TVN24 | Polska

Stan epidemii w Polsce, zmiany w kwarantannie, rozpęd prac nad szczepionką. Co zmieniło się przez ostatnią dobę?

TVN24 | Polska

Autor:
tmw/pm
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters
Premier: wprowadzamy stan epidemiiTVN24
wideo 2/35
TVN24Premier: wprowadzamy stan epidemii

W Polsce wprowadzono stan epidemii i przedłużono okres zamknięcia szkół. Władze włoskie zaostrzyły środki w walce z koronawirusem w związku z rosnącą liczbą przypadków śmiertelnych wśród zakażonych. W Chinach drugą dobę nie odnotowano nowych infekcji. Co jeszcze zmieniło się od piątku w związku z rozwijającą się pandemią koronawirusa?

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Do piątku w Polsce potwierdzono 425 przypadków zakażenia koronawirusem (liczba zakażonych wzrosła o 70). Pięciu pacjentów zmarło. Jedna osoba wyzdrowiała.

Ministerstwo Zdrowia w piątek rano poinformowało, że zmarła szósta osoba, u której zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. To 27-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu w Łańcucie. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że przyczyną śmierci pacjentki nie był koronawirus. "Dlatego też nie jest uwzględniona w statystyce osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem" - zastrzeżono.

W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej dobry w Polsce i na świecie?

 

1. W Polsce wprowadzono stan epidemii

Wprowadzamy stan epidemii, który daje nowe prerogatywy i nakłada na nas nowe obowiązki - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. W związku z tym - dodał - zapadła decyzja o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy. Wcześniej wszystkie placówki oświatowe w kraju miały być zamknięte do 25 marca. Morawiecki przekazał też, że zostaną zaostrzone kary za złamanie kwarantanny. Grzywna wzrośnie z pięciu tysięcy do 30 tysięcy złotych.

2. Prace nad szczepionką nabrały rozpędu

W tym tygodniu w Seattle w USA rozpoczęła się pierwsza faza testów potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19 na grupie zdrowych ochotników. Podobne próby innych szczepionek ruszą wkrótce.

3. Pierwszy pacjent zakażony koronawirusem wyleczony

Pierwszy pacjent, u którego w Polsce potwierdzono koronawirusa, według lekarzy jest już zdrowy. Kolejny test dał wynik negatywny. W piątek, po 16 dniach 66-letni mężczyzna opuścił szpital w Zielonej Górze.

4. Pierwszy europoseł z koronawirusem

Europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Adam Jarubas, który poinformował w piątek o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa, był na sesji Parlamentu Europejskiego w zeszłym tygodniu. Obowiązywały już wówczas specjalne środki ostrożności. Wedlug informacji biura prasowego europarlamentu Jarubas jest pierwszym zgłoszonym eurodeputowanym z zakażeniem.

Władysław Kosiniak-Kamysz o badaniach i samopoczuciu Adama JarubasaTVN24

5. Wojsko nakłania Włochów do pozostania w domu

Włoska Obrona Cywilna przekazała, że liczba zmarłych zakażonych koronawirusem przekroczyła cztery tysiące. W ciągu doby zanotowano ponad 620 zgonów. Łączna liczba zmarłych w tym kraju przewyższyła w czwartek bilans zanotowany w Chinach. Na ulice stolicy regionu Lombardii - regionu najbardziej dotkniętego epidemią - wyszło wojsko, które ma zachęcać mieszkańców do pozostania w domach.

6. Druga doba bez nowych zachorowań w Chinach

W ciągu ostatniej doby, tak jak poprzedniej, nie zarejestrowano w Chinach nowych lokalnych przypadków zakażenia koronawirusem - podały w piątek chińskie władze. W tym samym czasie prowincja Hubei, gdzie wybuchła pandemia, stopniowo otwiera się na świat.

7. Aplikacja zastąpi policję w kontrolowaniu osób w kwarantannie

Można już pobrać aplikację, dzięki której sprawdzane jest przestrzeganie kwarantanny. W ten sposób mają zostać ograniczone wizyty policjantów. Niektórzy mogą jednak mieć jeszcze problemy z działaniem aplikacji.

8. Wielka zbiórka pieniędzy

Fundacja Siepomaga uruchomiła zbiórkę pieniędzy na niezbędne wyposażenie placówek medycznych zaangażowanych w walkę z pandemią koronawirusa. Fundacja poinformowała, że dodatkowo na pomoc szpitalom przeznaczy pięć milionów złotych zebranych w ramach akcji 1 procent podatku. W piątek wieczorem na koncie zbiórki było 12,6 mln zł.

Fundacja Siepomaga ruszyła ze zbiórką na walkę z koronawirusemTVN24

Polski Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:tmw/pm

Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: