Ustawa w sprawie pomocy dla przedsiębiorców przyjęta. Z kilkoma poprawkami opozycji

TVN24 | Polska

Autor:
mjz,asty/adso,pm
Źródło:
TVN24, PAP
Ustawa w sprawie pomocy dla przedsiębiorców przyjętaTVN24
wideo 2/27
TVN24Ustawa w sprawie pomocy dla przedsiębiorców przyjęta

W nocy ze środy na czwartek Sejm przyjął z poprawkami ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

W środę wieczorem w Sejmie odbyło się trzecie czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, czyli tak zwanej tarczy antykryzysowej. Wcześniej nad projektem toczyły się prace w sejmowej komisji finansów publicznych. Zgłoszono 77 poprawek, ale zaledwie kilka z nich uzyskało rekomendację komisji.

Siedem z 77 poprawek

W czwartek po północy Sejm przyjął z poprawkami ustawę wprowadzającą zmiany do pakietu antykryzysowego. Za uchwalaniem ustawy głosowało 233 posłów, przeciw było 183, a 37 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Sejm zgodził się na wprowadzenie siedmiu z 77 poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu, w tym czterech przygotowanych przez PiS. Jedna z nich daje uprawnienie premierowi w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, do ustanowienia w drodze rozporządzenia dnia wolnego od pracy. Inna pozwala na bezpłatne korzystanie ze stron internetowych należących do jednostek sektora finansów publicznych.

Kolejna przyjęta poprawka PiS przewiduje wyłączenia ze stosowania, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, niektórych przepisów kodeksu wyborczego przy przeprowadzaniu w 2020 r. wyborów powszechnych na prezydenta. Chodzi o regulacje w zakresie: podawania informacji do wiadomości wyborców w formie obwieszczenia; wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania; głosowania przez pełnomocnika; ustalania przez Państwową Komisję Wyborczą wzoru karty do głosowania i zarządzania przez nią druku tych kart.

Jednym z rozwiązań wprowadzanych przez uchwaloną w środę ustawę jest wprowadzenie 3-miesięcznych "wakacji składkowych" dla firm zatrudniających od 10 do 49 osób. Zgodnie z "pierwszą" tarczą antykryzysową takie uprawnienie dotyczyło mikrofirm niezatrudniających do 9 pracowników. Po zmianie przepisów, firmy zatrudniające do 49 osób, będą mogły liczyć na 50-proc. ulgi w składkach na ZUS.

Przyjęte poprawki opozycji

Rządowy projekt był rozpatrywany łącznie z projektem przygotowanym przez Koalicję Polską, która również zaproponowała wprowadzenie kolejnych ułatwień dla firm. Ostatecznie z projektu Koalicji Polskiej w uchwalonej ustawie znalazło się kilka zapisów. Dotyczyły one spółdzielni, fundacji i stowarzyszeń, by ich organy mogły podejmować decyzje w czasie epidemii przy wykorzystaniu komunikacji elektronicznej.

Sejm przyjął też trzy poprawki Koalicji Obywatelskiej. Dotyczą one przedłużenia ważności legitymacji studenckich i legitymacji służbowych nauczycieli akademickich, a także legitymacji doktorantów, pozwalają także na zawieszenie spłaty kredytu studenckiego do pół roku.

W trakcie prac nad ustawą w Sejmie posłowie zgodzili się także, by do nowego prawa dodać przepis, który pozwala na eksmisję sprawców przemocy domowej, mimo generalnej zasady zakazu eksmisji w czasie epidemii koronawirusa - również tę propozycję zgłosiła Koalicja Obywatelska.

PiS nie zgadza się na zwiększenie wydatków na służbę zdrowia

Sejm odrzucił pozostałe poprawki Koalicji Obywatelskiej oraz wszystkie inne wnioski złożone przez Koalicję Polską (PSL - Kukiz'15), Lewicę i Konfederację. Koalicja Obywatelska chciała między innymi rozszerzenia katalogu osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego o babcie i dziadków, zwiększenia o 20 miliardów złotych wydatków na służbę zdrowia, czy zniesienia zakazu handlu w niedzielę w okresie epidemii.

Koalicja Polska proponowała, by wprowadzić np. dobrowolny ZUS, a politycy Lewicy postulowali między innymi, by wprowadzić dodatkowe finansowanie kosztów stałych firm. Z kolei Konfederacja zgłosiła poprawkę, by przesunąć w czasie ewentualne obowiązywanie tak zwanego podatku cukrowego.

Rząd rozszerza pakiet antykryzysowy >>>

Jak głosowały kluby

Za uchwalaniem ustawy głosowało 233 posłów, przeciw było 183, a 37 wstrzymało się od głosu.

Za głosowało 232 posłów z PiS i jeden z Koalicji Obywatelskiej (Tomasz Lenz). Przeciw było 130 posłów z KO, 46 Lewicy, a także sześciu posłów Koalicji Polskiej (Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko, Paweł Szramka, Agnieszka Ścigaj, Stanisław Tyszka, Stanisław Żuk) oraz Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji. Wstrzymało się 37 posłów, w tym 23 posłów Koalicji Polskiej, 10 Konfederacji, dwoje KO (Magdalena Filiks, Marta Wcisło) i jeden Lewicy (Marek Dyduch). Nie wzięło udział w głosowaniu troje posłów PiS (Jadwiga Emilewicz, Artur Soboń, Krzysztof Szulowski), dwoje Lewicy (Daria Gosek-Popiołek, Tomasz Trela), jeden KO (Mateusz Bochenek) i jeden KP-PSL-Kukiz'15 (Marek Biernacki).

Odrzucone przez komisję poprawki

Negatywne opinie uzyskały poprawki zgłoszone przez Konfederację, których sens - jak tłumaczono - sprowadza się do wyrównania szans urzędników i przedsiębiorców zmuszonych do składania podań, wniosków, czy oświadczeń. Komisja opowiedziała się też za odrzuceniem poprawek Lewicy, w tym tych, przewidujących dodatkowe finansowanie kosztów stałych firm, czy wykreślających niektóre zmiany, np. w prawie budowlanym - dotyczące przenośnych, wolnostojących masztów antenowych czy skreślających zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) handlu kryptowalutami.

Podobny los spotkał poprawki KO, dotyczące m.in. rozszerzenia katalogu osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego o babcie i dziadków, zwiększenia o 20 miliardów złotych wydatków na służbę zdrowia, czy zniesienia zakazu handlu w niedzielę w okresie epidemii.

Negatywne opinie komisja wyraziła także o poprawkach Koalicji Polskiej, które wprowadzały na przykład dobrowolny ZUS czy zasiłek opiekuńczy w przypadku dzieci do 12. roku życia, a także zmiany w zasiłkach dla rolników.

Dodatkowe propozycje rządu

Rządowy projekt był rozpatrywany wspólnie z projektem ustawy zgłoszonej przez kub Koalicji Polskiej- PSL-Kukiz'15 o "utworzeniu prawdziwej tarczy antykryzysowej" oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Jako wiodący przyjęto projekt rządowy.

W zaproponowanym przez rząd projekcie znalazło się rozwiązanie polegające na objęciu większej liczby firm zwolnieniem ze składek ZUS. Dotyczyć ono będzie przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 osób. Będą oni mogli liczyć na 50-procentową ulgę przez trzy miesiące w składkach na ubezpieczenia społeczne.

Przewiduje też ponowną wypłatę świadczenia postojowego. Zamiast jednokrotnego wsparcia dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne będzie możliwość ponownego przyznania tego świadczenia, nie więcej niż trzykrotnie. Nowe przepisy wprowadzają w usługach komórkowych nielimitowany dostępu do publicznych stron internetowych m.in. umożliwiających zdalną diagnostykę medyczną.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę także nowy program wsparcia dla firm - tak zwaną tarczę finansową. Jak zapewnił, na potrzeby utrzymania miejsc pracy i płynności przedsiębiorców zostanie przeznaczone "co najmniej" 100 miliardów złotych. Program jest skierowany do około 670 tysięcy firm.

Autor:mjz,asty/adso,pm

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty: