Będzie drugi lockdown? "Trudno jest wypowiadać się jednoznacznie. Sytuacja jest dynamiczna"

Źródło:
TVN24
Będzie drugi lockdown? "Dzisiaj trudno jest wypowiadać się jednoznacznie. Sytuacja jest dynamiczna"
Będzie drugi lockdown? "Dzisiaj trudno jest wypowiadać się jednoznacznie. Sytuacja jest dynamiczna"TVN24
wideo 2/23
Będzie drugi lockdown? "Dzisiaj trudno jest wypowiadać się jednoznacznie. Sytuacja jest dynamiczna"TVN24

Rząd w tej chwili prowadzi taką politykę: z jednej strony zadbania o zdrowie i życie Polaków, z drugiej strony te działania nie mogą zniszczyć gospodarki, która już bardzo ucierpiała w czasie pierwszej fali COVID-19 - wyjaśniał w "Kropce nad i" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Wyraził nadzieję, że do drugiego lockodownu nie dojdzie. - Ale dzisiaj mówienie w sposób stanowczy, jednoznaczny, że coś się zdarzy albo coś się nie wydarzy, jest niedobre - powiedział.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na poniedziałkowej konferencji prasowej mówił o dalszych krokach w ramach walki z epidemią COVID-19. Powiedział, że resort przygotowuje się na wszystkie możliwe scenariusze, również te najgorsze. Jak mówił, w przyszłym tygodniu "możemy wejść z liczbą 15-20 tysięcy zachorowań dziennie".

Niedzielski: w przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15-20 tysięcy zakażeń dziennie
Niedzielski: w przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15-20 tysięcy zakażeń dziennieTVN24

Będzie drugi lockdown? "Dzisiaj trudno jest wypowiadać się jednoznacznie"

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk był pytany w "Kropce nad i" w TVN24, czy rząd przewiduje wprowadzenie drugiego lockdownu. - Dzisiaj trudno jest wypowiadać się jednoznacznie, dlatego że sytuacja jest niezwykle dynamiczna. Przyrosty zachorowań są rzeczywiście bardzo duże, mogą one jeszcze wzrastać - mówił.

- Tak naprawdę rząd w tej chwili prowadzi taką politykę: z jednej strony zadbania o zdrowie i życie Polaków - to jest najważniejsza kwestia. Z drugiej strony te działania nie mogą zniszczyć gospodarki, która już bardzo ucierpiała w czasie pierwszej fali COVID-19 - powiedział.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministra wyraził nadzieję, że do lockdownu nie dojdzie. - Ale dzisiaj mówienie w taki sposób stanowczy, jednoznaczny, że coś się zdarzy albo coś się nie wydarzy, wydaje mi się, że jest niedobre, bo sytuacja jest po prostu bardzo dynamiczna i my musimy dostosowywać nasze działania do jej rozwoju - mówił.

- Podejmujemy takie działania, które mogą nas przygotować, które przygotowują nas nawet na te najbardziej pesymistyczne scenariusze, do których mam nadzieję, że nie dojdzie - dodał.

"Zamknięcie cmentarzy w tej chwili nie jest rozpatrywane"

Dworczyk odniósł się także do tego, czy 1 listopada, w Dzień Wszystkich Świętych, będą otwarte cmentarze. Jak odpowiedział, "zamknięcie cmentarzy w tej chwili nie jest rozpatrywane". - Natomiast namawiamy i apelujemy do wszystkich, żeby te wizyty na grobach naszych najbliższych rozłożyć w czasie, a będąc już na cmentarzach, przestrzegać wszystkich wymogów sanitarnych, zachować odstęp i przestrzegać wszystkich przepisów, które mają ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa - zaznaczył.

Pytany, czy rząd boi się zamknąć cmentarze, a przecież zamknął na przykład siłownie, wprowadził godziny dla seniorów, odparł: - Nie boimy się.

- Jest wielu ekspertów, wielu lekarzy, którzy mówią, że godziny dla seniorów to dobre rozwiązanie - ocenił Dworczyk. - Wiele osób krytykuje to rozwiązanie, bo ono jest rzeczywiście uciążliwe, ale z takimi uciążliwościami mierzą się dzisiaj wszyscy Polacy. Mamy sytuację absolutnie nadzwyczajną, w związku z tym musimy się do niej wszyscy dostosowywać. Te godziny dla seniorów są podyktowane troską o ich bezpieczeństwo. To nie eliminuje możliwości zarażenia się, ale przynajmniej ogranicza możliwość zarażenia się, stąd to rozwiązanie - skomentował szef kancelarii premiera.

"Mamy nadzieję, że rozwiązania w ustawie spowodują, że personel medyczny będzie chętniej podejmował działania związane z walką z COVID-19"

Dworczyk uznał też, że rząd nie zmarnował ostatnich miesięcy. - Przez te miesiące został zakupiony sprzęt, zostały zakupione środki ochrony indywidualnej, zostały też poczynione przygotowania, dzięki którym dzisiaj nie mierzymy się z takimi problemami, z jakimi mierzyliśmy się wiosną tego roku - mówił.

- Natomiast druga fala pandemii jest o wiele większa, o wiele bardziej gwałtowna. Rzeczywiście służba zdrowia mierzy się z nią w sposób dramatyczny. System mimo tych obciążeń, mimo tych wyzwań, dzięki ofiarności lekarzy, personelu medycznego, pielęgniarek, ratowników medycznych, kontroluje sytuację - skomentował.

Jak powiedział, "dzisiaj nie cały personel medyczny jest zaangażowany w leczenie pacjentów covidowych". - Rozwiązania, które są zapisane w ustawie, którą będzie jutro Sejm procedował, spowodują, mamy nadzieję, że personel medyczny będzie chętniej podejmował te działania związane z walką z COVID-19 w tej części, która nie jest do tej pory w COVID zaangażowana - ocenił.

Do Sejmu wpłynął projekt noweli ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu, projektem we wtorek ma się zająć Sejm. Projekt nazywany ustawą "o dobrym samarytaninie" dotyczy między innymi lekarzy walczących z COVID-19.

Dworczyk podał przykład z dzisiaj. - Kiedy informacja została upubliczniona o przygotowaniu szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym, zgłosiło się kilkudziesięciu ratowników medycznych z różnych służb, przede wszystkim ze straży pożarnej, którzy do tej pory nie funkcjonowali w systemie służby zdrowia takiej codziennej pracy jako ratownicy medyczni - powiedział.

- W związku z tym będziemy uruchamiać wszelkie zasoby, które są dostępne. Ale też uczciwie trzeba sobie powiedzieć, że personelu medycznego w Polsce mamy za mało. Ten problem nie jest kwestią do rozwiązania w ciągu roku, czy dwóch, czy trzech lat - mówił. - My po 2015 roku w sposób znaczący zwiększyliśmy liczbę studentów na uczelniach medycznych, ale wykształcenie lekarza trwa lata i skutki tych działań będą dopiero za jakiś czas widoczne - dodał.

"To są lekarze z krajów nienależących do Unii Europejskiej"

Pytany, czy będą ułatwienia dla lekarzy z zagranicy, którzy mogliby zostać zatrudnieni w Polsce, odpowiedział, że "w ustawie, która będzie procedowana jutro, są takie rozwiązania zawarte". Ale - jak dodał - nie jest tajemnicą fakt, że część lekarzy nie jest zwolennikami takiego rozwiązania.

Powiedział, że "według jego wiedzy" przepisy mają dotyczyć "lekarzy z krajów nienależących do Unii Europejskiej, czyli zarówno z Białorusi, jak i z Syrii".

"Według mojej wiedzy, w zasobie Agencji Rezerw Materiałowych jest około dwóch tysięcy respiratorów"

Dworczyk został również zapytany, ile jest w Polsce respiratorów w tej chwili. - Nie podam dokładnej liczby tych respiratorów, które są w szpitalach, tych respiratorów, które są w armii. Według mojej wiedzy - i to podkreślam, bo to się zmienia, Agencja Rezerw Materiałowych cały czas dokonuje zakupów - w zasobie Agencji Rezerw Materiałowych jest około dwóch tysięcy respiratorów - powiedział.

Dopytywany, jaka jest liczba respiratorów, która ma klauzulę tajności, o której mówił premier, odpowiedział, że "wszystkie zasoby, które są zgromadzone w Agencji Rezerw Materiałowych, jeśli chodzi o dokładną liczbę i asortyment są objęte taką klauzulą". - Ta klauzula i to rozwiązanie prawne obowiązuje od "X" lat - mówił.

- Może rzeczywiście błędem było przez naszą pierwszą kadencję, że nie dokonano gruntownych i zasadniczych zmian w funkcjonowaniu Agencji Rezerw Materiałowych. W tej chwili ta agencja od kilku miesięcy przechodzi bardzo gruntowną restrukturyzację i dzisiaj działa już w sposób znakomicie lepszy niż kilka, nie mówiąc już kilkanaście, miesięcy temu - dodał.

Dworczyk: Agencja Rezerw Materiałowych cały czas dokonuje zakupów. Według mojej wiedzy, w jej zasobie jest około dwóch tysięcy respiratorów
Dworczyk: Agencja Rezerw Materiałowych cały czas dokonuje zakupów. Według mojej wiedzy, w jej zasobie jest około dwóch tysięcy respiratorówTVN24

"500 łóżek covidowych, z czego 50 to będą łóżka przeznaczone dla intensywnej terapii"

Dworczyk doprecyzował również, czym ma być Stadion Narodowy. - Ten szpital będzie filią szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jest założone stworzenie 500 łóżek covidowych z możliwością rozbudowy do tysiąca łóżek, z czego 50 to będą łóżka przeznaczone dla intensywnej terapii - wyjaśniał.

Dworczyk o szpitalu na Stadionie Narodowym: założone jest 500 łóżek covidowych, z czego 50 do intensywnej terapii
Dworczyk o szpitalu na Stadionie Narodowym: założone jest 500 łóżek covidowych, z czego 50 do intensywnej terapiiTVN24

- Ten szpital będzie dla pacjentów chorych na COVID-19 wymagających opieki, ale nie będących jeszcze w takim stanie, żeby wymagali opieki na OIOM-ie. Oczywiście jeżeli stan któregoś z pacjentów się pogorszy to właśnie do tego jest te 50 łóżek OIOM-owych - zapowiedział.

Autorka/Autor:kb//now, adso

Źródło: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Doszło do incydentu. Ktoś znajdował się na dachu - przekazał marszałek Sejmu Szymon Hołownia pytany o doniesienia w sprawie posła Dariusza Mateckiego. Przyznał, że "mógł być w to zaangażowany jeden z posłów" i czeka na raport Straży Marszałkowskiej w tej sprawie. Sam Matecki potwierdził kilkadziesiąt minut później, że był to on, wszedł na dach, aby "zrobić sobie zdjęcie", był trzeźwy i "nie widział żadnej Straży Marszałkowskiej".

Poseł Matecki na dachu Sejmu. Hołownia o "incydencie": była 3-4 rano, czekam na raport

Poseł Matecki na dachu Sejmu. Hołownia o "incydencie": była 3-4 rano, czekam na raport

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Trzy samochody ciężarowe doszczętnie spłonęły na parkingu stacji benzynowej w Świebodzicach (woj. dolnośląskie). Z żywiołem walczyło siedem zastępów, akcja gaśnicza trwała blisko pięć godzin. Informacje otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pożar ciężarówek obok stacji benzynowej. Kilkugodzinna akcja strażaków

Pożar ciężarówek obok stacji benzynowej. Kilkugodzinna akcja strażaków

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Podczas piątkowych obrad Sejm przegłosował kilka kwestii. Jedną z najważniejszych była ta, dotycząca ochrony sygnalistów. Sejm przyjął poprawki Senatu w tej sprawie. Tymczasem wniosek o szybkie przejście do drugiego czytania prezydenckiego projektu ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa przepadł z kretesem. Przeciwko temu rozwiązaniu było aż 399 z 412 posłów. - Ten projekt zawiera tyle wad, że musimy skierować go do komisji - mówił przed głosowaniem Paweł Suski z KO. Uzupełniono też składy komisji śledczych.

"Tyle wad", że musi iść do komisji. Aż 399 posłów z wątpliwościami wobec prezydenckiego projektu

"Tyle wad", że musi iść do komisji. Aż 399 posłów z wątpliwościami wobec prezydenckiego projektu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

32-letni mężczyzna zostały ranny w wybuchu gazu w mieszkaniu na trzecim piętrze w kamienicy w centrum Łodzi. Na ulicy Piłsudskiego lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który przetransportował mężczyznę do szpitala.

Wybuch gazu w kamienicy. Na środku ulicy lądował śmigłowiec LPR

Wybuch gazu w kamienicy. Na środku ulicy lądował śmigłowiec LPR

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje turysta, który spadł ze Zmarzłej Przełączki Wyżniej w Tatrach. Ratownicy TOPR ze względu na pogodę nie mogli użyć śmigłowca. W tym samym czasie w sąsiednim Zawratowym Żlebie doszło do upadku z turystki z dużej wysokości. Kobieta trafiła do szpitala. W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki ze względu na zalegające wciąż rozległe płaty zmrożonego śniegu. Nie da się bezpiecznie chodzić Orlą Percią lub szlakiem na Rysy bez zimowego sprzętu.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. TOPR: skutek poślizgnięcia na śniegu

Śmiertelny wypadek w Tatrach. TOPR: skutek poślizgnięcia na śniegu

Źródło:
PAP

Rodzice Marcina Mizi, skatowanego w Sosnowcu piłkarza, poinformowali, że organy ich syna zostaną pobrane do przeszczepów. 28-latek został w niedzielę zaatakowany przez trzech nastolatków, zmarł w szpitalu.

Organy zmarłego piłkarza trafią do biorców. "Syn by tak chciał"

Organy zmarłego piłkarza trafią do biorców. "Syn by tak chciał"

Źródło:
tvn24.pl / UWAGA! TVN

Strażacy dostali zgłoszenie o podejrzanym wycieku na parkingu w Nieporęcie. Na miejsce wezwano także policję. Ale akcja trwała zaledwie kilka minut. Okazało się, że podejrzana substancja, która postawiła na nogi legionowskie służby to... fermentujące ciasto drożdżowe.

Strażacy dostali zgłoszenie o wyciekającej substancji. Finał akcji był zaskakujący

Strażacy dostali zgłoszenie o wyciekającej substancji. Finał akcji był zaskakujący

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wrocławia opublikowali wizerunki trzech mężczyzn, którzy mieli pod koniec ubiegłego roku wyciągnąć z samochodu i pobić małżeństwo. Napastników mimo poszukiwań nie udało się zatrzymać.

Trzech mężczyzn pobiło małżeństwo. Policja publikuje ich wizerunki

Trzech mężczyzn pobiło małżeństwo. Policja publikuje ich wizerunki

Źródło:
tvn24.pl

To po prostu niedorzeczne - mówi matka Brytyjczyka, komentując działania władz po zaginięciu jej syna. Sto dni po tym, jak ślad po 23-latku się urwał, jego rodzina wskazuje, że był on widoczny na nagraniu z monitoringu - policja jednak go nie zauważyła.

Matka zaginionego 23-latka trafiła na trop, który przeoczyła policja

Matka zaginionego 23-latka trafiła na trop, który przeoczyła policja

Źródło:
BBC

Pasażerka samolotu linii American Airlines powinna zapłacić ponad 80 tysięcy dolarów - uważa Federalna Administracja Lotnicza (FAA), która ją pozwała. To kara za jej zachowanie sprzed trzech lat, a zarazem jeden z najsłynniejszych incydentów lotniczych tej dekady. Kobieta w czasie lotu w 2021 roku została zakneblowana i przywiązana taśmą do siedzenia, bo była wyjątkowo agresywna. Nałożonej na nią kary nie zapłaciła, teraz więc przyszedł czas na pozew FAA, a w nim szczegóły incydentu w samolocie.

Przykleili ją taśmą do fotela. Nowe szczegóły incydentu w American Airlines i pozew

Przykleili ją taśmą do fotela. Nowe szczegóły incydentu w American Airlines i pozew

Źródło:
The Independent

Mężczyzna, który miał zaatakować gazem Viki Gabor, a jej ojca także kilka razy uderzyć, usłyszał prokuratorskie zarzuty. 34-latek odpowie za spowodowanie lekkich obrażeń ciała u 53-latka. Ale konsekwencje zdarzenia ma ponieść również ojciec wokalistki - za wykroczenie drogowe.

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żmija nosoroga ugryzła siedmioletnie dziecko w Chorwacji. Ten silnie jadowity gatunek staje się coraz większym problemem nie tylko w okolicach Splitu, gdzie doszło do ataku - węże te znajdowane są coraz bliżej ludzkich siedzib także w innych popularnych wśród turystów regionach.

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Źródło:
PAP, Dnevnik, TPortal

Polski turysta Daniel Dembowski, który trafił do więzienia podczas wycieczki do Tunezji, po miesiącu został warunkowo zwolniony bez możliwości wyjazdu z tego kraju - ustaliła reporterka "Uwagi!" TVN. Program informował o sprawie 25-letniego studenta medycyny kilka dni wcześniej.

"Uwaga" TVN: Polak zatrzymany w Tunezji został warunkowo zwolniony, ale nie może wrócić do kraju

"Uwaga" TVN: Polak zatrzymany w Tunezji został warunkowo zwolniony, ale nie może wrócić do kraju

Źródło:
Uwaga TVN, PAP

Inflacja w maju 2024 roku wyniosła 2,5 procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent. Dane są zgodne z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Gdzie by się nie obejrzeć, jakaś procedura została naruszona, wydatkowano olbrzymie pieniądze - mówił Borys Budka (PO), komentując wykazane przez NIK nieprawidłowości przy zakupie przez Prokuraturę Krajową jej siedziby. Gość "Faktów po Faktach" wskazywał, że kupiono budynek, "który natychmiast musiał zostać przerobiony". Kosztował w związku z tym nie 15, a prawie 80 milionów złotych - podkreślił. Śledztwo w tej sprawie prowadzi warszawska prokuratura regionalna.

"Patologia goniła patologię". NIK ma zastrzeżenia do zakupu siedziby Prokuratury Krajowej

"Patologia goniła patologię". NIK ma zastrzeżenia do zakupu siedziby Prokuratury Krajowej

Źródło:
PAP, TVN24

Dwa samochody zderzyły się na ulicy Puławskiej. Na miejscu pracowały służby. Zdarzenie spowodowało korek w kierunku Piaseczna.

Zderzenie na Puławskiej. W aucie było kilkumiesięczne dziecko

Zderzenie na Puławskiej. W aucie było kilkumiesięczne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Nowy raport potwierdza odczucia wielu potencjalnych nabywców domów i określa niektóre duże miasta jako "niemożliwie niedostępne" - wskazał portal stacji CNN. Podał też listę 10 metropolii, na które z finansowego punktu widzenia praktycznie nie można sobie pozwolić.

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Źródło:
CNN

Sąd Apelacyjny w Warszawie nie zgodził na ekstradycję na Litwę dwóch Polaków podejrzanych o atak na współpracownika Aleksieja Nawalnego w Wilnie. Leonid Wołkow został zaatakowany i dotkliwie pobity w marcu tego roku. Wobec Maksymiliana K. i Igora C. w Polsce toczy się równoległe śledztwo.

Polscy kibole pobili współpracownika Nawalnego. Ekstradycji nie będzie

Polscy kibole pobili współpracownika Nawalnego. Ekstradycji nie będzie

Źródło:
Gazeta Wyborcza, Onet, PAP

Nowy rząd ma prawo do reprezentowania swojej linii politycznej, wybrania swoich przedstawicieli, a prezydent ma obowiązek to uszanować. Prezydent nie może strajkować - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal (KO), odnosząc się do sporu o ambasadorów.

"To, co robi prezydent, to jest strajk konstytucyjny"

"To, co robi prezydent, to jest strajk konstytucyjny"

Źródło:
TVN24

Chińska platforma sprzedażowa Shein może mieć problem z dostaniem się do indeksu największych spółek notowanych w Wielkiej Brytanii. To ciąg dalszy kłopotów platformy po tym, jak kolejne europejskie rządy zapowiadają regulacje, mające ukrócić jej działalność. Zajęcie się "nieuczciwą konkurencją" ze strony chińskich platform zapowiada także Polska.

Kolejne kłopoty Shein w Europie. "To byłaby zdrada wobec pracowników i planety"

Źródło:
tvn24.pl

Białoruś, teoretycznie sojusznik Armenii, dostarczała zaawansowaną broń Azerbejdżanowi w czasie konfliktu zbrojnego o separatystyczny Górski Karabach - wynika z dokumentów, do których dotarł portal Politico. W Erywaniu uznano to za "zdradę".

Dostarczyli broń wrogowi Armenii. Coraz większy rozłam w sojuszu Putina

Dostarczyli broń wrogowi Armenii. Coraz większy rozłam w sojuszu Putina

Źródło:
PAP, Politico

Prezydent Chin Xi Jinping miał "dać słowo" ukraińskiemu przywódcy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że jego kraj nie sprzeda broni Rosji. O tym Zełenski powiedział w trakcie konferencji prasowej z Joe Bidenem podczas szczytu G7 we Włoszech. Pod koniec maja minister obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps oświadczył, że brytyjski i amerykański wywiad mają dowody na to, że Chiny już dostarczają albo będą dostarczać Rosji śmiercionośną broń do wykorzystania przeciwko Ukrainie.

Xi Jinping "dał słowo" i coś obiecał Zełenskiemu

Xi Jinping "dał słowo" i coś obiecał Zełenskiemu

Źródło:
PAP

Rosyjska fregata Admirał Gorszkow i okręt podwodny o napędzie atomowym Kazań zacumowały w porcie w Hawanie. Amerykanie z kolei wysłali do bazy w Zatoce Guantanamo okręt podwodny USS Helena. Na Oceanie Atlantyckim trwają ćwiczenia rosyjskiej marynarki, które zdaniem Pentagonu, nie stanowią zagrożenia dla Ameryki.

Rosjanie zacumowali w Hawanie. Amerykanie na przywitanie wysłali szybki okręt podwodny

Rosjanie zacumowali w Hawanie. Amerykanie na przywitanie wysłali szybki okręt podwodny

Źródło:
PAP

Doświadczenia pandemiczne, większa świadomość zdrowia psychicznego, szansa na karierę w wielu dziedzinach - to wszystko czynniki sprawiające, że psychologia to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Liczba studentów wzrosła w ostatnich latach o ponad 60 proc. Większość uczelni otrzymała jednak negatywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. A problemy nie kończą się wraz z uzyskaniem dyplomu.

Coraz więcej chętnych na studia psychologiczne. "Rośnie dostępność, ale nie jakość kształcenia"

Źródło:
tvn24.pl

W Tajlandii urodziły się bliźnięta słoni. Ciąża bliźniacza u tego gatunku jest niezwykle rzadka. - To cud - powiedziała w rozmowie z BBC weterynarz Lardthongtare Meepan, która odbierała poród.

Urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"

Urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"

Źródło:
BBC

W lasach pod Gidlami koło Radomska (woj. łódzkie) zauważono bizony - dwa dorosłe osobniki i jedno cielę. Zwierzęta miały uciec z prywatnej hodowli koło Kłomnic na Śląsku. Urząd gminy i starostwo powiatowe w Radomsku apeluje do mieszkańców o niezbliżanie się do zwierząt. Ich właściciel chce je odłowić, ale niewykluczone, że trzeba je będzie odstrzelić.

Bizony uciekły z hodowli i chodzą koło dużego miasta. Jest nagranie

Bizony uciekły z hodowli i chodzą koło dużego miasta. Jest nagranie

Źródło:
tvn24.pl
Szanse, interesy polityczne, "walka o przeżycie" i "rozbuchane ego". Kim są i co zmienią niezrzeszeni

Szanse, interesy polityczne, "walka o przeżycie" i "rozbuchane ego". Kim są i co zmienią niezrzeszeni

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Osuwiska i powodzie zabiły co najmniej sześć osób w północno-wschodnich Indiach i spowodowały uwięzienie ponad 2000 turystów w górskim regionie Sikkim. Doszło do nich po ulewnych opadach deszczu, które od kilku dni nawiedzają tę część Azji. Niebezpiecznie jest również w sąsiednim Nepalu, gdzie zginęły cztery osoby.

Tysiące turystów ugrzęzły w górach. "Pada nieprzerwanie od 36 godzin"

Tysiące turystów ugrzęzły w górach. "Pada nieprzerwanie od 36 godzin"

Źródło:
Reuters, CNN, Times of India

Rosyjska prokuratura przekazała, że amerykański dziennikarz "Wall Street Journal" Evan Gershkovich będzie sądzony Jekaterynburgu. Rosyjskie służby oskarżyły go o szpiegostwo i od ponad roku trzymają w areszcie. O uwolnienie dziennikarza apelowali przedstawiciele ponad 40 państw.

Wiadomo, gdzie będą sądzić Amerykanina oskarżonego o szpiegostwo

Wiadomo, gdzie będą sądzić Amerykanina oskarżonego o szpiegostwo

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział czwartą edycję Campusu Polska Przyszłości. Podkreślił, że "to największy tego typu festiwal polityczno-społeczny w naszej części Europy". - Bardzo się cieszę, że jesteśmy dalej konsekwentni - mówił. - Miejmy nadzieję, że Campus będzie się rozwijał i rósł, tak jak rozwija się i rośnie teraz - dodał.

Zapowiedź "największego tego typu festiwalu w naszej części Europy" i pierwszy gość specjalny

Zapowiedź "największego tego typu festiwalu w naszej części Europy" i pierwszy gość specjalny

Źródło:
TVN24

Ponad 60 procent Polaków popiera wdrożenie przepisów regulujących kwestię związków partnerskich - wskazują wyniki najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Pomysł cieszy się największym poparciem wśród wyborców obecnej koalicji rządzącej. Przychylnie spoglądają na niego też głosujący na Konfederację. Tymczasem wśród polityków rozmowy trwają.  

Co Polacy sądzą o związkach partnerskich? Politycy dyskutują, wyborcy nie mają wątpliwości

Co Polacy sądzą o związkach partnerskich? Politycy dyskutują, wyborcy nie mają wątpliwości

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Rebelianci Huti ostrzelali w nocy z czwartku na piątek ukraiński statek handlowy z polską załogą. W wyniku zdarzenia został poważnie ranny jeden z marynarzy. MSZ w Warszawie w odpowiedzi na pytaniach tvn24.pl przekazało między innymi, że ranny to Nepalczyk.

Statek z polską załogą ostrzelany przez Hutich. MSZ: ranny na pokładzie to Nepalczyk

Statek z polską załogą ostrzelany przez Hutich. MSZ: ranny na pokładzie to Nepalczyk

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dopłaty do kupna używanych samochodów elektrycznych powinny ruszyć jesienią 2024 roku - podała prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak. Dodała, że na ten cel ma trafić blisko 1,6 miliarda złotych.

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Źródło:
PAP

Udziałowcy Tesli zatwierdzili gigantyczny pakiet wynagrodzeń w wysokości 56 miliardów dolarów dla Elona Muska. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, obecnie na miejscu numer 3, powiększy swój wyceniany na 200 mld dolarów majątek. Jednocześnie po drugiej stronie Atlantyku rozgorzała burza wokół pakietu wynagrodzeń dla Kena Murphy'go, prezesa Tesco, który ma otrzymać dodatkowe 10 milionów funtów.

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Źródło:
Reuters, The Guardian

Wszystkie stacje własne spółki MOL Polska są już po rebrandingu, tym samym 70 procent sieci operuje pod marką MOL, a kolejnym krokiem będzie rebranding przeszło stu stacji franczyzowych - poinformował MOL w komunikacie prasowym. Spółka będzie też rozwijać sieć punktów koncepcyjnych Fresh Corner z jedzeniem dla kierowców.

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

Źródło:
PAP

Najnowszy dokument Martyny Wojciechowskiej, jest już dostępny na platformie Max. "Hope" przenosi widzów do jednego z najbiedniejszych i najsilniej dotkniętych głodem państw na świecie, gdzie dzieci padają ofiarami przerażającego procederu.  

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Źródło:
tvn24.pl

Sztuczna inteligencja, analiza danych społecznych, nanoinżynieria, a może informatyka medyczna. Polskie uczelnie wyższe sukcesywnie dodają do swoich ofert edukacyjnych innowacyjne kierunki studiów nastawione na pracę przyszłości. Jakie nowości proponują w tym roku?  

Co studiować, by w przyszłości mieć pracę. Nowe kierunki na polskich uczelniach

Co studiować, by w przyszłości mieć pracę. Nowe kierunki na polskich uczelniach

Źródło:
tvn24.pl