Senat usunął zmiany w Kodeksie wyborczym, przyznał większe pieniądze dla przedsiębiorców

Senat za poprawkami do pakietu antykryzysowego
Źródło: TVN24

Senat wykreślił zmiany w Kodeksie wyborczym i usunął nowe przepisy odnoszące się do Rady Dialogu Społecznego z noweli specustaw dotyczących walki z koronowirusem. Opowiedział się również za przyznaniem większych środków przedsiębiorcom. Głosowania nad pakietem przepisów odbyły się we wtorek nad ranem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Senat głosował w nocy z poniedziałku na wtorek nad pakietem trzech rządowych specustaw, które dotyczą walki z epidemią COVID-19. Senatorowie zagłosowali za poprawkami do ustawy dotyczącej wsparcia dla firm, przyjęli także poprawki do nowelizacji ustaw zdrowotnych i jedną do ustawy rozszerzającej kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju.

Teraz ustawy wrócą do Sejmu, który jeszcze we wtorek ma rozpatrzyć senackie poprawki.

Nocna dezynfekcja budynku parlamentu
Źródło: TVN24

Senatorowie zagłosowali między innymi za przyznaniem 20 miliardów złotych na ochronę zdrowia ze środków Unii Europejskiej i obligatoryjnymi cotygodniowymi testami dla pracowników służby zdrowia. Senat opowiedział się również za większym wsparciem dla pracodawców - tak zwanym postojowym dla przedsiębiorców do wysokości 75 procent średniej krajowej, zwolnieniem z opłacania składki ZUS na trzy miesiące dla małych i średnich przedsiębiorstw i pożyczkami dla firm w wysokości 40 tysięcy złotych.

Senat za usunięciem zmian w Kodeksie wyborczym

Senatorowie przegłosowali poprawkę skreślającą przyjętą w Sejmie zmianę Kodeksu wyborczego, umożliwiającą głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim. Za poprawką głosowało 47 senatorów, przeciw było 29.

Senat skreślił także przyjęte przez posłów zmiany w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego, umożliwiające premierowi w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływanie członków Rady, powołanych przez pracodawców lub związki zawodowe i stanowiące, że jednym z powodów odwołania członka RDS ma być fakt współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi, innym - "sprzeniewierzenie się działaniom Rady" i doprowadzenie do "braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu".

Za poprawkami skreślającymi te przepisy głosowało odpowiednio 46 i 44 senatorów, a przeciw było 29 i 30 senatorów.

Obligatoryjne testy dla pracowników służby zdrowia

Senat przyjął również poprawki do nowelizacji ustaw zdrowotnych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Dziesięć poprawek zostało przyjętych, dwie senatorowie odrzucili. Za podjęciem uchwały dotyczącej przyjęcia nowelizacji z poprawkami głosowało 76 senatorów, za było 73, żaden nie był przeciw. Od głosu wstrzymało się trzech senatorów.

Przyjęte poprawki mają częściowo charakter doprecyzowujący, uzupełniający, korygujący odesłanie do niewłaściwych artykułów. Jedna z kluczowych dotyczy tego, by raz w tygodniu obowiązkowo testami diagnostycznymi na wykrycie SARS-CoV-2 objąć personel podmiotów leczniczych, stacji sanitarno-epidemiologicznych, aptek, ratowników medycznych, jak również pracowników placówek handlowych.

Badania mają być finansowane z budżetu państwa i wykonywane w ściśle określonym terminie - od czasu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii aż do 60 dni po jego odwołaniu.

Kolejna przyjęta poprawka przewiduje, że pracownikom placówek, w których leczeni są pacjenci zakażeni koronawirusem, za pracę w godzinach nadliczbowych przysługiwać ma specjalny dodatek w wysokości 50 procent wynagrodzenia. Koszty tego dodatku miałyby być również finansowane przez rząd.

Wprowadzono też między innymi poprawkę, że to podmiot leczniczy, w którym lekarz sprawuje opiekę nad osobą podejrzaną lub chorą na COVID-19 ma przekazywać do sanepidu informacje o wynikach leczenia lub o wykluczeniu nosicielstwa u ozdrowieńca.

Senatorowie opowiedzieli się również za przyznaniem 20 miliardów złotych na ochronę zdrowia ze środków Unii Europejskiej.

Większe wsparcie dla pracowników i przedsiębiorców

Jedna z poprawek wprowadzonych przez Senat przewiduje, że przedsiębiorca, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych - spadek sprzedaży towarów lub usług nie mniej niż o 15 procent lub nie mniej niż o 25 procent obliczony jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przysługuje tak zwane postojowe - pracownikowi przysługują od przedsiębiorcy finansowane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych świadczenie na częściowe zrekompensowanie wynagrodzenia, w wysokości 75 procent dotychczasowego wynagrodzenia, ale nie więcej niż 75 procent przeciętnego wynagrodzenia, oraz finansowane ze środków przedsiębiorcy wynagrodzenie w wysokości nie mniejszej niż 25 procent dotychczasowego wynagrodzenia.

Zgodnie z tą poprawką, w następstwie wystąpienia COVID-19, pracodawca może zwrócić się z wnioskiem o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy, o wypłatę ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych świadczeń na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników: wykonujących pracę w warunkach zagrożenia ekonomicznego w następstwie wystąpienia koronawirusa, objętych przestojem ekonomicznym w następstwie wystąpienia COVID-19.

Wskazano tam także, że przedsiębiorca, musi spełniać określone kryteria - między innymi nie zalegać w regulowaniu podatków, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 roku.

Inne poprawki z kilkudziesięciu przyjętych przez izbę wyższą zakładają, że do osób prowadzących działalność agroturystyczną stosuje się Prawo przedsiębiorców, dają możliwość zwolnienia z opłacania składki ZUS na trzy miesiące dla małych i średnich przedsiębiorstw i pożyczki dla firm w wysokości 40 tysięcy złotych.

Wsparcie dla rodziców dzieci do 12. roku życia

Senat zaproponował też jedną poprawkę do ustawy rozszerzającej kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 75 senatorów, żaden nie był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Miała ona charakter legislacyjny - naprawiała błędne odesłanie.

Senatorowie zdecydowali również, że w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, czy szkoły, do których uczęszcza dziecko, albo niemożności sprawowania opieki przez opiekuna z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 12. roku życia lub dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności do ukończenia 18 lat przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez okres nie dłuższy niż 14 dni.

Czytaj także: