TVN24 | Polska

Policja: od początku epidemii ponad 20 tysięcy mandatów za brak maseczki

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
PAP
Szef policji o noszeniu maseczek w miejscach, gdzie jest to obowiązkowe
Szef policji o noszeniu maseczek w miejscach, gdzie jest to obowiązkoweTVN24
wideo 2/23
TVN24Szef policji o noszeniu maseczek w miejscach, gdzie jest to obowiązkowe

Udzielono 176,2 tysiąca pouczeń, wystawiono 22 tysiące mandatów, skierowano 7780 wniosków o ukaranie do sądu. Wszystko to od początku epidemii w Polsce. Najnowsze dane przekazał w sobotę rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka.

Jak poinformował rzecznik KGP Mariusz Ciarka, od momentu wprowadzenia stanu epidemii tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa policja prawie 18 milionów razy sprawdzała osoby skierowane na kwarantannę. Ciarka dodał, że ostatniej doby funkcjonariusze sprawdzili ponad 195,5 tysiąca osób skierowanych na kwarantannę, w ponad 600 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych.

Przypomniał, że Powiatowy Państwowy Inspektor sanitarny na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć karę pieniężną do 30 tysięcy złotych. Jak podkreślił, zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, Inspektor Sanitarny może wymierzyć karę w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych.

Mateusz Morawiecki o godzinach dla seniorówTVN24

Prawie półtora tysiąca policjantów na kwarantannie

Według danych policji, 633 policjantów zarażonych wirusem wyzdrowiało. Od początku działań około 8900 było na kwarantannie. Obecnie jest ich około 1420. Ciarka przy tej okazji zaapelował, aby nie oszukiwać policjantów. - To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki - podkreślił.

- Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy ponad 176,2 tysiące osób, ponad 21820 ukaraliśmy mandatem karnym, w ponad 7780 przypadków skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - podał. - Ostatniej doby pouczyliśmy ponad 3100 osób, nałożyliśmy mandat w stosunku do ponad 1000 osób, a w ponad 180 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - dodał w sobotę rzecznik.

Jak wyjaśnił, policjanci w pierwszej kolejności zawsze apelują o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń, informują i przekazują komunikaty, również jeżeli to możliwe przy pomocy urządzeń nagłaśniających, zwłaszcza w strefach czerwonych.

Ponad 126 tysięcy kontroli publicznego transportu od początku epidemii

Ciarka podał, że od piątku do soboty funkcjonariusze skontrolowali 5 tysięcy środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń w tych środkach komunikacji to już ponad 126 tysięcy kontroli.

Mateusz Morawiecki o walce z koronawirusem
Mateusz Morawiecki o walce z koronawirusem

Dodał, że od początku działań skontrolowano również ponad 250 tysięcy placówek handlowych oraz ok. 2,7 tysiąca miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki. Przypomniał, że obecnie wprowadzony jest całkowity zakaz organizacji dyskotek.

Polityka "zero tolerancji"

Od soboty cała Polska znalazła się w żółtej strefie, z wyjątkiem 32 powiatów i sześciu miast, które stały się czerwoną strefą z surowszymi restrykcjami. W całym kraju w przestrzeni publicznej, m.in. w sklepach, autobusach i na ulicach, trzeba nosić maseczki. Ten obowiązek nie obejmuje na przykład lasów i plaż.

6 października minister zdrowia Adam Niedzielski oraz komendant główny policji Jarosław Szymczyk ogłosili politykę "zero tolerancji". Zapowiedziano m.in., że z obowiązku zakrywania ust i nosa – przy pomocy na przykład maseczki, części odzieży czy przyłbicy - będą zwolnione osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.

Szef policji o noszeniu maseczek w miejscach, gdzie jest to obowiązkowe
Szef policji o noszeniu maseczek w miejscach, gdzie jest to obowiązkowe (wideo z 6.10)TVN24

Dodatkowe obostrzenia

Od 15 października, od godziny 10 do 12 w sklepach i aptekach obowiązywać będą godziny dla seniorów. Natomiast od 17 października wejdzie dodatkowe obostrzenie dotyczące liczby osób, które mogą uczestniczyć w imprezach okolicznościowych, m.in. weselach, komuniach i w stypach: do 75 w strefie żółtej i do 50 w strefie czerwonej. Uczestnicy przyjęć okolicznościowych muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc przy stole.

Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości