TVN24 Biznes | Z kraju

"Uwaga! Od poniedziałku nowe zasady bezpieczeństwa" w dwóch województwach

TVN24 Biznes | Z kraju

Aktualizacja:
Autor:
kris/dap,
adso
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Nowe obostrzenia w dwóch kolejnych województwach
Nowe obostrzenia w dwóch kolejnych województwachTVN24
wideo 2/9
TVN24Nowe obostrzenia w dwóch kolejnych województwach

Od poniedziałku w województwach mazowieckim i lubuskim wróciły surowsze obostrzenia. Zamknięte są między innymi hotele i instytucje kultury, a działalność galerii handlowych została ograniczona. Powodem decyzji rządu w tej sprawie jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w tych regionach.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w czwartek, że 15 marca wejdą w życie zaostrzone obostrzenia w województwach lubuskim i mazowieckim. Do tej pory te ograniczenia obowiązywały w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim. Obostrzenia w wymienionych województwach mają obowiązywać do 28 marca.

Mieszkańcy mazowieckiego i lubuskiego otrzymywali w niedzielę wiadomości z alertem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o treści: "Uwaga! Od poniedziałku (15.03) nowe zasady bezpieczeństwa w woj. mazowieckim. Więcej: https://www.gov.pl/koronawirus-zasady-mazowieckie" oraz: "Uwaga! Od poniedziałku (15.03) nowe zasady bezpieczeństwa w woj. lubuskim. Więcej: https://www.gov.pl/koronawirus-zasady-lubuskie".

Link zawiera wspólny materiał, w którym zamieszczono najważniejsze informacje o obowiązujących zasadach.

Zamknięte hotele, baseny i obiekty sportowe

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem przeciwepidemicznym od poniedziałku w woj. mazowieckim i lubuskim zamknięte są m.in. hotele, instytucje kultury, baseny i obiekty sportowe. Ograniczona została działalność galerii handlowych. W klasach I-III szkół podstawowych nauczanie odbywa się w trybie hybrydowym.

Takie regulacje obowiązują od soboty 27 lutego na Warmii i Mazurach (gdzie początkowo najmłodsi uczniowie mieli lekcje wyłącznie zdalne), a od soboty 13 marca w Pomorskiem.

Jak wyjaśniono na stronie rządowej, od 15 marca w tych czterech województwach działalność muszą mieć zawieszone:

- baseny (oprócz tych wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej),

- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna,

- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych),

- galerie handlowe - wyjątki to m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi, salony fryzjerskie, optyczne, bankowe i pralnie,

- teatry, muzea, galerie sztuki (można organizować próby i ćwiczenia, a także wydarzenia online),

- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury),

- stoki narciarskie,

- kluby fitness i siłownie,

- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

TREŚĆ ROZPORZĄDZENIA

Najnowsze przepisy poszerzają również grupę 1B, czyli osoby przewlekle chore, które szczepione będą od 15 marca. Dołączono tutaj pacjentów, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią, a nie rozpoczęto leczenia.

Do tej pory zakwalifikowani do tej grupy byli pacjenci, którzy rozpoczęli chemioterapię lub radioterapię po 31 grudnia 2019 r., jak również dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek, poddawani wentylacji mechanicznej, przed i po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne.

Pozostałe województwa

W całym kraju nadal obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. "Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem" - napisano w komunikacie na stronie rządowej.

Przypomniano, że usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

- na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,

- na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),

- w autobusie, tramwaju i pociągu,

- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,

- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),

- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,

- w kinie i teatrze,

- u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,

- w kościele i szkole, na uczelni,

- w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.).

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa? "W lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku" - czytamy.

Ponadto w całym kraju obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Można jedynie realizować usługi polegające na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie. Dozwolone jest prowadzenie restauracji w hotelach, ale tylko w dostarczaniu posiłków dla gości hotelowych do pokoi.

Zgodnie z rządowymi wyjaśnieniami "centra i galerie handlowe są otwarte i działają w ścisłym reżimie sanitarnym", a "w placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów:

- 1 os/10 m2 – w sklepach do 100 m2

- 1 os/15 m2 – w sklepach powyżej 100 m2".

Zaznaczono również, że w zgromadzeniach publicznych może brać udział maksymalnie 5 osób. "Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. W imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób - do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą" - podkreślono.

Ograniczenia ogólnopolskie przed świętami?

W czwartek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski pytany był, czy jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi możliwe jest wprowadzenie ograniczeń na poziomie ogólnopolskim.

- Prowadzimy wewnętrznie dyskusję nad tym, czy już ta skala zachorowań powinna powodować podejmowanie takich decyzji ogólnopolskich, czy w jakiś sposób jeszcze dopuszczać regionalizację. Na tym etapie podjęliśmy decyzję (...) możliwie minimalnego ingerowania obostrzeniami i podejmowania coraz odważniejszych w dobie rozwijającej się pandemii – wskazał Niedzielski.

- W tej chwili jeszcze zdecydowaliśmy się na wprowadzenie obostrzeń w tych dwóch (dodatkowych) regionach (województwa mazowieckie i lubuskie - red.), ale rzeczywiście jest też taka możliwość, że w perspektywie najbliższych tygodni może pojawić się taka sytuacja, że wprowadzane kolejne obostrzenia będą miały już charakter ogólnopolski - zaznaczył szef MZ. 

Nowe zakażenia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 17 259 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 110 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 1 906 632 zakażenia, a 47 178 osób zmarło.

Najwięcej z 17 259 nowych przypadków, o których poinformowano w niedzielę, dotyczy województwa mazowieckiego, gdzie wykryto 3430 infekcji.

Pozostałe przypadki pochodzą z województw: śląskiego (2331), wielkopolskiego (1508), małopolskiego (1379), pomorskiego (1318), dolnośląskiego (1263), podkarpackiego (1064), kujawsko-pomorskiego (843), łódzkiego (782), warmińsko-mazurskiego (759), lubuskiego (517), zachodniopomorskiego (447), lubelskiego (438), świętokrzyskiego (303), opolskiego (294) i podlaskiego (276).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:kris/dap, adso

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości