Prezydent oddał osocze. "Wszystkich was ozdrowieńców do tego zachęcam"

TVN24 | Polska

Autor:
akw/adso
Źródło:
tvn24.pl
Prezydent Andrzej Duda oddał osoczetwitter.com/AndrzejDuda
wideo 2/35
twitter.com/AndrzejDudaPrezydent Andrzej Duda oddał osocze

Prezydent dołączył do grona osób, które oddały osocze. Andrzej Duda zachęcił do tego samego wszystkich ozdrowieńców, którzy przechorowali COVID-19. Osocze mogą oddać osoby w wieku od 18 do 65 lat po wyzdrowieniu z potwierdzonego zakażenia koronawirusem, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji.

Andrzej Duda oddał osocze w jednym z punktów krwiodawstwa w Warszawie. W poniedziałek zamieścił na Twitterze nagranie z wizyty w placówce. - Wyzdrowiałem, oddaję osoczę i wszystkich Was ozdrowieńców do tego zachęcam - powiedział.

>> Tu możesz oddać osocze. Lista punktów

- Przyszedłem tutaj do poradni krwiodawstwa po to właśnie, aby to osocze oddać. Chciałem wszystkich państwa z całego serca zachęcić, wszystkich ozdrowieńców, tak jak ja, do tego, aby sprawdzili, czy te przeciwciała posiadają, czy nie. Jeżeli posiadają, jeżeli będzie ku temu zgoda odpowiednich służb medycznych, żeby oddali swoje osocze po to, żeby pomagać innym - opowiada prezydent na nagraniu.

Andrzej Duda o tym, że jest chory na COVID-19 poinformował 24 października. 4 listopada zakończył izolację. Zakażony był także jego rzecznik, Błażej Spychalski.

O oddawanie osocza apelują między innymi resort zdrowia, lekarze, a także przedstawiciele regionalnych centrów krwiodawstwa. Zawarte w nim przeciwciała mają blokować namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie zakażonego pacjenta.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Kto może oddać osocze?

O kontakt z punktami poboru osocza proszone są osoby po przechorowaniu COVID-19, dysponujące pozytywnym wynikiem wymazu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 metodą PCR, po upływie minimum 28 dni od pełnego ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji. Dawcami mogą też zostać osoby po bezobjawowym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 z pozytywnym wynikiem badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 po upływie minimum 14 dni od uzyskania pozytywnego wyniku badania.

W rozmowie telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony będzie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.

Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem ebola, koronawirusem SARS-CoV, wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem ptasiej grypy A (H5N1).

Dawcami osocza stosowanego w terapii COVID-19 mogą być zdrowe osoby, niechorujące przewlekle, w wieku od 18 do 65 lat.

Jak pobiera się osocze?krwiodawcy.org

Autor:akw/adso

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: