Zakończyła się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i szefa KPRM Michała Dworczyka. Przedstawiono tam między innymi nową ścieżkę testowania, czyli samodzielne zgłoszenie się przez internet na test w kierunku stwierdzenia zakażenia. Szef resortu zdrowia wcześniej w poniedziałek sygnalizował, że najnowsze dane dotyczące nowych zakażeń koronawirusem mogą oznaczać "odwrócenie trendu malejącej dynamiki liczby nowych zachorowań w ostatnim czasie".
Od 13 marca dodatkowe restrykcje (między innymi zamknięte kina, teatry, muzea, baseny i sauny, a także ograniczona działalność galerii handlowych i hybrydowe nauczanie w klasach I-III) obowiązują w województwie pomorskim, a od 15 marca w województwie mazowieckim i lubuskim. Pod koniec lutego podobne decyzje podjęto wobec Warmii i Mazur.
Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek potwierdziło 10 896 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. W niedzielę odnotowano ich 17 259, a w sobotę - 21 049. Poniedziałkowy bilans jest wyższy o 4726 przypadków w stosunku do poprzedniego poniedziałku 8 marca, co oznacza wzrost o 76,5 procent.
Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił ten wynik jako "niepokojący sygnał". "Może to oznaczać odwrócenie trendu malejącej dynamiki liczby nowych zachorowań w ostatnim czasie" - napisał na Twitterze.
Po godzinie 14 odbyła się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa KPRM i rządowego pełnomocnika ds. szczepień Michała Dworczyka, a także rzecznika rządu Piotra Muellera.
Konferencję relacjonowaliśmy na tvn24.pl:
Zakończyła się konferencja w KPRM, dziękujemy za uwagę. Dobrego dnia.
Niedzielski o rocznym bilansie zgonów: To nie jest temat do rozwinięcia w ramach dwuminutowej odpowiedzi na pytanie. Na stronach Ministerstwa Zdrowia znajduje się raport, który rozlicza kategorię nadwyżkowych zgonów dla całego roku 2020. Nadwyżka wynosi 67 tysięcy. Powinna być ona skorygowana o efekt starzenia się społeczeństwa.
Pytanie nawiązywało do - jak przytoczył dziennikarz - danych Eurostatu, który podał dane o nadmiernej śmiertelności w unijnych krajach za listopad 2020 roku.
Niedzielski o formularzu Domowej Opieki Zdrowotnej: Tutaj będzie to dostępne bezpłatnie. Pozostały proces, od momentu wykonania badania, praktycznie pozostaje bez zmian.
Dworczyk o tym, dlaczego nastąpiło zwolnienie tempa szczepień w porównaniu do poprzednich tygodni: Nie zaobserowaliśmy takiego spadku. Nie wiem, jakie to dane. Szzcepienia drugą dawką mogą sprawiać takie wrażenie.
Niedzielski o zamknięciu kościołów na okres Wielkanocy: W perspektywie czwartku podejmiemy ostateczną decyzję. Mamy zbliżający się okres świąt i trudno rozważać, żeby w naszej tradycji święta te odbywały się bez wizyty w kościele.
Dworczyk o niestawianiu się na szczepienie: To nie jest masowe zjawisko.
Niedzielski o zwolnieniu z części ustnej państowego egzaminu lekarzy: Zwróciłem się do konsultantów, aby ten egzamin był w bezpośrednim następnstwie egzaminu pisemnego. Nie chcemy zwolnić z egzaminu, raczej przesunąć go na późniejszy termin.
Dworczyk o tym, ilu nauczycieli zostało zaszczepionych: 99 procent osób z tej grupy zostało zaszczepionych.
Niedzielski o tym, ilu medyków przeszkolono w zakresie użycia respiratorów: Przygotowaliśmy pakiety szkoleń, które od grudnia były dostępne dla osób, które chcą się przeszkolić z intensywnej terapii. Oferta była przedstawiona we wszystkich szpitalach. Nie mam danych, ile osób z niej skorzystało.
Niedzielski o obostrzeniach przed Wielkanocą, na przykład w kurortach i hotelach: Do środy, czwartku podejmiemy ostateczne decyzje. Wtedy zostaną one ogłoszone.
Dworczyk o szczepieniach pracowników służb mundurowych i braku pracowników cywilnych w tej grupie (1c): Najprawdopodobniej szczepienia grupy 1c rozpoczną się w ograniczonych wymiarze 29 marca. Rzeczywiście nie ma tam pracowników cywilnych. To wszystko trudne decyzje, natomiast sa one oparte o wytyczne rady medycznej.
Rozpoczyna się runda pytań od dziennikarzy.
Niedzielski: Korzyści wynikające ze szczepienia są o wiele większe niż ewentualne ryzyko przyjęcia szczepienia AstraZeneką.
Niedzielski o wątpliwościach wobec szczepionkiAstraZeneki: Bardzo dokładnie analizujemy sytuację. Przeanalizowaliśmy sytuację w Wielkiej Brytanii, bo jest to kraj, który na skalę masową wykorzystał szczepionkę AstryZeneki. Mamy dowody, że tam akcja szczepienna jest skuteczna. W Wielkiej Brytanii podano blisko 10 milionów szczepionek AstraZeneki, a liczba nieporządanych odczynów poszczepiennych (NOP) wyniosła mniej więcej 52 tysiące, to niecałe pięć promili. Gdy popatrzymy na dane z Polski, to tę szczepionkę podaliśmy w 583 tysiącach przypadków i tu odesetek NOP-ów jest jeszcze mniejszy.
Niedzielski: Chciałbym poinformować także o kwestii nowej ścieżki testowania. Zdecydowaliśmy się na odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej. Chodzi o samodzielną procedurę kwalifikacji na test w kierunku stwierdzenia koronawirusa.
W tym celu trzeba będzie wejść na stronę gov.pl/dom i wypełnić formularz. W przypadku kwalifikacji na test z pacjentem skontaktuje się konsultant Domowej Opieki Medycznej, aby wystawić zlecenie na test.
Konsultanci - według zapowiedzi na stronie rządu - pracują codziennie w godzinach od 8 do 18. Formularze złożone po godzinie 18 mają być obsługiwane następnego dnia.
Po wystawieniu zlecenia na test pacjent otrzyma wiadomość SMS o proponowanym miejscu oraz godzinie testu.
>> Wykaz mobilnych punktów wymazowych
Wynik testu zobaczyć będzie można na Internetowym Koncie Pacjenta. Test w kierunku SARS-CoV-2 nadal może wystawić także lekarz POZ.
Minister zdrowia o nowej ścieżce testowania
Niedzielski: Co do zajętych łóżek, najtrudniejsza sytuacja jest w województwie kujawsko-pomorskim i mazowieckim.
Niedzielski: Mamy rosnące wskaźniki zajętych łóżek. To wywołuje dużą presję na infrastrukturę walczącą z covidem. Planujemy, żeby w tym tygodniu baza łóżek w systemie covidowym zwiększyła się o cztery tysiące. Łącznie będzie ich 35 tysięcy, a docelowy wzrost to 40 tysięcy.
Niedzielski: Kolejne województwa, w których sytuacja jest trudna, to województwo kujawsko-pomorskie, ale również województwa pasa południowego: dolnośląskie, śląskie i podkarpackie.
Niedzielski: Najtrudniejsza sytuacja nadal występuje na Warmii i Mazurach. Drugie jest województwo mazowieckie. Potem plasuje się województwo pomorskie i lubuskie.
Niedzielski: Będziemy się uważnie przyglądali, co będzie działo się dalej. Jeżeli będziemy mieli do czynienia z realnym, dużym przyspieszeniem, to konsekwencją tego będą decyzje, które będziemy podejmowali co do obostrzeń w skali całego kraju.
Niedzielski: jeśli dynamika zachorowań przyspieszy, konsekwencją będą decyzje o obostrzeniach w całym kraju
Niedzielski: Dzisiejsze wyniki są bardzo niepokojące. Blisko 11 tysięcy to bardzo dynamiczny wzrost względem poprzedniego tygodnia, to wzrost rzędu 75 procent. To zdecydowane przyśpieszenie w stosunku do tego, co obserwowaliśmy w ostatnich dniach. Wtedy ta dynamika, ten wzrost spadał.
Głos zabiera minister zdrowia Adam Niedzielski.
Dworczyk: Dzisiaj rozpoczeliśmy szczepienia osób przewlekle chorych. Trwają zapisy na szczepienia dla osób w wieku 69 lat. Namawiamy wszystkich seniorów do zapisów. 18 marca rozpoczynamy zapisy dla osób w wieku 68 i 67 lat, a 22 marca zapisy na terminy szczepień dla osób w wieku 66 i 65. W ostatnim tygodniu marca wznawiamy dla osób powyżej 70 roku życia.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ruszają szczepienia osób przewlekle chorych. Wśród nich są pacjenci onkologiczni
Ropoczynają się zapisy na szczepienia dla przewlekle chorych
Dworczyk: Do dzisiaj wykonano ponad 4,5 miliona szczepień, z czego 2,9 miliona osób zaszczepiono pierwszą dawką, a 1,6 miliona osób - drugą dawką. Wszystko wskazuje na to, że jutro zaszczepimy trzymilionowego pacjenta pierwszą dawką. Udaje nam się osiągnąć cel dwa tygodnie przed czasem.
"W Polsce wykonano ponad 4,5 miliona szczepień, w tym ponad 1,6 miliona drugą dawką"
Rozpoczyna się konferencja. Głos zbiera szef KPRM Michał Dworczyk.
Konferencję obejrzeć będzie można na żywo na antenie TVN24 oraz w internecie.
O aktualnej sytuacji epidemicznej mówiła w niedzielę wieczorem w TVN24 wirusolog profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.
Oceniła, że uznawany za bardziej zakaźny, brytyjski wariant koronawirusa, którego potwierdzonych przypadków przybywa w Polsce, "szerzy się w tempie lawinowym". - To świadczy o tym, że zachorowań będzie więcej i tutaj niewątpliwie, statystycznie, wiąże się to z większą liczbą hospitalizacji - skomentowała.
Wirusolog: zachorowań będzie więcej i tutaj statystycznie wiąże się to z większą liczbą hospitalizacji
Aktualna średnia zakażeń z siedmiu ostatnich dni wynosi 16 605 i jest najwyższa od 27 listopada 2020 roku. Liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 przekroczyła dziś 20 tysięcy i jest najwyższa od 3 grudnia 2020 roku.
Dwa tygodnie temu, 1 marca, informowano o 4786 przypadkach, a trzy tygodnie temu, 22 lutego, o 3890 przypadkach.
Dzisiaj resort zdrowia potwierdził 10 896 nowych przypadków zakażeń. To wzrost o 4726, co oznacza jednocześnie wzrost o 76,5 procent w odniesieniu do poprzedniego poniedziałku.
Dzień dobry! Rozpoczynamy relację z konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa KPRM i rządowego pełnomocnika do spraw szczepień Michała Dworczyka oraz rzecznika rządu Piotra Muellera.