Oczekiwana długość życia Polaków skróciła się z 78 do 76,6 roku w okresie 2019-2020. Tak wynika z opracowania stworzonego przez Komisję Europejską i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Teraz to jeden z najniższych wyników w Unii - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Komisja Europejska i OECD zaznaczyły, że przewidywalna długości życia Polaków skróciła się o 1,4 roku względem czasu przed pandemią COVID-19, a "polski system ochrony zdrowia od lat cierpi na niski poziom finansowania". W czasie pandemii "niecovidowi pacjenci napotkali bariery w dostępie do specjalistów" - czytamy w raporcie.
"Choroby niedokrwienne serca, wylewy i rak płuc były głównymi powodami śmierci przed pandemią, ale w 2020 roku COVID-19 też odpowiadał za dużą część zgonów" - wskazuje się w opracowaniu, zaznaczając, że "konsekwentnie od lat" wydatki na ochronę zdrowia w Polsce pozostają "poniżej unijnej średniej, zarówno w przeliczeniu na obywatela, jak i w procentowym udziale w PKB".
Według 'DGP", Polska należy do grona państw, które COVID-19 zniszczył najbardziej. "W grupie wygranych znalazły się państwa skandynawskie, ale także Cypr czy Irlandia. W tych krajach nie tylko nie spadła oczekiwana długość życia, ale także liczba śmierci nie była wyższa niż ta przewidywana przed pandemią. Jednym z zasadniczych powodów jest sprawnie funkcjonujący system ochrony zdrowia, ale także – co kluczowe – w miarę dobry stan zdrowia obywateli przed pandemią. Dla przykładu, na Cyprze długość życia należy do najwyższych w UE" - pisze "DGP".
Tragiczny miesiąc. Zgony w listopadzie 2021 w Polsce. Czytaj Konkret24 >>>
W raporcie, w odniesieniu do radzenia sobie z epidemią COVID-19, wskazuje się, że w Polsce "testowanie i śledzenie kontaktów (osób zakażonych - red.) było ograniczone", a w drugiej połowie roku dodatkowo tempo szczepień znacznie zwolniło.
Średnia oczekiwana długość życia w Polsce między 2000 a 2014 rokiem wzrosła o ponad cztery lata, a w 2019 (78 lat) była już tylko o niecałe trzy lata niższa od średniej w Unii Europejskiej. W 2020 roku - po spadku o 1,4 roku (76,6 roku) - niestety różnica zwiększyła się do czterech lat - czytamy w opracowaniu.
Krótsze życie w UE może dotyczyć tylko Bułgarów (73,6), Rumunów (74,1), Litwinów (75,1), Łotyszy i Węgrów (75,7).
Średnia dla krajów Unii Europejskiej w 2020 roku to 80,6 roku. Najwyższa w Europie była w nienależącej do UE Norwegii (83,3) i Islandii (83,1), w Irlandii wynosiła 82,8, a na Malcie 82,6 roku.
Źródło: PAP, OECD