Koronawirus. Specjalne posiedzenie Sejmu

Koronawirus. Specjalne posiedzenie Sejmu

"Na Boga, kto ma takie poduszki finansowe? Nikt tego nie wytrzyma"

To jest moment, w którym politycy powinni zacząć debatę nie, jak długo mamy pozostać poza pracą, ale jak szybko powrócić do pracy - mówił w "Faktach po Faktach" były polityk oraz przedsiębiorca Władysław Frasyniuk. Tłumaczył, że dla przedsiębiorców powrót do trybu pracy sprzed pandemii to kolejne miesiące. - Na Boga, kto ma takie poduszki finansowe? – pytał.

Grodzki: prezydent chyba nie widzi, co się dzieje w kraju

Ludzie chodzą do sklepu ze strachem, dezynfekują się. Jeżeli ktoś uważa, że to jest normalne życie, to chyba nie był jako incognito na ulicy od dawna - powiedział we wtorek w "Jeden na jeden" w TVN24 marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Odniósł się do słów prezydenta Andrzeja Dudy, który powiedział, że "jeżeli są warunki do tego, żeby chodzić normalnie do sklepu, to są i warunki do tego, żeby pójść do lokalu wyborczego, z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności".

Marszałek Senatu zamiast tarczy proponuje tamę

Senat przyjął we wtorek nad ranem poprawki do noweli specustawy dotyczącej walki z koronawirusem - usunął z niej zapisy dotyczące zmian w Kodeksie wyborczym i w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego. - Wszystko to, co nie wiąże się bezpośrednio z walką z epidemią - wyjaśnił marszałek Senatu Tomasz Grodzki (Koalicja Obywatelska).

"PiS pokazało swoją prawdziwą twarz. Niestety po raz kolejny"

Jeżeli ktoś chce za wszelką cenę doprowadzić do wyborów 10 maja, to robi rzecz wbrew swojemu narodowi. Ewidentnie siejecie śmierć - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 Włodzimierz Czarzasy (Lewica), zwracając się do rządzących. Prezydencki minister Andrzej Dera przekonywał, że wprowadzona przez PiS zmiana w Kodeksie wyborczym "rozszerza dotychczasowe możliwości i w żaden sposób nie narusza konstytucji ani zasad dotyczących wyborów".

Hermeliński: "Można to nazwać kroczącym zamachem stanu"

Wprowadzając pod osłoną nocy ten przepis, w sposób rażący naruszono szereg przepisów, począwszy od konstytucji, poprzez regulamin Sejmu, skończywszy na sprzeczności z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Wojciech Hermeliński, były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. W "Kropce nad i" pytany był o uchwaloną w nocy z piątku na sobotę zmianę Kodeksu wyborczego.

Poseł PiS o zmianie Kodeksu wyborczego: doradzałbym inną formę procedowania

- Sama zmiana mnie nie razi, ale gdyby mnie ktoś pytał, to doradzałbym inną formę procedowania - mówi tvn24.pl poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, jeden z ośmiu posłów klubu PiS, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu nad zmianą Kodeku wyborczego. Kolejnych siedmiu zagłosowało przeciw. Waldemar Andzel, rzecznik dyscypliny w klubie tłumaczy, że były to "pomyłki". - Uważamy, że wybory powinny się odbyć 10 maja - dodaje poseł.

PiS chciało usunąć zapis o głosowaniu korespondencyjnym. Trzy lata później chce jego rozszerzenia

Po nocnych głosowaniach w Sejmie przyjęto specustawę, która ma chronić gospodarkę przed skutkami wywołanymi epidemią COVID-19. Wśród niemal 260 poprawek znalazła się ta, zmieniająca Kodeks wyborczy. Zakłada ona możliwość głosowania korespondencyjnego Zaproponowana została przez PiS. Ta sama partia w 2017 roku wnioskowała o usunięcie takiej możliwości głosowania przez osoby niepełnosprawne.