"To jedyna droga, aby skrócić czas rozprzestrzeniania się wirusa"

Źródło:
TVN24
Matyja: moce przerobowe są, a testów jest maksymalnie 11 tysięcy
Matyja: moce przerobowe są, a testów jest maksymalnie 11 tysięcyTVN24
wideo 2/32
Matyja: moce przerobowe są, a testów jest maksymalnie 11 tysięcyTVN24

Apeluję, by każdy lekarz, pielęgniarka, pracownik medyczny mógł wykonywać testy - mówił w "Debacie Faktów. Koronawirus" w TVN24 profesor Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Jak argumentował, "to jedyna droga, aby skrócić czas rozprzestrzeniania się wirusa". Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przekonywał, że "to absolutnie nie jest prawda, że rząd nie godzi się na testowanie medyków". Przekonywał, iż całkowita liczba przeprowadzanych testów wskazuje, że "w Polsce testujemy relatywnie szeroko".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Do niedzieli do wieczora obecność SARS-CoV-2 stwierdzono w Polsce u 9287 osób, 360 zmarło. O sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa dyskutowali w niedzielę goście programu "Debata Faktów. Koronawirus" w TVN24.

ZOBACZ, JAK RELACJONOWALIŚMY PROGRAM "DEBATA FAKTÓW. KORONAWIRUS" >>>

Maseczki na stałe przez 1,5 roku lub dwa lata. Wiceminister zdrowia: jest taka możliwość

W pierwszej części wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński był pytany o to, czy istnieje możliwość, że będziemy zmuszeni nosić maseczki nawet 1,5 roku lub dwa lata. - Jest taka możliwość, wszystko zależy od wyników badań, od rekomendacji naukowców - odpowiedział. Jak wskazywał, jeżeli będzie zmiana rekomendacji ze strony ekspertów, to resort zdrowia będzie się do nich dostosowywał.

Wiceminister był także pytany, czy jego zdaniem w okresie wakacji rodzice będą mogli się udać się ze swoimi dziećmi na urlop lub też wysłać je na kolonie. - Jak najbardziej będzie możliwość wybrać się na rodzinne wakacje, ale kolonie to jest zupełnie co innego - wskazywał. Jak tłumaczył, podczas kolonii spotyka się ze sobą wiele obcych sobie osób, przez co łatwiej może dojść do zakażenia wirusem.

- Będziemy mogli wychodzić z domu, będziemy mogli się przemieszczać, ale powinniśmy ograniczać swoje kontakty z innymi osobami - kontynuował Cieszyński.

Ile będziemy musieli chodzić w maseczkach? Wiceminister zdrowia odpowiada
Ile będziemy musieli chodzić w maseczkach? Wiceminister zdrowia odpowiadaTVN24

Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia tłumaczył także sposób, w jaki resort pozyskuje takie dane dotyczące statystyk zgonu z powodu zakażenia koronawirusem. Jak wyjaśniał, przyczynę zgonu określa lekarz, a jeżeli stwierdza wystąpienie choroby zakaźnej, to musi powiadomić inspektora sanitarnego, a następnie ten przekazuje informacje do wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

- My opieramy się na tych danych, które są do nas dostarczane - przekonywał Cieszyński.

"W Polsce testujemy relatywnie szeroko"

Gość TVN24 mówił także, że liczba wykonywanych w skali całego kraju testów "systematycznie rośnie". - Wczoraj to było 13 tysięcy, dzisiaj to było 11 tysięcy, mamy całkowitą wydolność na poziomie 20 tysięcy - wskazywał. Jak mówił dalej, "w Polsce pozytywny wynik jest w przypadku 1 do 20", a "w innych krajach to jest nawet 1 do 3".

- Na tej podstawie można stwierdzić, że w Polsce testujemy relatywnie szeroko, czyli nawet tam, gdzie to prawdopodobieństwo nie jest tak wysokie jak to, przy którym testuje się w innych krajach - przekonywał.

Cieszyński: W Polsce testujemy relatywnie szeroko
Cieszyński: W Polsce testujemy relatywnie szerokoTVN24

Cieszyński: poprawka opozycji dotycząca testowania pracowników medycznych miała wady legislacyjne

Wiceminister był pytany także o to, dlaczego Sejm w nocy z czwartku na piątek odrzucił jedną z poprawek do projektu paktu antykryzysowego, która dotyczyła przeprowadzania testów na obecność koronawirusa u wszystkich pracowników ochrony zdrowia. Odpowiedział, że "poprawka miała wady legislacyjne, ponieważ stanowiła nadmiarową regulację wobec możliwości, które istnieją już do wprowadzenia na podstawie rozporządzenia, wydanego na podstawie ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi".

- Bardzo często jest tak, że parlamentarzyści opozycji proponują coś, co brzmi bardzo dobrze, ale gdy rozłożymy to na czynniki pierwsze z prawnikami, to okazuje się, że nie jest to poprawne - ocenił. Jednocześnie mówił, że "nie ma możliwości poprawienia w Sejmie błędów zawartych w poprawkach senackich".

- Sejm głosuje nad przyjęciem lub odrzuceniem poprawek Senatu w całości - zwracał uwagę.

- To absolutnie nie jest prawda, że rząd nie godzi się na testowanie medyków. Wręcz przeciwnie - przekonywał Cieszyński. - Naczelna Rada Lekarska niedawno wydała stanowisko, w którym poparła kierunek zmian w zarządzeniu prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia właśnie w zakresie zmiany tego zarządzenia pod kątem testowania medyków, stworzenia specjalnej szybkiej ścieżki i pewnego finansowania dla tego rodzaju testów - podkreślał.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej: testowanie pracowników medycznych to jedyna droga, abyśmy skrócili czas rozprzestrzeniania się wirusa

Do tych tłumaczeń odniósł się w kolejnej części programu prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, profesor Andrzej Matyja. Nawiązał do słów Cieszyńskiego, że NRL pozytywnie zaopiniowała zarządzenie prezesa NFZ. Jak wskazywał, ono "doprecyzowało tylko i wyłącznie to, kto za te badania płaci".

- Natomiast nic się nie zmieniło, jeżeli chodzi o dostęp do wykonywania testów dla personelu medycznego - wskazywał. - A to przecież jedyny, najkrótszy sposób skrócenia rozprzestrzeniania się epidemii. Skoro 70-80 procent zakażonych wirusem to pacjenci bezobjawowi, to dopóki my, jako personel medyczny, którzy mamy na co dzień do czynienia z naszymi pacjentami, nie będziemy mieć tej możliwości, to dalej będziemy - rozsadnikami epidemii, będziemy tym miejscem transmisji wirusa - mówił dalej prezes NRL.

- Apeluję do pana ministra o jasne kryteria, by każdy lekarz, pielęgniarka, pracownik medyczny mógł wykonywać testy. Jest to jedyna droga, abyśmy skrócili czas rozprzestrzeniania się wirusa - podkreślił Matyja.

Matyja: moce przerobowe są, a testów jest maksymalnie 11 tysięcy
Matyja: moce przerobowe są, a testów jest maksymalnie 11 tysięcyTVN24

Profesor Matyja: może wzorem innych krajów wprowadzić tak zwaną klauzulę dobrego samarytanina?

Prezes Narodowej Rady Lekarskiej odniósł się także do decyzji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o tym, aby uruchomić śledztwa mające zbadać, czy nie doszło do "rażącego naruszenia procedur związanych z gwarantowaniem bezpieczeństwa w domach pomocy społecznej". - Lepiej, żeby zamiast wszczynania spraw prokuratorskich w stosunku do pracowników medycznych, zainteresować się brakami ochrony, warunkami pracy. A może wzorem innych krajów - na przykład Stanów Zjednoczonych - wprowadzić tak zwaną klauzulę dobrego samarytanina (zasada ochrony prawnej osób udzielających pomocy medycznej - red.), a nie zaczynać od karania? - dopytywał się gość TVN24.

Matyja: lepiej by było, gdyby zamiast wszczynać sprawy prokuratorskie wobec medyków, zainteresować się warunkami pracy
Matyja: lepiej by było, gdyby zamiast wszczynać sprawy prokuratorskie wobec medyków, zainteresować się warunkami pracyTVN24

Profesor Chybicka: pracownicy ochrony zdrowia powinni być testowani

W kolejnej części programu profesor Alicja Chybicka z kliniki "Przylądek Nadziei", senator Koalicji Obywatelskiej, przekonywała, że "pracownicy ochrony zdrowia powinni być testowani". - W szczególności w takich klinikach, jak nasz "Przylądek Nadziei" we Wrocławiu, który leczy dzieci chore na nowotwory, dzieci podlegające transplantacji komórek macierzystych układu krwiotwórczego czy tez dzieci z ciężkimi przypadkami hematologicznymi. Tak samo we wszystkich centrach onkologii, ale też na oddziałach onkologii zasadą powinien być bezpieczny personel - mówiła.

Podkreśliła jednocześnie, że "nie może być tak, że na takim oddziale pojawi się ktoś, kto bezobjawowo będzie rozsiewał wirusa".

Chybicka: pracownicy ochrony zdrowia powinni być testowani
Chybicka: pracownicy ochrony zdrowia powinni być testowaniTVN24

Profesor Szczylik: uderzenie wirusa w personel ośrodków onkologicznych może być dramatyczne

Profesor Cezary Szczylik z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku mówił natomiast o sytuacji pacjentów zmagających się w czasie epidemii z chorobami nowotworowymi. - Poza jedną informacją z centrum onkologii, że tam był przypadek chorego w klinice nowotworów płuc, to w pozostałych dużych ośrodkach onkologicznych - myślę, że dzięki dobrej organizacji - udało się uniknąć zamknięcia oddziałów onkologicznych - zauważył. Przyznał przy tym, że "to, co budzi najwyższe obawy, to od samego początku brak staranności i brak przewidywania tego, że główny atak choroby będzie koncentrował się w ośrodkach zdrowia i na personelu medycznym".

Szczylik zwrócił uwagę na dużą liczbę infekcji wśród personelu medycznego. - Jeżeli pomyślimy o onkologii, gdzie mamy do czynienia z niezwykłą szczupłością kadr, to tutaj uderzenie wirusa w personel ośrodków onkologicznych może być dramatyczne - ocenił.

Przekonywał również, że "mamy do czynienia tak naprawdę z pandemią nowotworów". - O tym mówimy od bardzo dawna. Do dzisiejszego dnia z powodu koronawirusa w Polsce zmarło około 350 osób [do niedzieli potwierdzono łącznie 360 zgonów - przyp. red.], a z powodu nowotworów umiera blisko 300 dziennie - mówił. Jego zdaniem wśród pacjentów onkologicznych "środki zapobiegawcze powinny być na najwyższym poziomie".

Szczylik: Mamy do czynienia z pandemią nowotworów. Z powodu nowotworów umiera blisko 300 osób dziennie
Szczylik: Mamy do czynienia z pandemią nowotworów. Z powodu nowotworów umiera blisko 300 osób dziennie.TVN24

Ochojska: nie wytrzymałabym zakażenia

Janina Ochojska, eurodeputowana z Koalicji Europejskiej, która walczy z rakiem, wyznała, że niedawno opuściła szpital po trzecim etapie leczenia, jakim było napromieniowanie.

- Byłam bardzo zadowolona, że to leczenie skończyło się przed świętami [wielkanocnymi - przyp. red.], ponieważ w tym szpitalu już przygotowywano łóżka dla osób, które będą podejrzewane o koronawirusa. Przyprowadzenie na oddział osób podejrzewanych o koronawirusa dla mnie anulowało bezpieczeństwo w tym szpitalu - mówiła.

Dodała, że szpital był wcześniej odizolowany "od świata zewnętrznego" i "to dawało bardzo duże poczucie bezpieczeństwa". - Natomiast myślę, że jeżeli będą tam osoby podejrzewane o koronawirusa, dla pacjentów będzie to bardzo trudne do przyjęcia - oceniła.

- Bo my się boimy. My się boimy, dlatego że jesteśmy w tej grupie bardzo dużego ryzyka - wyjaśniała Ochojska. Oceniła też, że nie wytrzymałaby zakażenia. - Ponieważ mam bardzo małą pojemność płuc, jestem dopiero co po naświetlaniu, więc ta wrażliwość i brak odporności są u mnie bardzo duże - wskazała europosłanka.

Jak mówiła, "u każdego pacjenta, który jest w trakcie leczenia, to zagrożenie jest na każdym etapie".

Ochojska: wprowadzenie na oddział osób podejrzanych o koronawirusa anulowało bezpieczeństwo w tym szpitalu
Ochojska: wprowadzenie na oddział osób podejrzanych o koronawirusa anulowało bezpieczeństwo w tym szpitaluTVN24

"Oddycha się, jakby się miało kamienie na klatce piersiowej"

W programie gościli również lekarze, którzy walczą z koronawirusem za granicą. Byli to doktor Marcin Zasadowski, który przebywa w Cuence w Hiszpanii, oraz doktor Roman Ostrowski, internista, pulmonolog, który pracuje w szpitalu w Nowym Jorku.

- Ten wirus jest inny niż wirusy, które dotykają dróg oddechowych. On natychmiast atakuje płuca i powoduje niewydolność oddechową. Płuca po kontakcie z wirusem robią się twarde. (...) Oddycha się, jakby się miało kamienie na klatce piersiowej - mówił Ostrowski.

Relacjonował także, jak wygląda sytuacja walki z wirusem w Nowy Jorku. Jak przekonywał, "w wielkich aglomeracjach jak Nowy Jork" wszelkie decyzje dotyczące działań związanych z walką z koronawirusem "są trudne". - Jeśli sytuacja potrwa dłużej, to konsekwencje społeczne będą straszne - stwierdził.

Ostrowski: W Stanach Zjednoczonych medycyna jest prywatna, respiratorów jest dużo. Nie dyskryminuje się też z powodu wieku
Ostrowski: W Stanach Zjednoczonych medycyna jest prywatna, respiratorów jest dużo. Nie dyskryminuje się też z powodu wiekuTVN24

Pytany był także o to, czy Amerykanie przestrzegają nałożonych restrykcji i ograniczeń.- Jeśli chodzi o dyscyplinę społeczną, to od 11 września [ataków na World Trade Center - przyp. red.] społeczeństwo obawia się wszystkiego i stało się bardziej zdyscyplinowane - wskazywał.

Doktor Zasadowski: mam nadzieję, że Hiszpania jest na etapie wygaszania epidemii

Doktor Zasadowski mówił z kolei o sytuacji w Hiszpanii. Wskazywał, że w tym kraju "zaczęto testować szeroko, od początku epidemii". - Jeżeli nie testujemy, to nie wiemy jaki jest przebieg epidemii, jak się rozprzestrzenia. Obecnie staramy się testować pacjentów ciężko chorych i nowych pacjentów, którzy wymagają interwencji chirurgicznej - mówił. Jednocześnie wskazywał, że to "jedyny sposób, aby zlokalizować drogi przemieszczania się wirusa".

Zasadowski: jeżeli nie testujemy, to nie wiemy jaki jest przebieg epidemii, jak się rozprzestrzenia
Zasadowski: jeżeli nie testujemy, to nie wiemy jaki jest przebieg epidemii, jak się rozprzestrzeniaTVN24

Był także pytany, czy w Hiszpanii jest już po szczycie epidemii. - Mam taką nadzieję, że jesteśmy w etapie wygaszania. Spada wyraźnie ilość pacjentów przyjętych do szpitala, spada ilość zgonów, (...) pierwszy raz zdarzyła się taka sytuacja, że liczba osób opuszczających szpital była większa niż liczba osób przyjmowanych do szpitala - wskazywał.

Zasadowski: mamy nadzieję, że jesteśmy teraz w Hiszpanii na etapie wygaszania
Zasadowski: mamy nadzieję, że jesteśmy teraz w Hiszpanii na etapie wygaszaniaTVN24

Autorka/Autor:mjz, akr //now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl