Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło wytyczne w związku z przygotowaniami do powrotu uczniów do szkół i planowanymi dla nauczycieli testami na obecność koronawirusa. "Opracowane zasady mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa" - informuje resort.
"Powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym" – przekazało Ministerstwo Edukacji i Nauki, które wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla szkół. "Opracowane zasady mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa. Wytyczne te w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już np. z września 2020 roku" – poinformowało MEiN.
1. Testy przesiewowe dla nauczycieli
Od 11 stycznia rozpoczną się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych, pracowników obsługi administracyjnej i kierownictwa, personelu sprzątającego czy konserwacji. Badania potrwają do 15 stycznia, będą one dobrowolne i bezpłatne.
"Za pośrednictwem kuratoriów oświaty i Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych zebrano informacje o zapotrzebowaniu na testy. Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie" – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.
"Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania, otrzyma odpowiednie skierowanie. Z ostatnich danych wynika, że do udziału w testach w całym kraju zgłosiło się około 165 tysięcy osób. Badania będzie można zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie kraju. Wspomagać akcję będzie 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej" – dodano w oświadczeniu.
2. Gdzie nauczyciele będą mogli zrobić testy
Badania będą wykonywane za pomocą testu PCR w jednostkach inspekcji sanitarnej oraz w punktach drive thru. "Listy punktów i godziny poboru wymazów od nauczycieli i pracowników szkół opublikowane zostaną na stronach internetowych Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych" – zapowiada ministerstwo.
3. Wyniki badań
Wedle zapowiedzi MEiN, każdy przebadany otrzyma najpóźniej w niedzielę 17 stycznia wyniki swoich badań na Internetowym Koncie Pacjenta – darmowej aplikacji Ministerstwa Zdrowia. "Aby zobaczyć swój wynik, należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podać swój PESEL" – informuje ministerstwo.
Ministerstwo zastrzega, że osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2, muszą poddać się obowiązkowej 10-dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. "Konieczne będzie również zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osób z kontaktu" – dodaje MEiN.
Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma dostęp do tych danych z systemu informatycznego (tzw. systemu EWP), udostępni je pracodawcy.
4. Nauczyciele w I grupie szczepień przeciwko SARS-CoV-2
Nauczyciele będą mogli skorzystać ze szczepień przeciwko SARS-CoV-2 w etapie I. Zapisy rozpoczną się 15 stycznia. "O terminach szczepień Ministerstwo będzie informować niezwłocznie po ich ustaleniu. Procedura rejestracji na szczepienia jest dostępna jest na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie" – informuje ministerstwo.
5. Organizacja zajęć w szkole
Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Saniatrny przygotowały wytyczne dla klas I-III szkół podstawowych.
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
- Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady – między innymi obecność jednego opiekuna z jednym lub większą liczbą dzieci, zachowania odległości od innych opiekunów minimalnie 1,5 metra, takiego samego dystansu od pracowników szkoły. Opiekunowie powinni też stosować obowiązujące przepisy prawa, tj. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk.
- Dzieci muszą być zaopatrzone przez rodziców w indywidualne środki ochrony – osłonę nosa i ust. W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum.
- Podczas ustalania bezpiecznych zasad korzystania z szatni, należy udostępnić uczniom co drugi boks, przystosować inne pomieszczenia na szatnię lub wprowadzić różne godziny przychodzenia uczniów do szkoły.
Minister rekomenduje również, by każda placówka oświatowa posiadała przynajmniej jeden termometr bezdotykowy. "Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (…), należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu (…) i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły" – informuje MEiN.
Przekazano, że każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkolenie nie powinna mieć możliwości kontaktowania się z pozostałymi klasami. Dlatego też jedna grupa uczniów (klasa) powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali, a do grupy przyporządkowani są ci sami stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości mają nie prowadzić zajęć stacjonarnych w innych klasach.
"Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami" – przekazało MEiN.
6. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
MEiN poinformował w przygotowanych wytycznych, że placówki oświatowe powinny dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania. "Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety" – oświadczono.
Ministerstwo poinformowało, że sprzęty sportowe i programowe, a także infrastruktura szkoły i sprzęt powinny być regularnie czyszczone z użyciem detergentu lub innych środków dezynfekujących. "Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć" – zastrzega ministerstwo. "Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarnohigienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu" – przekazano.
7. Gastronomia
"Przy organizacji żywienia w szkole (…), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo należy wprowadzić zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników. Powinna być zachowana odpowiednia odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnienie środków ochrony osobistej" – poinformowało ministerstwo.
W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku. "Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane" – dodano.
MEiN zwróciło również uwagę na konieczność utrzymywania wysokiej higieny mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
8. Postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły
W przypadku wystąpienia przypadku podejrzenia zakażenia u jednego z pracowników szkoły, zgodnie z wytycznymi, wszyscy pracownicy powinni zostać poinstruowani o zasadach i wprowadzonych w szkole szczegółowych rozwiązaniach. "Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz których domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji" – zastrzegło ministerstwo.
"W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych, dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu telefonicznego z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej" – poinformowano.
W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, dyrektor szkoły powinien skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu dokonania przez nią oceny ryzyka epidemiologicznego. "Należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem" – dodano.
Źródło: TVN24