"To jedyna droga, aby skrócić czas rozprzestrzeniania się wirusa"

Źródło:
TVN24
Matyja: moce przerobowe są, a testów jest maksymalnie 11 tysięcy
Matyja: moce przerobowe są, a testów jest maksymalnie 11 tysięcyTVN24
wideo 2/32
Matyja: moce przerobowe są, a testów jest maksymalnie 11 tysięcyTVN24

Apeluję, by każdy lekarz, pielęgniarka, pracownik medyczny mógł wykonywać testy - mówił w "Debacie Faktów. Koronawirus" w TVN24 profesor Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Jak argumentował, "to jedyna droga, aby skrócić czas rozprzestrzeniania się wirusa". Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przekonywał, że "to absolutnie nie jest prawda, że rząd nie godzi się na testowanie medyków". Przekonywał, iż całkowita liczba przeprowadzanych testów wskazuje, że "w Polsce testujemy relatywnie szeroko".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Do niedzieli do wieczora obecność SARS-CoV-2 stwierdzono w Polsce u 9287 osób, 360 zmarło. O sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa dyskutowali w niedzielę goście programu "Debata Faktów. Koronawirus" w TVN24.

ZOBACZ, JAK RELACJONOWALIŚMY PROGRAM "DEBATA FAKTÓW. KORONAWIRUS" >>>

Maseczki na stałe przez 1,5 roku lub dwa lata. Wiceminister zdrowia: jest taka możliwość

W pierwszej części wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński był pytany o to, czy istnieje możliwość, że będziemy zmuszeni nosić maseczki nawet 1,5 roku lub dwa lata. - Jest taka możliwość, wszystko zależy od wyników badań, od rekomendacji naukowców - odpowiedział. Jak wskazywał, jeżeli będzie zmiana rekomendacji ze strony ekspertów, to resort zdrowia będzie się do nich dostosowywał.

Wiceminister był także pytany, czy jego zdaniem w okresie wakacji rodzice będą mogli się udać się ze swoimi dziećmi na urlop lub też wysłać je na kolonie. - Jak najbardziej będzie możliwość wybrać się na rodzinne wakacje, ale kolonie to jest zupełnie co innego - wskazywał. Jak tłumaczył, podczas kolonii spotyka się ze sobą wiele obcych sobie osób, przez co łatwiej może dojść do zakażenia wirusem.

- Będziemy mogli wychodzić z domu, będziemy mogli się przemieszczać, ale powinniśmy ograniczać swoje kontakty z innymi osobami - kontynuował Cieszyński.

Ile będziemy musieli chodzić w maseczkach? Wiceminister zdrowia odpowiada
Ile będziemy musieli chodzić w maseczkach? Wiceminister zdrowia odpowiadaTVN24

Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia tłumaczył także sposób, w jaki resort pozyskuje takie dane dotyczące statystyk zgonu z powodu zakażenia koronawirusem. Jak wyjaśniał, przyczynę zgonu określa lekarz, a jeżeli stwierdza wystąpienie choroby zakaźnej, to musi powiadomić inspektora sanitarnego, a następnie ten przekazuje informacje do wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

- My opieramy się na tych danych, które są do nas dostarczane - przekonywał Cieszyński.

"W Polsce testujemy relatywnie szeroko"

Gość TVN24 mówił także, że liczba wykonywanych w skali całego kraju testów "systematycznie rośnie". - Wczoraj to było 13 tysięcy, dzisiaj to było 11 tysięcy, mamy całkowitą wydolność na poziomie 20 tysięcy - wskazywał. Jak mówił dalej, "w Polsce pozytywny wynik jest w przypadku 1 do 20", a "w innych krajach to jest nawet 1 do 3".

- Na tej podstawie można stwierdzić, że w Polsce testujemy relatywnie szeroko, czyli nawet tam, gdzie to prawdopodobieństwo nie jest tak wysokie jak to, przy którym testuje się w innych krajach - przekonywał.

Cieszyński: W Polsce testujemy relatywnie szeroko
Cieszyński: W Polsce testujemy relatywnie szerokoTVN24

Cieszyński: poprawka opozycji dotycząca testowania pracowników medycznych miała wady legislacyjne

Wiceminister był pytany także o to, dlaczego Sejm w nocy z czwartku na piątek odrzucił jedną z poprawek do projektu paktu antykryzysowego, która dotyczyła przeprowadzania testów na obecność koronawirusa u wszystkich pracowników ochrony zdrowia. Odpowiedział, że "poprawka miała wady legislacyjne, ponieważ stanowiła nadmiarową regulację wobec możliwości, które istnieją już do wprowadzenia na podstawie rozporządzenia, wydanego na podstawie ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi".

- Bardzo często jest tak, że parlamentarzyści opozycji proponują coś, co brzmi bardzo dobrze, ale gdy rozłożymy to na czynniki pierwsze z prawnikami, to okazuje się, że nie jest to poprawne - ocenił. Jednocześnie mówił, że "nie ma możliwości poprawienia w Sejmie błędów zawartych w poprawkach senackich".

- Sejm głosuje nad przyjęciem lub odrzuceniem poprawek Senatu w całości - zwracał uwagę.

- To absolutnie nie jest prawda, że rząd nie godzi się na testowanie medyków. Wręcz przeciwnie - przekonywał Cieszyński. - Naczelna Rada Lekarska niedawno wydała stanowisko, w którym poparła kierunek zmian w zarządzeniu prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia właśnie w zakresie zmiany tego zarządzenia pod kątem testowania medyków, stworzenia specjalnej szybkiej ścieżki i pewnego finansowania dla tego rodzaju testów - podkreślał.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej: testowanie pracowników medycznych to jedyna droga, abyśmy skrócili czas rozprzestrzeniania się wirusa

Do tych tłumaczeń odniósł się w kolejnej części programu prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, profesor Andrzej Matyja. Nawiązał do słów Cieszyńskiego, że NRL pozytywnie zaopiniowała zarządzenie prezesa NFZ. Jak wskazywał, ono "doprecyzowało tylko i wyłącznie to, kto za te badania płaci".

- Natomiast nic się nie zmieniło, jeżeli chodzi o dostęp do wykonywania testów dla personelu medycznego - wskazywał. - A to przecież jedyny, najkrótszy sposób skrócenia rozprzestrzeniania się epidemii. Skoro 70-80 procent zakażonych wirusem to pacjenci bezobjawowi, to dopóki my, jako personel medyczny, którzy mamy na co dzień do czynienia z naszymi pacjentami, nie będziemy mieć tej możliwości, to dalej będziemy - rozsadnikami epidemii, będziemy tym miejscem transmisji wirusa - mówił dalej prezes NRL.

- Apeluję do pana ministra o jasne kryteria, by każdy lekarz, pielęgniarka, pracownik medyczny mógł wykonywać testy. Jest to jedyna droga, abyśmy skrócili czas rozprzestrzeniania się wirusa - podkreślił Matyja.

Matyja: moce przerobowe są, a testów jest maksymalnie 11 tysięcy
Matyja: moce przerobowe są, a testów jest maksymalnie 11 tysięcyTVN24

Profesor Matyja: może wzorem innych krajów wprowadzić tak zwaną klauzulę dobrego samarytanina?

Prezes Narodowej Rady Lekarskiej odniósł się także do decyzji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o tym, aby uruchomić śledztwa mające zbadać, czy nie doszło do "rażącego naruszenia procedur związanych z gwarantowaniem bezpieczeństwa w domach pomocy społecznej". - Lepiej, żeby zamiast wszczynania spraw prokuratorskich w stosunku do pracowników medycznych, zainteresować się brakami ochrony, warunkami pracy. A może wzorem innych krajów - na przykład Stanów Zjednoczonych - wprowadzić tak zwaną klauzulę dobrego samarytanina (zasada ochrony prawnej osób udzielających pomocy medycznej - red.), a nie zaczynać od karania? - dopytywał się gość TVN24.

Matyja: lepiej by było, gdyby zamiast wszczynać sprawy prokuratorskie wobec medyków, zainteresować się warunkami pracy
Matyja: lepiej by było, gdyby zamiast wszczynać sprawy prokuratorskie wobec medyków, zainteresować się warunkami pracyTVN24

Profesor Chybicka: pracownicy ochrony zdrowia powinni być testowani

W kolejnej części programu profesor Alicja Chybicka z kliniki "Przylądek Nadziei", senator Koalicji Obywatelskiej, przekonywała, że "pracownicy ochrony zdrowia powinni być testowani". - W szczególności w takich klinikach, jak nasz "Przylądek Nadziei" we Wrocławiu, który leczy dzieci chore na nowotwory, dzieci podlegające transplantacji komórek macierzystych układu krwiotwórczego czy tez dzieci z ciężkimi przypadkami hematologicznymi. Tak samo we wszystkich centrach onkologii, ale też na oddziałach onkologii zasadą powinien być bezpieczny personel - mówiła.

Podkreśliła jednocześnie, że "nie może być tak, że na takim oddziale pojawi się ktoś, kto bezobjawowo będzie rozsiewał wirusa".

Chybicka: pracownicy ochrony zdrowia powinni być testowani
Chybicka: pracownicy ochrony zdrowia powinni być testowaniTVN24

Profesor Szczylik: uderzenie wirusa w personel ośrodków onkologicznych może być dramatyczne

Profesor Cezary Szczylik z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku mówił natomiast o sytuacji pacjentów zmagających się w czasie epidemii z chorobami nowotworowymi. - Poza jedną informacją z centrum onkologii, że tam był przypadek chorego w klinice nowotworów płuc, to w pozostałych dużych ośrodkach onkologicznych - myślę, że dzięki dobrej organizacji - udało się uniknąć zamknięcia oddziałów onkologicznych - zauważył. Przyznał przy tym, że "to, co budzi najwyższe obawy, to od samego początku brak staranności i brak przewidywania tego, że główny atak choroby będzie koncentrował się w ośrodkach zdrowia i na personelu medycznym".

Szczylik zwrócił uwagę na dużą liczbę infekcji wśród personelu medycznego. - Jeżeli pomyślimy o onkologii, gdzie mamy do czynienia z niezwykłą szczupłością kadr, to tutaj uderzenie wirusa w personel ośrodków onkologicznych może być dramatyczne - ocenił.

Przekonywał również, że "mamy do czynienia tak naprawdę z pandemią nowotworów". - O tym mówimy od bardzo dawna. Do dzisiejszego dnia z powodu koronawirusa w Polsce zmarło około 350 osób [do niedzieli potwierdzono łącznie 360 zgonów - przyp. red.], a z powodu nowotworów umiera blisko 300 dziennie - mówił. Jego zdaniem wśród pacjentów onkologicznych "środki zapobiegawcze powinny być na najwyższym poziomie".

Szczylik: Mamy do czynienia z pandemią nowotworów. Z powodu nowotworów umiera blisko 300 osób dziennie
Szczylik: Mamy do czynienia z pandemią nowotworów. Z powodu nowotworów umiera blisko 300 osób dziennie.TVN24

Ochojska: nie wytrzymałabym zakażenia

Janina Ochojska, eurodeputowana z Koalicji Europejskiej, która walczy z rakiem, wyznała, że niedawno opuściła szpital po trzecim etapie leczenia, jakim było napromieniowanie.

- Byłam bardzo zadowolona, że to leczenie skończyło się przed świętami [wielkanocnymi - przyp. red.], ponieważ w tym szpitalu już przygotowywano łóżka dla osób, które będą podejrzewane o koronawirusa. Przyprowadzenie na oddział osób podejrzewanych o koronawirusa dla mnie anulowało bezpieczeństwo w tym szpitalu - mówiła.

Dodała, że szpital był wcześniej odizolowany "od świata zewnętrznego" i "to dawało bardzo duże poczucie bezpieczeństwa". - Natomiast myślę, że jeżeli będą tam osoby podejrzewane o koronawirusa, dla pacjentów będzie to bardzo trudne do przyjęcia - oceniła.

- Bo my się boimy. My się boimy, dlatego że jesteśmy w tej grupie bardzo dużego ryzyka - wyjaśniała Ochojska. Oceniła też, że nie wytrzymałaby zakażenia. - Ponieważ mam bardzo małą pojemność płuc, jestem dopiero co po naświetlaniu, więc ta wrażliwość i brak odporności są u mnie bardzo duże - wskazała europosłanka.

Jak mówiła, "u każdego pacjenta, który jest w trakcie leczenia, to zagrożenie jest na każdym etapie".

Ochojska: wprowadzenie na oddział osób podejrzanych o koronawirusa anulowało bezpieczeństwo w tym szpitalu
Ochojska: wprowadzenie na oddział osób podejrzanych o koronawirusa anulowało bezpieczeństwo w tym szpitaluTVN24

"Oddycha się, jakby się miało kamienie na klatce piersiowej"

W programie gościli również lekarze, którzy walczą z koronawirusem za granicą. Byli to doktor Marcin Zasadowski, który przebywa w Cuence w Hiszpanii, oraz doktor Roman Ostrowski, internista, pulmonolog, który pracuje w szpitalu w Nowym Jorku.

- Ten wirus jest inny niż wirusy, które dotykają dróg oddechowych. On natychmiast atakuje płuca i powoduje niewydolność oddechową. Płuca po kontakcie z wirusem robią się twarde. (...) Oddycha się, jakby się miało kamienie na klatce piersiowej - mówił Ostrowski.

Relacjonował także, jak wygląda sytuacja walki z wirusem w Nowy Jorku. Jak przekonywał, "w wielkich aglomeracjach jak Nowy Jork" wszelkie decyzje dotyczące działań związanych z walką z koronawirusem "są trudne". - Jeśli sytuacja potrwa dłużej, to konsekwencje społeczne będą straszne - stwierdził.

Ostrowski: W Stanach Zjednoczonych medycyna jest prywatna, respiratorów jest dużo. Nie dyskryminuje się też z powodu wieku
Ostrowski: W Stanach Zjednoczonych medycyna jest prywatna, respiratorów jest dużo. Nie dyskryminuje się też z powodu wiekuTVN24

Pytany był także o to, czy Amerykanie przestrzegają nałożonych restrykcji i ograniczeń.- Jeśli chodzi o dyscyplinę społeczną, to od 11 września [ataków na World Trade Center - przyp. red.] społeczeństwo obawia się wszystkiego i stało się bardziej zdyscyplinowane - wskazywał.

Doktor Zasadowski: mam nadzieję, że Hiszpania jest na etapie wygaszania epidemii

Doktor Zasadowski mówił z kolei o sytuacji w Hiszpanii. Wskazywał, że w tym kraju "zaczęto testować szeroko, od początku epidemii". - Jeżeli nie testujemy, to nie wiemy jaki jest przebieg epidemii, jak się rozprzestrzenia. Obecnie staramy się testować pacjentów ciężko chorych i nowych pacjentów, którzy wymagają interwencji chirurgicznej - mówił. Jednocześnie wskazywał, że to "jedyny sposób, aby zlokalizować drogi przemieszczania się wirusa".

Zasadowski: jeżeli nie testujemy, to nie wiemy jaki jest przebieg epidemii, jak się rozprzestrzenia
Zasadowski: jeżeli nie testujemy, to nie wiemy jaki jest przebieg epidemii, jak się rozprzestrzeniaTVN24

Był także pytany, czy w Hiszpanii jest już po szczycie epidemii. - Mam taką nadzieję, że jesteśmy w etapie wygaszania. Spada wyraźnie ilość pacjentów przyjętych do szpitala, spada ilość zgonów, (...) pierwszy raz zdarzyła się taka sytuacja, że liczba osób opuszczających szpital była większa niż liczba osób przyjmowanych do szpitala - wskazywał.

