Tragiczna doba w Wielkiej Brytanii, stan wyjątkowy w Japonii, WOŚP przekazała sprzęt. Podsumowujemy wtorek

TVN24 | Polska

Autor:
tmw/pm
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters, BBC News, New York Times, CNN News
119 nowych przypadków koronawirusa w Polsce
wideo 2/100
119 nowych przypadków koronawirusa w Polsce

W ciągu 24 godzin w Wielkiej Brytanii zmarło 786 osób zakażonych koronawirusem. Japonia wprowadziła stan wyjątkowy. Naukowcy z Pittsburgha opracowali potencjalną szczepionkę na COVID-19. WOŚP przekazała pierwszą partię łóżek do intensywnej terapii. Co jeszcze wydarzyło się we wtorek?

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że we wtorek potwierdzono obecność koronawirusa u 435 osób. Łącznie w Polsce potwierdzono 4848 przypadki zakażenia. Wyzdrowiało 191 osób.

7 kwietnia przyniósł najwyższy dzienny bilans zmarłych zakażonych koronawirusem - tego dnia poinformowano o śmierci 22 osób. Łącznie zmarło 129 osób.

W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej doby w Polsce i na świecie?

1. "Doświadczonemu profesorowi drżały wargi i kręciła się łza w oku"

- Najmniej przyjemnym obrazem, który obserwuje się tutaj, jest poczucie straty, beznadziei i bezsilności - opowiadał w programie "Tak jest" TVN24 dr Michał Madeyski, koordynator Medycznego Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Wraz z innymi lekarzami i ratownikami z Polski pojechał do północnych Włoch, by wesprzeć personel medyczny z Wojskowego Instytutu Medycznego w Lombardii.

Polski lekarz we Włoszech: przyrost chorych i przypadków śmiertelnych malejeNajmniej przyjemnym obrazem, który obserwuje się tutaj to poczucie straty, beznadziei i bezsilności - mówił w programie "Tak jest" na antenie TVN24 dr Michał Madeyski, koordynator Medycznego Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, który wraz z innymi lekarzami i ratownikami z Polski pojechał do północnych Włoch, by wesprzeć personel medyczny z Wojskowego Instytutu Medycznego w Lombardii. TVN24

2. Japonia broniła się przed radykalnymi środkami, wprowadza stan wyjątkowy

Japońskie władze wprowadzą od środy stan wyjątkowy na części terytorium kraju. Premier Shinzo Abe ogłosił, że specjalnymi obostrzeniami objęte zostaną Tokio oraz sześć innych regionów. Na miesiąc zwiększone zostaną uprawnienia władz lokalnych do podejmowania zaostrzonych środków prewencyjnych. Japonia długo zwlekała z wdrażaniem radykalnych działań w walce z COVID-19.

3. Tragiczna doba w Wielkiej Brytanii

W ciągu doby w związku z powikłaniami wywołanymi koronawirusem w Wielkiej Brytanii zmarło 786 osób. Jest to najwyższy dzienny wzrost od początku pandemii. Łączna liczba zgonów wywołanych COVID-19 w tym kraju sięgnęła 6159 - podało we wtorek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

4. Szczepionka w plastrze ma szansę zadziałać?

Naukowcy z Pittsburgha opracowali potencjalną szczepionkę na COVID-19. Pierwsze testy na myszach wypadły obiecująco. Profesor Krzysztof Simon z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu zapytany o tę potencjalną szczepionkę zaznaczył, że między ludźmi a myszami jest dość duża zgodność genetyczna.

5. Pierwsza taka doba w Chinach, odkąd podawane są statystyki

Władze chińskie poinformowały, że we wtorek nie odnotowano żadnego przypadku śmiertelnego wśród zakażonych koronawirusem. Jest to pierwszy taki dzień od początku stycznia, odkąd podawane są w tym kraju dobowe statystyki. Od wybuchu epidemii COVID-19 w Chinach wykryto wirusa u 81 740 osób. Ponad 3,3 tysiąca zainfekowanych zmarło.

6. W Biarritz na ławce tylko dwie minuty, w Paryżu bez joggingu od 10 do 19

Francja wprowadza kolejne obostrzenia, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19. Mieszkańcy miasta Biarritz nie posiedzą na miejskich ławkach dłużej niż dwie minuty, a w Paryżu wprowadzono szczegółowe zasady dotyczące uprawiania sportu na zewnątrz.

7. Syn zmarłej kobiety zakażonej koronawirusem zgłosił Łukaszenkę na milicję

Syn 68-letniej Lidii Macwiejeu z Połocka, która zmarła z powodu zakażenia koronawirusem, żąda wszczęcia sprawy karnej przeciwko prezydentowi Białorusi. Jego zdaniem Alaksandr Łukaszenka "nie podjął odpowiednich działań dla ochrony ludności". Według oficjalnych danych w kraju odnotowano, jak dotąd, 700 przypadków zakażenia COVID-19. 13 osób zmarło.

Google Maps

8. WOŚP przekazuje łóżka do intensywnej terapii

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA przekształcony w marcu na placówkę zakaźną otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pierwszą partię łóżek do intensywnej terapii. Jerzy Owsiak zapewniał, że kolejne dotrą wkrótce do placówek w całej Polsce.

Jerzy Owsiak o przekazaniu łóżekTVN24
Akcja "Brawa dla Was"TVN24

9. Podziękowania i oklaski dla walczących z pandemią w polskich miastach

Punktualnie o godzinie 13 we wtorek odbyła się akcja "Brawa Dla Was". Polacy wyszli przed domy, stanęli w oknach i na balkonach i oklaskiwali lekarzy, pielęgniarki, ratowników i inne osoby walczące z pandemią, dziękując za ich ciężką pracę.

Sejm w uchwale wyraził wdzięczność dla pracowników ochrony zdrowiaTVN24

10. Strażacy śpiewająco apelują "nie kłam służb"

"Ja nie mam gorączki, uwierzcie proszę mi. Wasz termometr zepsuty i wynik daje zły" - śpiewa Jarosław Wasylik, na co dzień strażak PSP w Sieradzu, a po godzinach lider Kapeli PSP Sieradz. - Pomysł na piosenkę o tym, że nie wolno okłamywać służb, pojawił się dwa tygodnie temu - opowiada w rozmowie z tvn24.pl. Wyszło przebojowo.

Na służbie od dwudziestu lat, na scenie od pięciu07.04. | „Ja nie mam gorączki, uwierzcie proszę mi. Wasz termometr zepsuty i wynik daje zły” - śpiewa Jarosław Wasylik, na co dzień strażak PSP w Sieradzu, a po godzinach lider Kapeli PSP Sieradz. - Pomysł na piosenkę o tym, że nie wolno kłamać służb pojawił się dwa tygodnie temu - opowiada w rozmowie z tvn24.pl. Wyszło przebojowo!TVN24 Łódź/KAPELA PSP SIERADZ

11. Apel dzieci tych, którzy walczą z koronawirusem

Ich rodzice strzegą prawa, gaszą pożary i ratują ludzkie życie. Są policjantami, strażakami, ratownikami medycznymi i lekarzami. Teraz w trakcie walki z pandemią COVID-19 to oni znajdują się na pierwszej linii frontu. A ich dzieci - w opublikowanym przez dolnośląską policję nagraniu - apelują o szczerość wobec ich rodziców i o pozostanie w domach.

Apel dzieci przedstawicieli służb mundurowych i medycznychIch rodzice strzegą prawa, gaszą pożary i ratują ludzkie życie. Są policjantami, strażakami, ratownikami medycznymi i lekarzami. Teraz w trakcie walki z pandemią COVID-19 to oni znajdują się na pierwszej linii frontu. A ich dzieci - w opublikowanym przez dolnośląską policję nagraniu - apelują o szczerość wobec ich rodziców i o pozostanie w domach. policja dolnośląska

PRZYPOMINAMY: Cały czas można się włączyć do akcji wsparcia tych, którzy walczą na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Można to zrobić między innymi wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt 1,23 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Fundacji TVN "Nie jesteś sam": 10 1140 1010 0000 2581 1800 1077 (mBank). Wpłaty można również dokonać na stronie Fundacji TVN lub na Facebooku.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:tmw/pm

Źródło: TVN24, PAP, Reuters, BBC News, New York Times, CNN News

Tagi:
Raporty: