Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki wsparł akcję oddawania osocza przez ozdrowieńców zakażonych wcześniej wirusem SARS-CoV-2.Osocze mogą oddać osoby w wieku od 18 do 65 lat po wyzdrowieniu z potwierdzonego zakażenia koronawirusem, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji.
Przewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki objął patronatem akcję oddawania osocza przez ozdrowieńców, do której wezwał prezes Naczelnej Rady Lekarskiej profesor Andrzej Matyja - poinformowano w sobotnim oświadczeniu KEP. OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE
"Badania naukowe potwierdzają, że osocze ozdrowieńców COVID-19 podane we wczesnej fazie choroby może wspomóc organizm w walce z wirusem, a w pewnych sytuacjach zmniejszyć ryzyko zgonu" - przytoczono w piśmie apel profesora Andrzeja Matyji.
Przypomniano, że aby zostać dawcą, należy zgłosić się - nie wcześniej niż po miesiącu od wyzdrowienia - do regionalnego centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. "Ufam, że apel spotka się z szerokim odzewem wśród ozdrowieńców i przyczyni się do ratowania zdrowia i życia wielu osób" - napisał przewodniczący Episkopatu w liście popierającym akcję.
O oddawanie osocza apelują między innymi resort zdrowia, premier i prezydent, lekarze, a także przedstawiciele regionalnych centrów krwiodawstwa. Zawarte w nim przeciwciała mają blokować namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie zakażonego pacjenta.
Kto może być dawcą osocza?
Oddać osocze mogą osoby po przechorowaniu COVID-19, dysponujące pozytywnym wynikiem wymazu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 metodą PCR, po upływie minimum 28 dni od pełnego ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji. Dawcami mogą też zostać osoby po bezobjawowym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 z pozytywnym wynikiem badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 po upływie minimum 14 dni od uzyskania pozytywnego wyniku badania.
Dawcami osocza stosowanego w terapii COVID-19 mogą być zdrowe osoby, niechorujące przewlekle, w wieku od 18 do 65 lat.
W rozmowie telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony będzie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.
Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem ebola, koronawirusem SARS-CoV, wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem ptasiej grypy A (H5N1).
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: episkopat.pl