Sejm odrzucił poprawki Senatu do noweli specustawy o walce z koronawirusem, które dotyczyły między innymi zmian w Kodeksie wyborczym i Radzie Dialogu Społecznego.
W nocy z poniedziałku na wtorek Senat przyjął poprawki do nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. To jedna z trzech ustaw, które składają się na tak zwaną tarczę antykryzysową.
Senatorowie przegłosowali między innymi poprawkę skreślającą przyjętą w Sejmie zmianę Kodeksu wyborczego, umożliwiającą głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim.
Przegłosowali także poprawki skreślające przyjęte przez posłów zmiany w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego, umożliwiające premierowi w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływanie członków Rady, powołanych przez pracodawców lub związki zawodowe i stanowiące, że jednym z powodów odwołania członka RDS może być fakt współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi, "sprzeniewierzenie się działaniom Rady" i doprowadzenie do "braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu".
Sejm odrzucił poprawki Senatu
We wtorek - w jednym głosowaniu łącznym - Sejm odrzucił te poprawki Senatu głosami Prawa i Sprawiedliwości. Za odrzuceniem opowiedziało się 235 posłów, 212 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu.
Głosowania nad poprawkami Senatu odbywały się w blokach, a nie pojedynczo. Nie poprzedziła ich dyskusja, czego domagali się posłowie opozycji.
Co odrzucił Sejm?
Sejm odrzucił też inne proponowane zmiany w tak zwanej tarczy antykryzysowej, składającej się z trzech ustaw.
Senatorowie chcieli między innymi przyznania 20 miliardów złotych na ochronę zdrowia ze środków Unii Europejskiej i obligatoryjnych cotygodniowych testów dla pracowników służby zdrowia.
Senat opowiedział się również za większym wsparciem dla pracodawców - tak zwanym postojowym dla przedsiębiorców do wysokości 75 procent średniej krajowej, zwolnieniem z opłacania składki ZUS na trzy miesiące dla małych i średnich przedsiębiorstw i pożyczkami dla firm w wysokości 40 tysięcy złotych.
Czytaj więcej: Poprawki Senatu do tzw. tarczy antykryzysowej
Te poprawki nie zostały przyjęte przez Sejm.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24