TVN24 | Polska

Korekty w rządowym rozporządzeniu o ograniczeniach. Jakie zmiany wprowadzono?

TVN24 | Polska

Autor:
ft/pm
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Ograniczenia w handlu. Tak wyglądają w praktyce
Ograniczenia w handlu. Tak wyglądają w praktyceTVN24
wideo 2/22
TVN24Jak w praktyce wyglądają ograniczenia w handlu?

Możliwość dokończenia pobytu w hotelu, wyjątki od "godzin dla seniora", zmiany w funkcjonowaniu miejsc pracy - między innymi takie korekty wprowadzono do wydanego przez rząd rozporządzenia dotyczącego walki z epidemią koronawirusa. Co jeszcze zmieniło się w tym dokumencie?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Na stronie rządowej poinformowano w środę o zmianach do rozporządzenia z 31 marca wprowadzającego nowe zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Co zmienia się w rządowym dokumencie?

Jeśli mieszkałeś w hotelu przed wejściem w życie rozporządzenia z dnia 31 marca, możesz dokończyć swój pobyt zgodnie z planem.

Hotele i inne miejsca noclegowe zostają zamknięte. Mogą pozostać otwarte tylko dla: - osób w kwarantannie lub izolacji; - personelu medycznego; - osób w delegacji i dla tych, którzy korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych (dotyczy to np. pracowników budowlanych), - osób, które były zakwaterowane w obiekcie noclegowym przed 31 marca.

"Jeśli więc przed wejściem nowych przepisów nocowałeś w hotelu, możesz dokończyć swój pobyt zgodnie z planem" - czytamy w komunikacie.

Morawiecki: musimy ograniczyć dystans społeczny
Morawiecki: musimy ograniczyć dystans społecznyTVN24

Miejsca pracy – ułatwienia dla linii produkcyjnych

Pracodawcy mają obowiązek zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk pracy poszczególnych osób, które muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić takiej odległości z obiektywnych względów - np. dlatego, że linia produkcyjna na to nie pozwala - ma prawo odejść od tej zasady, ale tylko pod warunkiem zapewniania środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii.

Wyjątki w "godzinach dla seniora" (10:00-12:00)

Stacje benzynowe zostają wyłączone z tzw. "godzin dla seniora", które polega na obsłudze w godzinach od 10:00 do 12:00 jedynie osób powyżej 65. roku życia. Obowiązuje je także zasada "3 osoby na jedno stanowisko kasowe" tak jak pozostałe sklepy i punkty usługowe.

Apteki natomiast w czasie tych dwóch godzin będą mogły obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.

Rządowe rozporządzenie o ograniczeniach

Rozporządzenie dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii >>>

Rozporządzenie o zmianach w rozporządzeniu o ograniczeniach >>>

Rozporządzenie z 31 marca wprowadza nakazy, zakazy i ograniczenia, m.in. dotyczące przemieszczania się, odbywania kwarantanny, przekraczania granicy oraz wywozu lub zbywania za granicą określonych produktów medycznych.

CO PRZEWIDUJE RZĄDOWE ROZPORZĄDZENIE - CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Dotyczy też m.in. ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy, działania placówek handlowych, prowadzenia usług rehabilitacyjnych w ramach tzw. prewencji rentowej oraz handlu detalicznego w weekendy w obiektach sprzedających artykuły budowlane.

Zapisane ograniczenia polegają m.in. na wstrzymaniu przemieszczania się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy państwowej.

Koronawirus w Polsce

Koronawirus SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, w Polsce jest potwierdzony we wszystkich województwach.Od początku pandemii zachorowały 2554 osoby. Zmarły 43 osoby.

Infolinia działa całodobowoInfolinia działa całodobowo

Autor:ft/pm

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości