"To wybitny specjalista". Premier zdecydował, kto stanie na czele zespołu doradców epidemiologicznych

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//now
Źródło:
PAP
"Jest taka szansa, że krzywa zachorowań wyglądałaby inaczej"TVN24
wideo 2/35
TVN24"Jest taka szansa, że krzywa zachorowań wyglądałaby inaczej" (fragment programu "Sprawdzam" z 16.10)

Krajowy konsultant do spraw chorób zakaźnych profesor Andrzej Horban stanie na czele nowej, specjalnej grupy rządowych doradców epidemiologicznych - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. "Formalizujemy naszą dotychczasową współpracę i wciąż ulepszamy procedury" - poinformował szef rządu.

Swoją decyzję w tej sprawie premier przekazał we wpisie na Facebooku.

"Formalizujemy naszą dotychczasową współpracę"

"Prof. Andrzej Horban to wybitny specjalista, autorytet w swojej dziedzinie i krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych, z którego opinii i rad korzystałem od czasu wybuchu pandemii. Dziś zdecydowałem, że stanie on na czele nowej, specjalnej grupy rządowych doradców epidemiologicznych. Formalizujemy naszą dotychczasową współpracę i wciąż ulepszamy procedury, korzystając z najlepszych umysłów i źródeł wiedzy, jakie ma do zaoferowania Polska i świat" - napisał szef polskiego rządu.

"Liczy się każdy dzień, każdy lekarz, każda wyciągnięta dłoń"

Morawiecki zapewnił, że rząd pracuje nad zabezpieczeniem sprawnego funkcjonowania służby zdrowia w dobie pandemii.

"Pracujemy bez przerwy nad zabezpieczeniem sprawnego funkcjonowania służby zdrowia. Liczy się każdy dzień, każdy lekarz, każda wyciągnięta dłoń" - czytamy we wpisie szefa rządu.

"Transmisja wirusa w społeczeństwie jest w tej chwili bardzo duża" (fragment programu "Sprawdzam" z 16.10)TVN24

Krajowy konsultant chorób zakaźnych

Oprócz piastowania funkcji krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych, Horban jest także profesorem zwyczajnym w Klinice Chorób Zakaźnych dla Dorosłych na II Wydziale Lekarskim z Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim oraz Oddziałem Fizjoterapii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dworczyk: doradcy będą wspierać i w sposób krytyczny oceniać walkę rządu z epidemią

O nową specjalną grupę rządowych doradców epidemiologicznych pytany był podczas popołudniowej konferencji prasowej na Stadionie Narodowym szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

CZYTAJ TAKŻE: Dworczyk o tym, ile łóżek ma stanąć na Stadionie Narodowym >>>

Mówił, że profesor Horban od dawna współpracował z Radą Ministrów, a jego zaangażowanie w walkę z epidemią od początku było znaczne. - Dziś rzeczywiście zostało to sformalizowane, został głównym doradcą. W konsekwencji jego zaangażowanie będzie jeszcze większe - zaznaczył.

- Współpraca i koordynacja w ramach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i prac rządu w zakresie epidemii będą wspierane przez wiedzę nie tylko pana profesora, ale również wskazanych przez niego współpracowników, którzy wejdą w skład tej rady. To są lekarze, wirusolodzy, osoby z tytułami profesorskimi - powiedział Dworczyk.

Jak poinformował, pełen skład grupy zostanie przedstawiony w najbliższych dniach. - Będzie to grono, które w sposób bardzo kompetentny, krytyczny będzie patrzyło na działania [rządu - przyp. red.], doradzało rządowi i wspierało rząd w walce z COVID-19 - wyjaśnił szef KPRM.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7482 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 41 osób. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 183 248 osób. Zmarło 3614 chorych, wyzdrowiało 94 014 osób.

Autor:mjz//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Premiera/Adam Guz/KPRM

Tagi:
Raporty: