu działania podstawowej opieki zdrowotnej, gdy COVID będzie towarzyszyła grypa sezonu jesienno-zimowego - podkreślił Andrusiewicz. - Ważne, żeby umiejętnie oddzielić dwa strumienie chorych. Nie można dopuścić do sytuacji, w której osoby z objawami od razu będą przekierowywane do szpitali zakaźnych. A pamiętajmy, że tylko z powodu grypy jesienią przychodnie odwiedza dziennie nawet sto tysięcy osób - dodał.
Rzecznik resortu zaznaczył, że niewykluczone, że model funkcjonowania samych szpitali jednoimiennych - w efekcie prac zespołu - będzie się różnił od obecnego.
Raport tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje
Rekomendacje do końca sierpnia
Andrusiewicz poinformował, że w zespole znaleźli się między innymi przedstawiciele resortu zdrowia z departamentów: analiz i strategii, systemu zdrowia, ratownictwa medycznego i obronności oraz zdrowia publicznego i rodziny; a także przedstawiciele: Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, Narodowego Funduszu Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
W składzie zespołu są też krajowi konsultanci w dziedzinach chorób zakaźnych, anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny rodzinnej. Rzecznik resortu zdrowia powiedział, że zespół nie jest ciałem zamkniętym. - Jeśli będzie taka potrzeba będą dopraszani jeszcze inni eksperci. Sami oczywiście, jeżeli chcą uczestniczyć w wypracowaniu strategii i mają własne propozycje działań w swojej dziedzinie, mogą również się zgłaszać. Zespół ma wypracować rekomendacje do końca sierpnia - oświadczył. Liczba potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi przypadków zakażenia koronawirusem wynosi obecnie w naszym kraju niemal 44 tysiące przypadków, zmarło 1682 osób. Ponad 33 tysięcy pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 wyzdrowiało.
Źródło: PAP