Utrzymywanie dystansu, limity na domowych spotkaniach. Te ograniczenia obowiązują

Autor:
ads/kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Nowe obostrzenia w całej Polsce. Limity w sklepach, kościołach i na spotkaniach przedłużone
Nowe obostrzenia w całej Polsce. Limity w sklepach, kościołach i na spotkaniach przedłużoneTVN24
wideo 2/21
TVN24Nowe obostrzenia w całej Polsce. Limity w sklepach, kościołach i na spotkaniach przedłużone

Od soboty w całym kraju obowiązują zaostrzone restrykcje związane z epidemią COVID-19. Zamknięte są szkoły, hotele, baseny czy obiekty sportowe. W rozporządzeniu przedłużono również obowiązujące już wcześniej przepisy, w tym między innymi limit osób w transporcie zbiorowym czy na domowym spotkaniu.

O północy z piątku na sobotę w całej Polsce zaczęły obowiązywać dodatkowe obostrzenia:

- nauczanie zdalne w klasach I-III szkół podstawowych, - zamknięte hotele, - ograniczona działalność galerii handlowych, - zamknięte teatry, kina, muzea, galerie sztuki, kasyna, - zamknięte baseny, sauny, solaria, obiekty sportowe.

PEŁNA TREŚĆ ROZPORZĄDZENIA

Ograniczenia w spotkaniach i przemieszczaniu się

Rozporządzenie przedłużyło też obowiązujące już wcześniej obostrzenia. Nadal obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa za pomocą maseczki w miejscach publicznych. Zgodnie z przepisami musi być to maseczka, nie może to być chusta czy przyłbica. Maseczka zwalnia z przedłużonego w rozporządzeniu nakazu zachowywania 1,5 metra dystansu pomiędzy osobami podczas przemieszczania się pieszo.

W zgromadzeniach publicznych na terenie całego kraju może brać udział maksymalnie 5 osób. "Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 metra odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów".

Rozporządzenie stanowi też, że w imprezach i spotkaniach w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, ale do tego limitu nie jest wliczany gospodarz i jego współlokatorzy.

Nadal obowiązują też limity w pojazdach transportu zbiorowego. Jednocześnie może w nich być zajęte 50 procent liczby miejsc siedzących lub 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących.

Limit osób dotyczy też kościołów i sklepów:

- W kościołach i innych budynkach kultu religijnego - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych; - W sklepach do 100 metrów kwadratowych - 1 osoba na 10 metrów kwadratowych; - W sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

20 tysięcy policjantów

Rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka w rozmowie z Polską Agencją Prasową mówił o planowanych działaniach policji związanych z nowymi obostrzeniami. Zapowiedział, że "aby maksymalnie ograniczyć transmisję wirusa, policjanci będą stanowczo egzekwować wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia".

- Wiąże się to ze wzmożonymi kontrolami, prowadzonymi przez policjantów i wspólnie z pracownikami inspekcji sanitarnej, a osoby nie stosujące się do ograniczeń, dystansu, obowiązku zakrywania ust i nosa maseczką muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi - podkreślił Ciarka.

Poinformował, że codziennie około 20 tysięcy funkcjonariuszy w kraju kontroluje sklepy, miejsca organizacji wesel i dyskotek, a także przestrzeganie obowiązku zasłaniania nosa i ust. - Te działania cały czas prowadzimy, a z uwagi na nowe nakazy, zakazy i ograniczenia ich egzekwowanie dalej będzie dla nas priorytetem tym bardziej, że liczba zachorowań rośnie, sytuacja jest poważna i dużo zależy od zdyscyplinowania społeczeństwa - zaznaczył. - Cały czas należy spodziewać się dalszych działań z naszej strony, mających na celu maksymalne odciążenie służby zdrowia - zapowiedział.

Czytaj więcej w TVN Warszawa: "Będziemy kierować się zasadą zero tolerancji"

Autor:ads/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości