TVN24 | Polska

Wiceminister zdrowia podał najnowsze dane epidemiczne

TVN24 | Polska

Autor:
akw/adso
Źródło:
Sygnały dnia, tvn24.pl
Kraska: skala nowych przypadków niestety narasta
Kraska: skala nowych przypadków niestety narastaSygnały dnia / Program Pierwszy Polskiego Radia
wideo 2/21
Sygnały dnia / Program Pierwszy Polskiego RadiaKraska: skala nowych przypadków niestety narasta

W piątek Ministerstwo Zdrowia odnotowało 57 262 przypadki zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 271 osób. Dane przekazał wiceminister zdrowia. - Omikron występuje w ponad 60 procent wszystkich badanych próbek. Już widzimy, że wariant delta zaczyna być wypierany - mówił.

Waldemar Kraska był gościem programu "Sygnały dnia" na antenie radiowej Jedynki. - Jesteśmy w piątej fali, która nabiera niestety ciągle impetu - powiedział. Podał, że Ministerstwo Zdrowia odnotowało w piątek 57 262 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Liczba ta to drugi najwyższy dzienny raport od początku epidemii w Polsce. 

Dzień wcześniej resort poinformował o 57 659 nowych przypadkach - 397 więcej niż dziś.

Przed tygodniem Ministerstwo Zdrowia informowało o 36 665 potwierdzonych infekcjach. Dzisiejsza liczba zakażeń jest wyższa o 20,6 tysiąca. To wzrost o 56 procent. - Widzimy, że skala nowych przypadków niestety narasta - zauważył Kraska, informując o tym wzroście.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Średnia liczba potwierdzanych dziennie zakażeń, obliczana na podstawie danych z ostatnich siedmiu dni, wynosi 44 200 i jest najwyższa od początku epidemii w Polsce. Podczas pierwszej fali szczytem była średnia 759 zakażeń dziennie, którą odnotowano 27 sierpnia 2020 roku, podczas drugiej - 25,6 tys. przypadków dziennie z 11 listopada 2020 roku, w czasie trzeciej - prawie 28,9 tys. z 1 kwietnia 2021 roku, a w czwartej - ponad 23,4 tys. z 7 grudnia 2021 roku.

Wiceminister zdrowia poinformował także, że z powodu COVID-19 zmarło 271 osób. - Z tej grupy to są osoby, które najczęściej nie są niezaszczepione i najczęściej mogły tę walkę wygrać - skomentował.

Średnia liczba raportowanych każdego dnia zgonów, również obliczana na podstawie danych z ostatnich siedmiu dni, wzrosła po raz pierwszy od 16 stycznia i wynosi 183.

"Wariant delta zaczyna być wypierany przez wariant omikron"

Kraska mówił także, że w naszym kraju notuje się coraz więcej przypadków wariantu omikron. Obecnie jest to 3935 przypadków.

- Jeżeli spojrzymy na ostatni tydzień, to wydaje się, że wariant omikron występuje w ponad 60 procent wszystkich badanych próbek. Już widzimy, że wariant delta zaczyna być wypierany przez wariant omikron, który jak wiemy, jest bardziej zakaźny - mówił.

Andrusiewicz: najbliższe dwa, trzy dni to będzie weryfikacja tego, jak zjadliwy w Polsce jest wariant omikron
Andrusiewicz: najbliższe dwa, trzy dni to będzie weryfikacja tego, jak zjadliwy w Polsce jest wariant omikronTVN24

Ostatniej doby - według danych MZ - wykonano 178 tysięcy testów na koronawirusa. To druga najwyższa liczba przebadanych próbek od początku początku epidemii w Polsce.

Autor:akw/adso

Źródło: Sygnały dnia, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości