"Generujemy kolejny element bezpieczeństwa". Ruszają szczepienia dzieci, jak wygląda procedura?

Autor:
akw/kg
Źródło:
TVN24
Dr Pyziak-Kowalska: młodzi i zdrowi stanowią element napędzania pandemii
Dr Pyziak-Kowalska: młodzi i zdrowi stanowią element napędzania pandemiiTVN24
wideo 2/21
TVN24Dr Pyziak-Kowalska: młodzi i zdrowi stanowią element napędzania pandemii

Szczepiąc najmłodszych, wygenerujemy kolejny element bezpieczeństwa i szybszego wyjścia z tego impasu - powiedziała doktor Karolina Pyziak-Kowalska, koordynator do spraw szczepień w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Na antenie TVN24 wytłumaczyła, jak wygląda procedura rejestracji i kwalifikacji dziecka do szczepienia przeciw COVID-19.

Dziś rozpoczęły się szczepienia w grupie wiekowej 5-11. E-skierowanie na szczepienie dla nich wystawiane jest automatycznie z chwilą skończenia przez dziecko pięciu lat. Resort zdrowia podał w środę, że już ponad sto tysięcy dzieci zostało zapisanych na szczepienie.

>> Lekarz pediatra: tyle przypadków zachorowań dzieci na COVID-19 nie mieliśmy w żadnej fali

Szczepienia jako element "szybszego wyjścia z impasu"

O szczepieniach najmłodszych mówiła na antenie TVN24 doktor Karolina Pyziak-Kowalska, koordynator ds. szczepień w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. - Jak wiemy, młodzi i zdrowi stanowią element napędzania pandemii, dlatego że wirus, nie mogąc atakować już tych, którzy są zaszczepieni i bezpieczni, atakuje najbardziej bezbronnych - powiedziała.

- Szczepiąc najmłodszych, wygenerujemy kolejny element bezpieczeństwa i szybszego wyjścia z tego impasu, który jest w tej chwili - tłumaczyła.

Pyziak-Kowalska zwróciła uwagę, że możliwości zapisu na szczepienie jest wiele. - Wystarczy tylko podjąć tę decyzję - stwierdziła. - Dzieci są tą grupą wiekową, która bardzo dobrze znosi szczepienia - dodała.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Kwalifikację do szczepienia dzieci wykonuje lekarz z ważnym prawem wykonywania zawodu, również lekarz stażysta i lekarz rezydent.

Jak wygląda taka procedura? - To kwestia wypełnienia przez rodzica kwestionariusza. Z dzieckiem musi być opiekun prawny (najczęściej rodzic lub osoba ustanowiona decyzją sądu opiekuńczego lub notarialnie przez rodziców - red.), osoba dorosła. Wypełniany jest arkusz, na którym są te same pytania co w przypadku dorosłych. Jeżeli nie stwierdza się przeciwwskazań, dziecko jest zdrowe, wszystko jest w porządku, to w tych badaniach generalnie należy stwierdzić, że wszystko jest okej i nie musi być wykonane badanie fizykalne - opisała.

- Jeżeli dziecko będzie zgłaszało kaszel, katar, ból gardła, to lekarz zbada je i sprawdzi, czy może dopuścić do szczepienia czy trzeba to odroczyć o kilka dni - wyjaśniła.

>> Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

Rejestracji można dokonać, dzwoniąc na całodobową infolinię 989, kontaktując się z wybranym punktem szczepień, korzystając ze strony internetowej pacjent.gov.pl - rejestracji można dokonać tylko za pomocą szybkiej rejestracji bez Profilu Zaufanego. Można również wysłać SMS o treści "SzczepimySie" na numer 664 908 556 lub 880 333 333.

>> Szczepienia przeciwko COVID-19. Jak zarejestrować dziecko?

Schemat szczepienia jest dwudawkowy przy zachowaniu rekomendowanego odstępu co najmniej 21 dni między dawkami. Szczepienia wykonywane są preparatem Pfizer/BioNTech.

Profesor Fal o szczepieniach przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 lat
Profesor Fal o szczepieniach przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 latTVN24

Autor:akw/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości