Czy są rozmowy o kolejnym lockdownie? Odpowiada przedstawiciel rządu

Źródło:
TVN24
Horała o możliwości lockdownu: w tym momencie na horyzoncie nie widać takiej sytuacji
Horała o możliwości lockdownu: w tym momencie na horyzoncie nie widać takiej sytuacjiTVN24
wideo 2/23
Horała o możliwości lockdownu: w tym momencie na horyzoncie nie widać takiej sytuacjiTVN24

Nie udało się stworzyć systemu, w którym przeprowadzalibyśmy sto tysięcy testów dziennie - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, odnosząc się do sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Wiceminister infrastruktury Marcin Horała z PiS pytany, czy w rządzie są rozmowy o kolejnych powszechnych obostrzeniach, odparł, że "w tym momencie na horyzoncie nie widać takiej sytuacji, w której byłoby to potrzebne".

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 1350 nowych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2. To trzeci najwyższy dobowy przyrost zakażonych od początku epidemii w Polsce. Rośnie liczba zajętych respiratorów oraz łóżek. Mniej osób niż dobę wcześniej przebywa na kwarantannie, jednak zwiększyła się liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym. Potwierdzono śmierć ośmiu zainfekowanych pacjentów. W ciągu doby wykonano ponad 18,8 tysięcy testów. Łącznie w naszym kraju zakażenie koronawirusem potwierdzono u 87 330 tysięcy osób, spośród których 2432 zmarły.

"Dziś jest tak samo trudno o test, jak było sześć miesięcy temu"

Sytuację epidemiologiczną komentowali w "Kawie na ławę" w TVN24 politycy.

Europoseł PSL Krzysztof Hetman zwrócił uwagę, że w Polsce "nie udało się stworzyć systemu, w którym przeprowadzalibyśmy sto tysięcy testów" dziennie. - Dziś jest tak samo trudno o test, jak było sześć miesięcy temu, gdy zaczynała się pandemia - powiedział.

"Testy są ważne, żebyśmy odnajdowali te obszary, gdzie są osoby zakażone"

Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej podkreśliła, że "brakuje szczepionek na grypę i to jest zapaść, za którą odpowiada ten rząd i nie może zrzucać odpowiedzialności za to na nikogo innego". - Mała liczba testów (na obecność koronawirusa - red.) wynika między innymi z tego, że doszło do zapaści (w systemie - red.) inspektorów sanitarnych, ponieważ jest ich za mało, mają za słabe wyposażenie dotyczące sprzętu komputerowego - wskazywała.

- Testy są ważne, żebyśmy odnajdowali te obszary, gdzie są osoby zakażone i żeby powstrzymywać dalsze zakażenia - dodała.

Będzie kolejny lockdown? "Na horyzoncie nie widać takiej sytuacji, w której byłoby to potrzebne"

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości był pytany, czy w rządzie rozważana jest możliwość wprowadzenia kolejnego lockdownu. - Nie, w tym momencie na horyzoncie nie widać takiej sytuacji, w której byłoby to potrzebne - odparł. Jak dodał, "możliwe jest zaostrzenie obostrzeń w strefach żółtej i czerwonej, natomiast na ten moment nie ma rozmowy o ich powszechnym zaostrzeniu".

Stwierdził, że "gdyby wszyscy przestrzegali tych obostrzeń, które teraz obowiązują, to sytuacja byłaby znacznie, znacznie lepsza".

Na pytanie, dlaczego w Polsce wykonuje się mniej testów niż byłoby to organizacyjnie możliwe, odpowiedział, że "dla robienia testów są określone wskazania medyczne". - Jeżeli jest potrzeba przeprowadzenia szerokich testów przesiewowych, tak jak na Śląsku w związku z sytuacją z kopalniami, to one są robione. Jak się taka potrzeba pojawi, będą robione - zapewnił.

Horała o możliwości lockdownu: w tym momencie na horyzoncie nie widać takiej sytuacji
Horała o możliwości lockdownu: w tym momencie na horyzoncie nie widać takiej sytuacjiTVN24

"To jest jak każdy inny wirus, jak każda inna choroba"

Sytuację z koronawirusem komentował także Artur Dziambor z Konfederacji. - To jest jak każdy inny wirus, jak każda inna choroba, będzie z nami - przekonywał.

Jak stwierdził, "zarządzanie strachem naprawdę nie ma sensu". - Ten koronawirus nie zniknie, będzie z nami, nie wyleczymy świata z tego rodzaju chorób - dodał.

Dziambor: to jest jak każdy inny wirus, jak każda inna choroba
Dziambor: to jest jak każdy inny wirus, jak każda inna chorobaTVN24

"Cynicznie wykorzystujecie to do tego, żeby szerzyć jakieś fake newsy o tym, że pandemii nie ma"

Na słowa Artura Dziambora zareagował Krzysztof Śmiszek z Lewicy. - To, co mówi przedstawiciel Konfederacji, musi spotkać się z absolutnym sprzeciwem nas wszystkich, niezależnie od tego, czy jesteśmy z PiS-u, z Lewicy czy z Koalicji Obywatelskiej - podkreślił.

- Wy żerujecie na jakimś, w pewnym sensie słusznym, gniewie czy emocjach społecznych. Ludzie już nie chcą stosować się do tych obostrzeń, a wy cynicznie wykorzystujecie to do tego, żeby szerzyć jakieś fake newsy o tym, że pandemii nie ma - dodał.

Śmiszek: szerzycie jakieś fake newsy o tym, że pandemii nie ma
Śmiszek: szerzycie jakieś fake newsy o tym, że pandemii nie ma

Autorka/Autor:mjz//rzw

Źródło: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Czterolatek wpadł pod kosiarkę w niedzielne popołudnie w miejscowości Białobłocie (woj. lubuskie). Jak przekazały służby, chłopiec "doznał bardzo poważnych obrażeń". Zmarł w szpitalu.

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Płonie opuszczony neogotycki pałac Stolbergów we Wrocławiu. Trwa akcja gaśnicza, w której bierze szesnaście zastępów straży pożarnej. Jak informują strażacy, nie ma osób poszkodowanych.

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Źródło:
tvn24.pl

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Konferencja pokojowa z punktu widzenia Ukrainy, ale też naszego punktu widzenia była istotna, ponieważ "doprasza" tak zwane Globalne Południe, pozwala Ukrainie przedstawić swoje racje - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Katarzyna Pisarska, komentując szczyt w Szwajcarii. - Chiny nie pojawiły się na tym szczycie z prostego powodu. Prezydent Ukrainy próbowałby wbić swego rodzaju klin między Moskwę a Pekin - stwierdził z kolei generał Jarosław Kraszewski.

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

Źródło:
TVN24

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmiertelny wypadek na lokalnej drodze w powiecie międzyrzeckim (województwo lubuskie). W zdarzeniu zginęła 25-letnia motocyklistka.

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Źródło:
PAP

Policja w północnych Indiach zatrzymała w sobotę mężczyznę podejrzanego o gwałt na polskiej turystce - pisze portal Indian Express. Kobieta zgłosiło przestępstwo w piątek.

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

Źródło:
PAP

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl
"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Aż do dziesięciu wypadków doszło 15 czerwca w Tatrach. W jednym z nich zginął turysta. Mężczyzna najprawdopodobniej poślizgnął się na płacie zmrożonego śniegu i upadł z dużej wysokości, doznając śmiertelnych obrażeń. W wyższych partiach Tatr wciąż panują bardzo trudne warunki.

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

"Z okazji jutrzejszego Dnia Ojca mam bardzo ważną wiadomość dla wszystkich tatusiów... ZAKŁADAJCIE KASKI!" - napisał w sobotę w mediach społecznościowych Gordon Ramsay. Kucharz poinformował, że doznał "poważnego wypadku podczas jazdy na rowerze".

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kilkadziesiąt interwencji przeprowadzili strażacy w związku z burzą, która przeszła w niedzielę nad Warszawą. Ich działania dotyczyły przede wszystkim konarów czy gałęzi, które spadały na ulice i chodniki.

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Źródło:
PAP

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Zalane i nieprzejezdne ulice to coraz częstszy widok w wielu polskich miastach po krótkich, ale bardzo intensywnych opadach deszczu. Dlaczego dzieje się tak, że z roku na roku, mniej więcej o tej porze, problem narasta? Specjaliści od klimatu, urbanistyki i hydrologii zwracają uwagę na kilka kwestii. To nie tylko ocieplenie klimatu, ale też wszechobecna betonoza i niewłaściwe rozwiązania infrastrukturalne.

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Źródło:
tvn24.pl

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl