TVN24 | Polska

Arcybiskup Gądecki apeluje do wiernych w związku z nowymi obostrzeniami

TVN24 | Polska

Autor:
pp,
kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Premier o walce z koronawirusem
Premier o walce z koronawirusemTVN24
wideo 2/22
TVN24Premier o walce z koronawirusem

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił się do wiernych z prośbą o przyjęcie ze zrozumieniem i cierpliwością nałożonych ograniczeń. - Ich celem jest troska o nasze życie i zdrowie – zaapelował.

W związku z nowymi obostrzeniami sanitarnymi wprowadzonymi podczas zgromadzeń religijnych z powodu zwiększającej się gwałtownie liczby zakażeń koronawirusem arcybiskup Stanisław Gądecki wydał specjalny komunikat przekazany w piątek przez biuro prasowe Episkopatu.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Przewodniczący KEP przyznaje w nim, że "aktualna sytuacja epidemiczna i nałożone restrykcje są trudne dla nas wszystkich", ale - jak podkreśla - "musimy pamiętać, że ich celem jest troska o życie i zdrowie nasze i naszych Rodaków".

"W związku z nowymi obostrzeniami sanitarnymi, dotyczącymi udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych – 1 osoba na 4 mkw. w strefie żółtej i 1 osoba na 7 mkw. w strefie czerwonej – zwracam się do wszystkich wiernych z prośbą o przyjęcie ze zrozumieniem i cierpliwością nałożonych ograniczeń" - zaapelował abp Gądecki.

Apel do biskupów o udzielanie dyspens od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy

Zachęcił również księży biskupów, "aby w związku z ciągłym zagrożeniem życia i zdrowia wszystkich Polaków udzielali stosownych dyspens od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę i święta nakazane na terenie swoich diecezji".

Konferencja Episkopatu PolskiAdrian Grycuk

Wyjaśnił, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż "nieobecność na mszy św. nie jest grzechem". "W tych okolicznościach niech nam towarzyszy ufna modlitwa, zwłaszcza w intencji chorych oraz tych, którzy stracili swoich najbliższych. Pamiętajmy także o tych osobach, które poświęcają swoje życie i zdrowie w służbie społecznej – za pracowników służby zdrowia, służb mundurowych, w tym wojska, policji i straży pożarnej" - napisał przewodniczący Episkopatu.

"Zwykła rozmowa telefoniczna może dać ludziom chorym i starszym pociechę i nadzieję"

Arcybiskup Gądecki zaapelował także do młodych zaangażowanych w duszpasterstwa parafialne i akademickie o bezpieczną pomoc osobom starszym i potrzebującym. "Nie zapominajmy o tym, że zwykła rozmowa telefoniczna może dać ludziom chorym i starszym pociechę i nadzieję" – podkreślił w komunikacie.

"Niech udział w Eucharystii, spowiedź, adoracja, modlitwa Słowem Bożym, również w ciągu tygodnia – z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa sanitarnego – staną się dla nas źródłem odwagi i duchowej siły" - podsumował przewodniczący KEP.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Kardynał Nycz udzielił dyspensy od uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta

W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w Warszawie i z tym, że parafie stolicy znalazły się w czerwonej strefie kardynał Kazimierz Nycz wydał komunikat, w którym na terenie archidiecezji warszawskiej udzielił dyspensy od uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta nakazane. "Przypominam wiernym, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na mszy św. nie jest grzechem" – zaznaczył.

W przekazanym przez biuro prasowe archidiecezji warszawskiej komunikacie metropolita warszawski przypomniał także księżom proboszczom i wiernym o wszystkich dotychczasowych zaleceniach dotyczących przestrzegania zasad sanitarnych w czasach pandemii. Wymienia zachowanie dystansu, obowiązek zakrywania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa głównego), zasadę dezynfekcji rąk oraz rozłącznego udzielania komunii św. do ust i na rękę.

Kardynał Kazimierz NyczArchidiecezja Warszawska

Kard. Nycz zwraca uwagę, że w parafiach na terenie strefy czerwonej wymagane jest zachowanie dystansu 7 metrów kwadratowych na jedną osobę w kościele, a w parafiach w strefie żółtej – 4 metry na jedną osobę.

"Zasada ta dotyczy mszy św. i wszelkich nabożeństw włącznie z mszami obrzędowymi (pierwsza komunia św. i bierzmowanie). Rodzicom należy pozostawić prawo decyzji o ewentualnym odłożeniu sakramentów ich dzieci" – czytamy w komunikacie.

Kard. Nycz poprosił również "wiernych o modlitwę o ustanie pandemii, troskę o chorych i odpowiedzialne zachowywanie obostrzeń sanitarnych".

Autor:pp, kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Grycuk

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości