Koronawirus w Polsce. Sprawdź, jak możesz przechodzić COVID-19. Resort zdrowia uruchamia kalkulator

Autor:
asty
Źródło:
PAP
Niedzielski: w najgorszym scenariuszu prognozujemy 140 tysięcy zakażeń dziennie
Niedzielski: w najgorszym scenariuszu prognozujemy 140 tysięcy zakażeń dziennie
TVN24
TVN24Niedzielski: w najgorszym scenariuszu prognozujemy 140 tysięcy zakażeń dziennie

Resort zdrowia uruchamia kalkulator pozwalający sprawdzić, jak przejdzie się zachorowanie na COVID-19. Ministerstwo Zdrowia w komunikacie podkreśla, że "zagrożenie ciężkim przebiegiem COVID-19 rośnie wraz z wiekiem, masą ciała i może być wyższe w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia z powodu innych chorób współistniejących".

Centrum e-Zdrowia uruchomiło kalkulator pozwalający osobom niezaszczepionym i ozdrowieńcom sprawdzić, jak przejdzie się zachorowanie na COVID-19. Kalkulator dostępny jest na stronie: pacjent.gov.pl. Opracowali go naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wynik analizy nie jest stuprocentowo pewny i nie zastępuje konsultacji lekarskiej. Nie stanowi także "podstawy do podejmowania decyzji".

Można sprawdzić, jak będzie się przechodziło COVID-19

Analizowane są wiek, płeć, masa ciała i wzrost. Ministerstwo Zdrowia w komunikacie na stronie pacjent.gov podkreśliło, że "zagrożenie ciężkim przebiegiem COVID-19 rośnie wraz z wiekiem, masą ciała, jest wyższe u mężczyzn i może być wyższe w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia z powodu innych chorób współistniejących".

Ministerstwo Zdrowia przypomniało, że kluczowe dla uchronienia się przed ciężkim przebiegiem zakażenia są przede wszystkim szczepienia, bo to one "zmniejszają ryzyko ciężkiego zachorowania na COVID-19".

"Pamiętaj – zaszczepienie przeciwko COVID-19 znacząco redukuje ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 w każdym wieku" – zaznaczył resort zdrowia. Ważne jest także przestrzeganie zasad DDM, czyli dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek.

Kalkulator powstał na podstawie oceny klinicznej 1133 pacjentów z COVID-19 z kilkunastu ośrodków klinicznych w Polsce. Uczestnicy brali udział w badaniu prowadzonym przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (lider badania), Imagene.me SA (partner technologiczny) i Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Autor:asty

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości