Nowe subwarianty BQ.1 i BQ.1.1 omikronu pojawił się w Europie Zachodniej. W Polsce stwierdzono dwa takie przypadki - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podkreślił, że szczepionki przeciwko wariantowi omikron w dużym procencie zabezpieczają także przed nowymi subwariantami.
Wiceszef resortu zdrowia pytany w czwartek w rozmowie z PAP, czy koronawirus jest obecnie w Polsce w odwrocie, powiedział, że "w tej chwili sytuacja w kraju jest stabilna". - Mamy coraz mniej przypadków zakażeń. Dzisiejsze dane to jest poniżej tysiąca nowych przypadków zakażeń. Tydzień do tygodnia odnotowujemy spadek o ponad 30 procent - przekazał.
Dodał, że "maleje także liczba pacjentów przebywających w szpitalach". - Współczynnik R także jest poniżej jedności, więc dane, które otrzymujemy, są optymistyczne - ocenił Kraska.
Kraska o przypadkach nowego subwariantu omikronu w Polsce
Zwrócił uwagę, że w krajach Europy Zachodniej dochodzi do wzrostu liczby nowych przypadków zakażeń.
- Z danych, które otrzymujemy od naszych kolegów z Zachodu, możemy powiedzieć, że pojawiły się nowe subwarianty omikronu BQ.1 i BQ.1.1 - powiedział Kraska. Wyjaśnił, że "to są nowe subwarianty wariantu omikron BA.5, który także powoduje nowe zakażenia".
- Trudno powiedzieć, jak to będzie się dalej rozwijało - powiedział.
Wiceminister zdrowia poinformował, że nowy wariat jest obecny także w Polsce. - Mamy na razie stwierdzone dwa przypadki. Monitorujemy sytuację. Wydaje się, że będzie następowało wypieranie wariantu B.A.5, który jest w tej chwili, ale chyba następuje to wolniej niż w poprzednich falach - powiedział Kraska.
Kraska o szczepieniach na koronawirusa i grypę
Podkreślił, że "obecny czas to najlepszy okres do wykonania szczepień przeciw COVID-19, ponieważ na razie mamy mało nowych przypadków".
Jak zaznaczył wiceminister zdrowia, "wstępne badania pokazują, że szczepionki, które są w tej chwili, jako dodatkowe, jako bonusy, które są skierowane na warianty omikronu, w dużym procencie zabezpieczają przed nowymi subwariantami".
Pytany o tzw. twindemię, czyli o podwójne zakażenie COVID-19 i grypą, wiceminister Kraska powiedział, że w Polsce sezon grypowy przypada na początek stycznia i na luty.
- W dwóch ostatnich latach dzięki noszeniu maseczek, zachowywaniu dystansu społecznego i dezynfekcji rąk nie tylko zmniejszyła się liczba zakażeń koronawirusem, ale także grypą. Dane z ostatnich dwóch sezonów pokazały, że odnotowano prawie czterokrotnie mniej infekcji grypowych niż to było w sezonie przed pandemią - powiedział Kraska.
Jak zaznaczył, obecny okres to najlepszy moment, aby zaszczepić się przeciw grypie. Zapewnił, że w kraju jest dużo szczepionek i są one dostępne w magazynach. Przypomniał także, że osoby powyżej 75 lat mogą szczepić się przeciwko grypie bezpłatnie.
Kraska przyznał, że kiedy jest mniej zakażeń, Polacy mniej chętnie się szczepią. - Musimy być mądrzy przed szkodą, a nie po szkodzie - stwierdził.
Dopytywany, jak będzie na przełomie tego i następnego roku, wiceminister zdrowia powiedział, że przypadków zakażeń "może być zdecydowanie więcej".
Źródło: PAP