Zasadowski: mamy nadzieję, że jesteśmy teraz w Hiszpanii na etapie wygaszania
Zasadowski: mamy nadzieję, że jesteśmy teraz w Hiszpanii na etapie wygaszaniaTVN24

Autorka/Autor:mjz, akr //now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Szef MSZ Francji Jean-Noel Barrot potwierdził, że w poniedziałek w Paryżu odbędzie się szczyt z udziałem partnerów europejskich poświęcony bezpieczeństwu europejskiemu. Barrot nazwał to "spotkaniem roboczym". Nie wymienił krajów, które wezmą w nim udział.

Szef MSZ Francji potwierdza. "Główne kraje europejskie" zaproszone do Paryża

Szef MSZ Francji potwierdza. "Główne kraje europejskie" zaproszone do Paryża

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W latach 60. w Ozieranach Małych (Podlaskie) mieszkało 200 osób, teraz zostało dwóch rolników i muzyk. Sołtys Leszek Skrodzki marzy o tym, żeby ponownie zaludnić wieś i proponuje, że wydzierżawi swoje działki oraz będzie pośredniczył w znalezieniu spadkobierców pustych domów we wsi.

Są puste domy, rośnie topinambur, spotkać można Wyrdasa i Ąpija. Sołtys chce odrodzić opustoszałą wieś 

Są puste domy, rośnie topinambur, spotkać można Wyrdasa i Ąpija. Sołtys chce odrodzić opustoszałą wieś 

Źródło:
tvn24.pl

Z tego spotkania będą wyciągnięte wnioski dla polityki europejskiej. Po pierwsze, mam nadzieję, takie, że Europa wreszcie zacznie wydawać więcej na obronność - mówił o konkluzjach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Radosław Sikorski. - Są powody zarówno do nadziei, jak i do niepokoju - mówił o zapowiedzi rozmów pokojowych w sprawie Ukrainy. Premier Donald Tusk skomentował z kolei, że Wołodymyr Zełenski rozumie, że jak nie będzie Brukseli, to przyjdzie Moskwa. "PiS i Konfederacja nie" - ocenił na portalu X.

"Ukraiński prezydent to rozumie, a PiS i Konfederacja nie"

"Ukraiński prezydent to rozumie, a PiS i Konfederacja nie"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Dwie osoby zostały ranne, a jedna zginęła – to tragiczny bilans wypadku, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę pod Kutnem. Poszkodowani to obywatele Kolumbii. 

Uderzyli w drzewo, mężczyzna zmarł w szpitalu

Uderzyli w drzewo, mężczyzna zmarł w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym mrozem. Żółte alarmy wydano na terenie 12 województw. Lokalnie temperatura minimalna może spaść nawet do -19 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegóły. 

Potężny spadek temperatury. Ostrzeżenia IMGW w 12 województwach

Potężny spadek temperatury. Ostrzeżenia IMGW w 12 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

39-latek usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch osób w kryzysie bezdomności w Malborku (Pomorskie). Jak ustalili śledczy, oblał kobietę i mężczyznę benzyną, kiedy spali koło schodów jednego ze sklepów.

"Spali przy schodach sklepu, oblał ich benzyną i podpalił"

"Spali przy schodach sklepu, oblał ich benzyną i podpalił"

Aktualizacja:
Źródło:
KPP Malbork, PO Gdańsk

Dzieci rosną szybko w stosunku do dorosłych i tak samo nowotwory dziecięce. Dynamika nowotworów dziecięcych potrafi być zaskakująca nawet dla lekarzy. Są takie nowotwory dziecięce, które w ciągu jednej doby potrafią podwoić swoją objętość. To znaczy, że coś, co trzy dni temu w ogóle nie istniało, dzisiaj może być stanem zagrożenia życia - wskazywał w TVN24 profesor Jan Styczyński, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. W sobotę obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Onkologii Dziecięcej.

"Jeżeli występuje więcej niż jeden z tych objawów, może być to wczesna oznaka nowotworu"

"Jeżeli występuje więcej niż jeden z tych objawów, może być to wczesna oznaka nowotworu"

Źródło:
TVN24

Banki powinny wypełniać obowiązek informacyjny, czyli dokładnie tłumaczyć, z jakimi kosztami w momencie pozyskiwania kredytu i na przyszłość, muszą liczyć się klienci, a nie zawsze robią to w pełni - zauważyła na antenie TVN24 ekonomistka Joanna Hołub-Iwan. Jej zdaniem ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie wydaje się jednak zbyt surowy.

Ważny wyrok w sprawie kredytów. "Kara wydaje mi się niewspółmierna"

Ważny wyrok w sprawie kredytów. "Kara wydaje mi się niewspółmierna"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę zostało uwolnionych trzech kolejnych izraelskich zakładników. Dwóch z nich przebywało w niewoli Hamasu, a jeden - Islamskiego Dżihadu. Lokalne media informują, co spotkało ich, kiedy byli przetrzymywani w Gazie.

Niemal 500 dni w niewoli. Zakładnicy Hamasu opowiedzieli, co ich spotkało

Niemal 500 dni w niewoli. Zakładnicy Hamasu opowiedzieli, co ich spotkało

Źródło:
PAP, Times of Israel

Albo to jest zaplanowany chaos, albo Amerykanie naprawdę nie mają pomysłu - powiedział w "Kawie na ławę" europoseł Lewicy Krzysztof Śmiszek, odnosząc się do kwestii negocjacji pokojowych w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie. Mówił, że jest zwolennikiem tego, żeby "nie oglądać się na Trumpa", tylko "integrować się w ramach Unii Europejskiej". Posłanka KO Agnieszka Pomaska mówiła, że jeżeli mówimy o polskim bezpieczeństwie, to ono ma "trzy wymiary". Poseł PiS Marcin Horała ocenił, że Polska nie powinna ulegać pokusie tego, żeby "być takim prymusikiem wobec tych elit europejskich, które chcą wbijać klin w porozumienie transatlantyckie".

"Trzy wymiary" bezpieczeństwa Polski 

"Trzy wymiary" bezpieczeństwa Polski 

Źródło:
TVN24

Prokuratura trzykrotnie umarzała śledztwo w sprawie bloku komunalnego na Piaskowej. Biegłym nie udało się jednoznacznie ocenić, czy uszkodzenia ścian i konstrukcji mogły doprowadzić do katastrofy budowlanej. Dotychczas nie wskazano odpowiedzialnych za to, że budynek niszczeje. Według urzędników powodem są błędy projektowe.

Blok nie miał nawet kilku lat, gdy zaczęły pękać ściany i uginać się stropy. Winnych brak

Blok nie miał nawet kilku lat, gdy zaczęły pękać ściany i uginać się stropy. Winnych brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wschodnie stany USA walczą ze skutkami powodzi błyskawicznych i lawin błotnych wywołanych falą intensywnych opadów deszczu. Lokalne służby poinformowały o jednej ofierze śmiertelnej. Setki tysięcy osób nie mają prądu. Według prognoz meteorologów to nie koniec opadów.

"Nie walcz z wodą, opuść dom i wezwij pomoc". Jest ofiara śmiertelna

"Nie walcz z wodą, opuść dom i wezwij pomoc". Jest ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News, FOX Weather, CNN

Na większe ocieplenie poczekamy do przełomu lutego i marca. Sprawdź długoterminową, 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: mróz jeszcze trochę potrzyma

Pogoda na 16 dni: mróz jeszcze trochę potrzyma

Źródło:
tvnmeteo.pl

Stołeczne pogotowie poinformowało o tragicznych wydarzeniach w Rembertowie. Przed jednym z bloków znaleziono kobietę z ranami postrzałowymi. Poszkodowana 27-latka trafiła do szpitala, gdzie trwa walka o jej życie. W mieszkaniu z kolei znaleziono ciało 30-letniego mężczyzny.

Kobieta z ranami postrzałowymi przed budynkiem, ciało mężczyzny w mieszkaniu

Kobieta z ranami postrzałowymi przed budynkiem, ciało mężczyzny w mieszkaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Często start-upy tworzą ludzie, którzy nie mają pojęcia o programowaniu. Wymyślają rewelacyjne, ale tylko teoretycznie pomysły - twierdzi Artur Majtczak, programista, twórca popularnych Super Kulek i ALLPlayera. - Znam takie, które zdobyły i po dwadzieścia milionów złotych od inwestorów, ale wiem, że nie zbudują rozwiązania - dodaje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl.

"Wiele start-upów się w tym miejscu wykłada"

"Wiele start-upów się w tym miejscu wykłada"

Źródło:
tvn24.pl

Technologiczny gigant Google, na prośbę rządów między innymi Rosji i Chin, usuwał treści, które mogą być niewygodne dla tamtejszych władz. Sprawę opisuje brytyjski Guardian, przywołując ustalenia dziennikarskiego śledztwa tygodnika "Observer".

"Zabawa w Boga". Jak gigant usuwa treści

"Zabawa w Boga". Jak gigant usuwa treści

Źródło:
Guardian, Observer

Policja, pod nadzorem prokuratury, bada przyczyny tragedii w Gozdowie w województwie lubelskim. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 49-latka przyjechała do jednego z domów, żeby rozpalić w piecu. Doszło do wybuchu. Kobieta nie żyje.

Rozpalała w piecu, doszło do wybuchu, zginęła na miejscu

Rozpalała w piecu, doszło do wybuchu, zginęła na miejscu

Źródło:
tvn24.pl

39-latka z powiatu białostockiego dostała na komunikatorze internetowym wiadomość od osoby, która podawała się za znanego polskiego wokalistę. W zamian za wpłaty miała dostać między innymi kartę VIP, uprawniającą do wchodzenia na wszystkie koncerty i eventy. Straciła w sumie 21 tysięcy złotych.

Napisał do niej "znany wokalista" z ofertą karty VIP. Zrobiła 10 przelewów

Napisał do niej "znany wokalista" z ofertą karty VIP. Zrobiła 10 przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Mam ciekawe informacje na temat tego, co dzieje się wokół walki o prezesurę NIK dla Mariana Banasia - powiedział dziennikarz TVN24 Konrad Piasecki, zapowiadając program "W kuluarach". - Mam wrażenie, że i to wejście do gry prezydenckiej i kontrole mają być jakimś argumentem, nie tyle w sporze o prezydenturę, ile w zabiegach Mariana Banasia o drugą kadencję - mówił.

"Marian Banaś zaczął wielką grę"

"Marian Banaś zaczął wielką grę"

Źródło:
TVN24

Policjanci drogówki dwukrotnie w ciągu godziny zatrzymali w Tomicach (Mazowieckie) tego samego kierowcę. Mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość i został ukarany dwoma mandatami oraz punktami karnymi.

"Ten sam patrol, to samo miejsce i ten sam kierowca". Dwa mandaty w godzinę

"Ten sam patrol, to samo miejsce i ten sam kierowca". Dwa mandaty w godzinę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowanie dowodowe będzie w większym stopniu koncentrowało się na osobie pokrzywdzonej, a nie na tym, czy sprawca miał świadomość podjęcia aktywności seksualnej bez zgody drugiej osoby - mówiła w TVN24 doktor Dominika Czerniak, prawniczka z Katedry Postępowania Karnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Komentowała zmiany w przepisach dotyczących definicji gwałtu. Jej zdaniem hasło "tylko tak oznacza zgodę" nie zostało de facto wprowadzone.

"'Tylko tak oznacza zgodę' nie zostało w pełni implementowane do naszego porządku prawnego"

"'Tylko tak oznacza zgodę' nie zostało w pełni implementowane do naszego porządku prawnego"

Źródło:
TVN24

Odebrał paczki, w domu je otworzył i od razu powiadomił policję. Zaniepokoiła go ich zawartość. Dopiero wtedy zauważył też, że nie należały do niego. Właściwy odbiorca został zatrzymany, gdy tylko pojawił się w punkcie kurierskim. Grozi mu nawet 20 lat więzienia. Paczki nadane zostały w Hiszpanii.

Otworzył odebrane paczki i od razu wezwał policję

Otworzył odebrane paczki i od razu wezwał policję

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na całym świecie obserwujemy rosnący popyt na fizyczne złoto. Jest to związane z obawami przed wprowadzeniem ceł na ten kruszec przez administrację Donalda Trumpa - przekazał Mirosław Budzicki, strateg rynków walutowych w PKO BP. Od początku ubiegłego roku ceny złota wzrosły o ponad 40 procent.

Kolejka nagle zrobiła się dłuższa. "To tak, jakby wiele osób chciało wypłacić środki z bankomatu"

Kolejka nagle zrobiła się dłuższa. "To tak, jakby wiele osób chciało wypłacić środki z bankomatu"

Źródło:
PAP
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W akwarium ogrodu zoologicznego w Sao Paulo w Brazylii na świat przyszła pierwsza samica niedźwiedzia polarnego w Ameryce Łacińskiej. Młode o imieniu Nur jest dzieckiem pary niedźwiedzi sprowadzonych 10 lat temu ze wschodniej Europy.

Narodziny, które przeszły do historii

Narodziny, które przeszły do historii

Źródło:
BBC, Agencia Brasil

Zagubiony pies wszedł do tramwaju linii nr 20 we Wrocławiu. Zwierzę zauważył motorniczy MPK Wrocław. "Piesek tak dobrze się poczuł, że zjadł nawet z panem śniadanie" - podaje biuro prasowe UM Wrocławia.

Pies, który jeździ tramwajem. Śniadanie zjadł z motorniczym

Pies, który jeździ tramwajem. Śniadanie zjadł z motorniczym

Źródło:
tvn24.pl

Na stacji kolejowej w New Delhi w wyniku chaosu i paniki zginęło co najmniej 18 osób, w tym 14 kobiet i troje dzieci. Lokalne władze podały, że całe zajście trwało około 15-20 minut. Według indyjskich mediów, podróżni chcieli dotrzeć na opóźniony pociąg do miasta Prajagradź, gdzie odbywa się Wielkie Święto Dzbana.

Panika na dworcu. W kwadrans zginęło co najmniej 18 osób

Panika na dworcu. W kwadrans zginęło co najmniej 18 osób

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Reporter TVN24 Artur Molęda został nagrodzony na dziesiątej gali finałowego plebiscytu lotniczego "Cumulusy" na Stadionie Narodowym. Statuetkę w kategorii film otrzymał za reportaż "Strażnicy nieba". Można go zobaczyć w TVN24 GO. Jak mówił nasz dziennikarz, najtrudniejszym zadaniem w pracy nad reportażem było przekonanie wojska, że warto go zrealizować.

Reporter TVN24 Artur Molęda nagrodzony. "Najtrudniej było przekonać wojsko"

Reporter TVN24 Artur Molęda nagrodzony. "Najtrudniej było przekonać wojsko"

Źródło:
TVN24
"Codziennie dźgano kogoś nożem". Polski podróżnik o "piekle" w kongijskim więzieniu

"Codziennie dźgano kogoś nożem". Polski podróżnik o "piekle" w kongijskim więzieniu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zagrożenia są na coraz większą skalę i potrafią być znacznie bardziej groźne i dotkliwe. To już nie jednostki, ale prawdziwa zorganizowana przestępczość - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Derek Manky, Global VP Threat Intelligence w firmie Fortinet zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

Działają "jak zorganizowana przestępczość", "zarabiają miliardy". Ekspert ostrzega

Działają "jak zorganizowana przestępczość", "zarabiają miliardy". Ekspert ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o najnowszym filmie o Bridget Jones, Harrisonie Fordzie w filmie Marvela, rozdaniu Orłów, Berlinale oraz nowym festiwalu Dawida Podsiadło.

Kolejny film o Bridget Jones w kinach, nowy festiwal, nominacje do Orłów

Kolejny film o Bridget Jones w kinach, nowy festiwal, nominacje do Orłów

Źródło:
tvn24.pl