W związku ze stanem epidemii COVID-19 Lasy Państwowe wprowadzają od 3 do 11 kwietnia tymczasowy zakaz wstępu do lasów, a parki narodowe pozostają zamknięte - poinformował w piątek w komunikacie resort środowiska.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>
Ministerstwo tłumaczy, że decyzja wynika z faktu, że wiele osób mimo zagrożenia epidemią gromadziło się na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe.
"Niestety, ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż wiele osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, między innymi na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe" - podkreślono.
Dlatego, zgodnie ze specustawą dotyczącą COVID-19, dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz dyrektorzy Parków Narodowych polecili wprowadzić okresowy zakaz wstępu - do 11 kwietnia włącznie.
Dodano, że zakaz wstępu będzie egzekwowany przez Straż Leśną i Straż Parków Narodowych.
Apel ministerstwa
"W czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom" - zaapelowało ministerstwo.
Lasy i parki narodowe w Polsce
W Polsce jest 9,3 miliona hektarów lasów, z czego 7,2 znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych.
W kraju funkcjonują też 23 parki narodowe, które zajmują 1 procent powierzchni Polski. Najstarszym parkiem jest Białowieski Park Narodowy, a najmłodszym Park Narodowy "Ujście Warty". Tereny wszystkich parków są wpisane w unijną sieć Natura 2000.
KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>
Stan epidemii
W Polsce od 20 marca obowiązuje stan epidemii. Zdecydowano o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do Wielkanocy.
31 marca premier poinformował o wprowadzeniu nowych obostrzeń w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. To między innymi zachowanie dwumetrowego dystansu w przestrzeni publicznej, ograniczenia w dostępie do parków, bulwarów, miejsc rekreacji; limity w sklepach, zamknięte zakłady fryzjerskie, obowiązek nakładania rękawiczek przed wejściem do sklepu. Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych.
CO PRZEWIDUJE RZĄDOWE ROZPORZĄDZENIE - CZYTAJ WIĘCEJ >>>
Korekty w rządowym rozporządzeniu o ograniczeniach. Jakie zmiany wprowadzono? >>>
24 marca zostało opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia, którym wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się z pewnymi wyjątkami: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz załatwiania niezbędnych spraw życia codziennego (np. niezbędnych zakupów, wykupienia lekarstw, wizyty u lekarza, opieki nad bliskimi lub wyprowadzenia psa).
Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczą także obrzędów religijnych i zakładów pracy.
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Autorka/Autor: js/kab
Źródło: PAP, tvn24.pl