Prawie 2,5 tysiąca mandatów, kilkaset wniosków do sądu. Bilans pierwszego dnia zaostrzonych restrykcji

Autor:
akr
Źródło:
PAP
Od 20 marca do 9 kwietnia rozszerzenie obostrzeń na całą Polskę
Od 20 marca do 9 kwietnia rozszerzenie obostrzeń na całą PolskęTVN24
wideo 2/21
TVN24Od 20 marca do 9 kwietnia rozszerzenie obostrzeń na całą Polskę

W sobotę, pierwszego dnia obowiązywania zaostrzonych ograniczeń, policjanci nałożyli ponad 2,4 tysiąca mandatów - poinformował w niedzielę rzecznik Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka. Funkcjonariusze sporządzili też prawie 670 wniosków do sądu o ukaranie za nieprzestrzeganie nakazu zakrywania ust i nosa maseczką. Rzecznik podkreślił, że także inspektor sanitarny za nieprzestrzeganie nakazów, ograniczeń i zakazów może nałożyć karę pieniężną do 30 tysięcy złotych.

Od soboty w całym kraju obowiązują zaostrzone restrykcje związane z epidemią COVID-19. Zamknięte są szkoły, hotele, baseny, obiekty sportowe. Przedłużono obowiązujące już wcześniej przepisy, w tym limit osób w transporcie zbiorowym czy na domowym spotkaniu, obowiązkowe zasłanianie ust i nosa za pomocą maseczki w miejscach publicznych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rzecznik KGP: ponad 2,4 tysiąca mandatów, blisko 670 wniosków o ukaranie

Rzecznik Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka przekazał w niedzielę, że funkcjonariusze kontrolują, czy przestrzegane są wprowadzone regulacje.

CZYTAJ WIĘCEJ: Utrzymywanie dystansu, limity na domowych spotkaniach. Te ograniczenia obowiązują >>>

- Tylko wczoraj, pierwszego dnia po wprowadzeniu nowych ograniczeń, policjanci nałożyli ponad 2,4 tysiąca mandatów oraz sporządzili prawie 670 wniosków do sądu o ukaranie w związku z nieprzestrzeganiem nakazu zakrywania ust i nosa maseczką – powiedział.

Poinformował, że policjanci skontrolowali prawie 2,7 tysięcy pojazdów transportu publicznego, ponad 7 tysięcy obiektów handlowych, ponad 60 miejsc, gdzie organizowane są wesela i 65 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki.

- Cały czas kontrolujemy również osoby skierowane na kwarantannę. Tylko ostatniej doby przeprowadziliśmy ponad 351 tysięcy takich kontroli – dodał Ciarka.

"Od naszego zdyscyplinowania zależy, jak bardzo zostanie ograniczona transmisja wirusa"

Ciarka mówił, że "od naszego zdyscyplinowania zależy, jak bardzo zostanie ograniczona transmisja wirusa, a dzięki temu odciążona służba zdrowia".

Dodał, że "inspektor sanitarny za nieprzestrzeganie wprowadzonych nakazów, ograniczeń i zakazów może nałożyć karę pieniężną do 30 tysięcy złotych". - Funkcjonariusze mogą nałożyć mandat karny zgodnie z artykułem 116 Kodeksu wykroczeń - wyjaśniał.

Autor:akr

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości