Zakończyła się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i szefa KPRM Michała Dworczyka. Przedstawiono tam między innymi nową ścieżkę testowania, czyli samodzielne zgłoszenie się przez internet na test w kierunku stwierdzenia zakażenia. Szef resortu zdrowia wcześniej w poniedziałek sygnalizował, że najnowsze dane dotyczące nowych zakażeń koronawirusem mogą oznaczać "odwrócenie trendu malejącej dynamiki liczby nowych zachorowań w ostatnim czasie".
Od 13 marca dodatkowe restrykcje (między innymi zamknięte kina, teatry, muzea, baseny i sauny, a także ograniczona działalność galerii handlowych i hybrydowe nauczanie w klasach I-III) obowiązują w województwie pomorskim, a od 15 marca w województwie mazowieckim i lubuskim. Pod koniec lutego podobne decyzje podjęto wobec Warmii i Mazur.
Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek potwierdziło 10 896 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. W niedzielę odnotowano ich 17 259, a w sobotę - 21 049. Poniedziałkowy bilans jest wyższy o 4726 przypadków w stosunku do poprzedniego poniedziałku 8 marca, co oznacza wzrost o 76,5 procent.
Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił ten wynik jako "niepokojący sygnał". "Może to oznaczać odwrócenie trendu malejącej dynamiki liczby nowych zachorowań w ostatnim czasie" - napisał na Twitterze.
Po godzinie 14 odbyła się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa KPRM i rządowego pełnomocnika ds. szczepień Michała Dworczyka, a także rzecznika rządu Piotra Muellera.
Konferencję relacjonowaliśmy na tvn24.pl:
Zakończyła się konferencja w KPRM, dziękujemy za uwagę. Dobrego dnia.
Niedzielski o rocznym bilansie zgonów: To nie jest temat do rozwinięcia w ramach dwuminutowej odpowiedzi na pytanie. Na stronach Ministerstwa Zdrowia znajduje się raport, który rozlicza kategorię nadwyżkowych zgonów dla całego roku 2020. Nadwyżka wynosi 67 tysięcy. Powinna być ona skorygowana o efekt starzenia się społeczeństwa.
Pytanie nawiązywało do - jak przytoczył dziennikarz - danych Eurostatu, który podał dane o nadmiernej śmiertelności w unijnych krajach za listopad 2020 roku.
Niedzielski o formularzu Domowej Opieki Zdrowotnej: Tutaj będzie to dostępne bezpłatnie. Pozostały proces, od momentu wykonania badania, praktycznie pozostaje bez zmian.
Dworczyk o tym, dlaczego nastąpiło zwolnienie tempa szczepień w porównaniu do poprzednich tygodni: Nie zaobserowaliśmy takiego spadku. Nie wiem, jakie to dane. Szzcepienia drugą dawką mogą sprawiać takie wrażenie.
Niedzielski o zamknięciu kościołów na okres Wielkanocy: W perspektywie czwartku podejmiemy ostateczną decyzję. Mamy zbliżający się okres świąt i trudno rozważać, żeby w naszej tradycji święta te odbywały się bez wizyty w kościele.
Dworczyk o niestawianiu się na szczepienie: To nie jest masowe zjawisko.
Niedzielski o zwolnieniu z części ustnej państowego egzaminu lekarzy: Zwróciłem się do konsultantów, aby ten egzamin był w bezpośrednim następnstwie egzaminu pisemnego. Nie chcemy zwolnić z egzaminu, raczej przesunąć go na późniejszy termin.
Dworczyk o tym, ilu nauczycieli zostało zaszczepionych: 99 procent osób z tej grupy zostało zaszczepionych.
Niedzielski o tym, ilu medyków przeszkolono w zakresie użycia respiratorów: Przygotowaliśmy pakiety szkoleń, które od grudnia były dostępne dla osób, które chcą się przeszkolić z intensywnej terapii. Oferta była przedstawiona we wszystkich szpitalach. Nie mam danych, ile osób z niej skorzystało.
Niedzielski o obostrzeniach przed Wielkanocą, na przykład w kurortach i hotelach: Do środy, czwartku podejmiemy ostateczne decyzje. Wtedy zostaną one ogłoszone.
Dworczyk o szczepieniach pracowników służb mundurowych i braku pracowników cywilnych w tej grupie (1c): Najprawdopodobniej szczepienia grupy 1c rozpoczną się w ograniczonych wymiarze 29 marca. Rzeczywiście nie ma tam pracowników cywilnych. To wszystko trudne decyzje, natomiast sa one oparte o wytyczne rady medycznej.
Rozpoczyna się runda pytań od dziennikarzy.
Niedzielski: Korzyści wynikające ze szczepienia są o wiele większe niż ewentualne ryzyko przyjęcia szczepienia AstraZeneką.
Niedzielski o wątpliwościach wobec szczepionkiAstraZeneki: Bardzo dokładnie analizujemy sytuację. Przeanalizowaliśmy sytuację w Wielkiej Brytanii, bo jest to kraj, który na skalę masową wykorzystał szczepionkę AstryZeneki. Mamy dowody, że tam akcja szczepienna jest skuteczna. W Wielkiej Brytanii podano blisko 10 milionów szczepionek AstraZeneki, a liczba nieporządanych odczynów poszczepiennych (NOP) wyniosła mniej więcej 52 tysiące, to niecałe pięć promili. Gdy popatrzymy na dane z Polski, to tę szczepionkę podaliśmy w 583 tysiącach przypadków i tu odesetek NOP-ów jest jeszcze mniejszy.
Niedzielski: Chciałbym poinformować także o kwestii nowej ścieżki testowania. Zdecydowaliśmy się na odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej. Chodzi o samodzielną procedurę kwalifikacji na test w kierunku stwierdzenia koronawirusa.
W tym celu trzeba będzie wejść na stronę gov.pl/dom i wypełnić formularz. W przypadku kwalifikacji na test z pacjentem skontaktuje się konsultant Domowej Opieki Medycznej, aby wystawić zlecenie na test.
Konsultanci - według zapowiedzi na stronie rządu - pracują codziennie w godzinach od 8 do 18. Formularze złożone po godzinie 18 mają być obsługiwane następnego dnia.
Po wystawieniu zlecenia na test pacjent otrzyma wiadomość SMS o proponowanym miejscu oraz godzinie testu.
>> Wykaz mobilnych punktów wymazowych
Wynik testu zobaczyć będzie można na Internetowym Koncie Pacjenta. Test w kierunku SARS-CoV-2 nadal może wystawić także lekarz POZ.
Niedzielski: Co do zajętych łóżek, najtrudniejsza sytuacja jest w województwie kujawsko-pomorskim i mazowieckim.
Niedzielski: Mamy rosnące wskaźniki zajętych łóżek. To wywołuje dużą presję na infrastrukturę walczącą z covidem. Planujemy, żeby w tym tygodniu baza łóżek w systemie covidowym zwiększyła się o cztery tysiące. Łącznie będzie ich 35 tysięcy, a docelowy wzrost to 40 tysięcy.
Niedzielski: Kolejne województwa, w których sytuacja jest trudna, to województwo kujawsko-pomorskie, ale również województwa pasa południowego: dolnośląskie, śląskie i podkarpackie.
Niedzielski: Najtrudniejsza sytuacja nadal występuje na Warmii i Mazurach. Drugie jest województwo mazowieckie. Potem plasuje się województwo pomorskie i lubuskie.
Niedzielski: Będziemy się uważnie przyglądali, co będzie działo się dalej. Jeżeli będziemy mieli do czynienia z realnym, dużym przyspieszeniem, to konsekwencją tego będą decyzje, które będziemy podejmowali co do obostrzeń w skali całego kraju.
Niedzielski: Dzisiejsze wyniki są bardzo niepokojące. Blisko 11 tysięcy to bardzo dynamiczny wzrost względem poprzedniego tygodnia, to wzrost rzędu 75 procent. To zdecydowane przyśpieszenie w stosunku do tego, co obserwowaliśmy w ostatnich dniach. Wtedy ta dynamika, ten wzrost spadał.
Głos zabiera minister zdrowia Adam Niedzielski.
Dworczyk: Dzisiaj rozpoczeliśmy szczepienia osób przewlekle chorych. Trwają zapisy na szczepienia dla osób w wieku 69 lat. Namawiamy wszystkich seniorów do zapisów. 18 marca rozpoczynamy zapisy dla osób w wieku 68 i 67 lat, a 22 marca zapisy na terminy szczepień dla osób w wieku 66 i 65. W ostatnim tygodniu marca wznawiamy dla osób powyżej 70 roku życia.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ruszają szczepienia osób przewlekle chorych. Wśród nich są pacjenci onkologiczni
Dworczyk: Do dzisiaj wykonano ponad 4,5 miliona szczepień, z czego 2,9 miliona osób zaszczepiono pierwszą dawką, a 1,6 miliona osób - drugą dawką. Wszystko wskazuje na to, że jutro zaszczepimy trzymilionowego pacjenta pierwszą dawką. Udaje nam się osiągnąć cel dwa tygodnie przed czasem.
Rozpoczyna się konferencja. Głos zbiera szef KPRM Michał Dworczyk.
Konferencję obejrzeć będzie można na żywo na antenie TVN24 oraz w internecie.
O aktualnej sytuacji epidemicznej mówiła w niedzielę wieczorem w TVN24 wirusolog profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.
Oceniła, że uznawany za bardziej zakaźny, brytyjski wariant koronawirusa, którego potwierdzonych przypadków przybywa w Polsce, "szerzy się w tempie lawinowym". - To świadczy o tym, że zachorowań będzie więcej i tutaj niewątpliwie, statystycznie, wiąże się to z większą liczbą hospitalizacji - skomentowała.
Aktualna średnia zakażeń z siedmiu ostatnich dni wynosi 16 605 i jest najwyższa od 27 listopada 2020 roku. Liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 przekroczyła dziś 20 tysięcy i jest najwyższa od 3 grudnia 2020 roku.
Dwa tygodnie temu, 1 marca, informowano o 4786 przypadkach, a trzy tygodnie temu, 22 lutego, o 3890 przypadkach.
Dzisiaj resort zdrowia potwierdził 10 896 nowych przypadków zakażeń. To wzrost o 4726, co oznacza jednocześnie wzrost o 76,5 procent w odniesieniu do poprzedniego poniedziałku.
Dzień dobry! Rozpoczynamy relację z konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa KPRM i rządowego pełnomocnika do spraw szczepień Michała Dworczyka oraz rzecznika rządu Piotra Muellera.