Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 164 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa. Resort przekazał też, że w ciągu ostatniej doby zmarły cztery osoby z COVID-19. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 2 883 284 zakażenia, które doprowadziły do śmierci 75 265 osób.
Najwięcej ze 164 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w województwie małopolskim, gdzie odnotowano 35 infekcji.
Pozostałe zakażenia pochodzą z województw: mazowieckiego (22), śląskiego (19), łódzkiego (12), podkarpackiego (10), wielkopolskiego (10), kujawsko-pomorskiego (siedem), podlaskiego (siedem), dolnośląskiego (sześć), pomorskiego (sześć), lubelskiego (pięć), warmińsko-mazurskiego (pięć), opolskiego (cztery), świętokrzyskiego (cztery), zachodniopomorskiego (dwa) i lubuskiego (jedno).
Dziewięć zakażeń to dane bez wskazania adresu, które mają zostać uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
W ciągu ostatniej doby - przekazało ministerstwo - przeprowadzono ponad 45,9 tysiąca testów na obecność koronawirusa.
Jak przekazał resort zdrowia, minionej doby z powodu COVID-19 zmarły cztery osoby. Dwie z nich miały też inne schorzenia.
Od początku epidemii zakażenie koronawirusem potwierdzono w Polsce u 2 883 284 osób, spośród których 75 265 zmarło.
Dane ze szpitali. Ile jest zajętych respiratorów? Ile osób wyzdrowiało?
Z opublikowanego we wtorek raportu z danymi epidemicznymi wynika, że:
- 6077 łóżek jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (+6 w stosunku do dnia poprzedniego), - z tego 295 łóżek jest zajętych przez pacjentów z COVID-19 (+24), - 595 respiratorów jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (bez zmian) - z tego 40 respiratorów jest obecnie wykorzystywanych (+2), - 77 004 osoby są objęte kwarantanną (+597). - 2 653 934 osoby wyzdrowiały (+34).
Minister zdrowia o wariancie Delta w Polsce
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił w piątek, że rząd jest przygotowany na większą liczbę zakażeń. Mówił także o obecności w naszym kraju Delty, bardziej zakaźnej mutacji koronawirusa.
- Patrząc na ostatni miesiąc, przekroczyliśmy już 60 procent udziału wariantu Delta - poinformował. - Oznacza to, że rzeczywiście wariant Delta staje się wariantem dominującym. Jeżeli popatrzymy na ostatni tydzień, to wręcz te parametry opisujące udział wariantu Delta w całej liczbie badanych próbek dochodzi do 80 procent - mówił.
Minister zdrowia przekazał też, że Delta dominuje w największym stopniu w województwie pomorskim.
Źródło: tvn24.pl