Czwarta fala epidemii COVID-19. O ile wzrosła liczba zakażeń SARS-CoV-2 we wrześniu?

Źródło:
tvn24.pl
Niedzielski o obecnej mutacji koronawirusa: w szpitalach widać, że postęp choroby jest szybszy
Niedzielski o obecnej mutacji koronawirusa: w szpitalach widać, że postęp choroby jest szybszyTVN24
wideo 2/24
Niedzielski o obecnej mutacji koronawirusa: w szpitalach widać, że postęp choroby jest szybszyTVN24

Średnia liczba potwierdzanych każdego dnia zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 między początkiem a końcem września wzrosła w Polsce 3,5-krotnie. O tyle samo zwiększyła się też liczba raportowanych codziennie zgonów po COVID-19. Najwięcej infekcji i zmarłych po przejściu choroby odnotowano w województwie lubelskim. W regionie, w którym mieszka około 5,5 procenta Polaków, zanotowano po około 15 procent wszystkich wrześniowych zakażeń i przypadków śmiertelnych. Czwarta fala epidemii COVID-19 jest większa od pierwszej, ale wciąż mała w porównaniu z drugą i trzecią.

Epidemiczny wrzesień zakończył się bardzo niepokojącymi informacjami – na koniec miesiąca dynamika wzrostu liczby nowych infekcji skoczyła do poziomu prawie 68 procent. To trzeci najwyższy wynik w tym roku. Wyższe wartości tego wskaźnika zdarzały się w zasadzie tylko jesienią 2020 roku, podczas drugiej fali epidemii COVID-19, która ze wszystkich dotychczasowych najostrzej pięła się do góry, i w pierwszych tygodniach po pojawieniu się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce, gdy wszystkie statystyczne porównania były zaburzone przez tak zwany efekt niskiej bazy – startowaliśmy po prostu od zera przypadków. Ale co to jest dynamika i dlaczego raport Ministerstwa Zdrowia z 1 października – bo to dane z niego posłużyły do obliczenia owych 68 procent – zaliczamy jeszcze do września? Po kolei.

Zacznijmy od tego, kiedy w komunikatach resortu zdrowia zaczął się, a kiedy skończył się wrzesień. Otóż dane prezentowane są codziennie przed południem. Każdy raport zawiera informacje, które spłynęły do resortu poprzedniego dnia. Dlatego statystyki dotyczące koronawirusa dla okresu od 1 do 30 września są raportach, które ministerstwo publikowało od 2 września do 1 października włącznie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Po drugie, dynamika wzrostu (lub spadku) liczby nowych infekcji. To wskaźnik obliczany przez porównanie liczby nowych, potwierdzonych danego dnia zakażeń z tą, jaką zaraportowano tydzień wcześniej. Porównujemy czwartek do czwartku, piątek do piątku itd. Dlaczego nie czwartek do poprzedzającej go środy itd.? Ponieważ dane dotyczące nowych zachorowań i (jeszcze bardziej) ofiar śmiertelnych znacząco wahają się w zależności od dnia tygodnia. Najniższe są w raportach z niedzieli i poniedziałku (gdy prezentowane są liczby z soboty i niedzieli), a powstałe w weekend zaległości nadrabiane są w komunikatach w kolejnych dniach tygodnia.

Dynamika wzrostu liczby zakażeń - trzeci wynik w tym roku

I tak, w raporcie z piątku, 1 października (czyli w danych za 30 września) mieliśmy 1362 nowe infekcje. Tydzień wcześniej, 24 września resort zdrowia informował o 813. Oznacza to, że na koniec miesiąca liczba zakażeń było wyższa o 549. To wzrost o prawie 68 procent. Stąd mówimy o dynamice wzrostu liczby nowych zakażeń na poziomie 68 procent właśnie. W tym roku tylko dwa razy wskaźnik ten był wyższy – 16 sierpnia wyniósł dokładnie 100 procent, a 15 marca, gdy rozpędzała się trzecia fala – 77 procent.

Przez cały wrzesień dynamika wzrostu liczby nowych zakażeń wahała się między 13,5 procenta a wspomnianymi już 68 procentami. Średnia tego wskaźnika dla całego miesiąca wyniosła prawie 36 procent – czyli przeciętnie liczba nowych infekcji była wyższa o ponad jedną trzecią od raportu sprzed tygodnia.

Średnia liczba zakażeń każdego dnia - wzrost 3,5-krotny

Jest jeszcze jeden wskaźnik, który dobrze pokazuje skalę i rozwój epidemii, unikając zaburzeń związanych z tym, że w poszczególne dni tygodnia raporty znacząco się różnią. To krocząca średnia liczba nowych, potwierdzanych zakażeń, obliczana na podstawie danych z ostatnich siedmiu dni. Na koniec września (raport z 1 października) wynosiła ona 966 zakażeń dziennie. Jeszcze na początku miesiąca (raport z 2 września) było to zaledwie 278 infekcji na dzień. To 3,5-krotny wzrost w ciągu 30 dni. W przeciwieństwie do sierpnia we wrześniu nie było już ani jednego dnia, w którym krocząca średnia by spadła – rosła codziennie.

Czy prawie tysiąc zakażeń dziennie to dużo czy mało? Z jednej strony do szczytów drugiej i trzeciej fali – odpowiednio 25,6 tys. i 28,9 tys. zakażeń dziennie – jeszcze nam bardzo daleko. Z drugiej strony najwyższy poziom osiągnięty przez pierwszą fale – średnio 759 infekcji – mamy już za sobą, a to nie koniec wzrostów. Ministerstwo Zdrowia otwarcie mówi o prognozach wskazujących na średnio 5 tysięcy zakażeń dziennie pod koniec października.

Niestety, 3,5-krotnemu wzrostowi średniej liczby nowych zakażeń towarzyszył w ciągu miesiąca również 3,5-krotny wzrost liczby raportowanych każdego dnia ofiar śmiertelnych epidemii – od mniej niż pięciu na początku września do więcej niż 16 na koniec miesiąca.

Koronawirus w województwie lubelskim

We wrześniu koronawirus szczególnie rozpanoszył się w województwie lubelskim. Na 30 dni miesiąca aż w 14 codzienny raport Ministerstwa Zdrowia zawierał informację, że to właśnie w tym regionie było najwięcej infekcji. W dziesięciu raportach Lubelskie było wymieniane na drugim miejscu (zawsze po Mazowszu), a w kolejnych dwóch – na trzecim. Tylko cztery razy województwo ze wschodniej Polski było poza symbolicznym podium i wszystkie te dni przypadły na pierwszy tydzień września.

Andrusiewicz: największy odsetek procentowy zgonów jest w województwach wschodnich, tam, gdzie najmniej szczepień
Andrusiewicz: największy odsetek procentowy zgonów jest w województwach wschodnich, tam, gdzie najmniej szczepieńTVN24

W sumie przez cały miesiąc w Lubelskiem potwierdzono najwięcej infekcji w Polsce – 3016, czyli 15,5 procenta wszystkich zaraportowanych w całej Polsce. Drugie pod tym względem było Mazowsze z 2963 zakażeniami (15,3 proc.). Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o ofiary śmiertelne epidemii we wrześniu. W województwie lubelskim zanotowano 44 zgony (ponad 14 procent wszystkich w Polsce), w Mazowieckim – 40 (13 proc.). Z tym, że w województwie lubelskim mieszka 2,1 mln ludzi, a w mazowieckim (najludniejszym w kraju) – 5,4 mln. Ludność Lubelskiego to 5,5 proc. ogółu Polaków, Mazowsza – 14,1 proc.

CZYTAJ WIĘCEJ: Minister zdrowia Adam Niedzielski o sytuacji w województwie lubelskim i jej przyczynach >>>

Jeszcze dobitniej sytuację w województwie lubelskim ilustruje inny wskaźnik – średnia liczba zakażeń potwierdzonych w ciągu ostatnich siedmiu dni przeliczona na 100 tysięcy mieszkańców. Na początku września dla całej Polski wynosiła ona 0,7, a dla Lubelskiego – prawie 0,9. Na koniec miesiąca wskaźnik ten dla całego kraju wzrósł do 2,5, a dla województwa lubelskiego poszybował na 8,5 (!). Drugie pod tym względem było Podlasie – 5,7, a trzecie Pomorze Zachodnie – 4,0. Najlepsza sytuacja była na Ziemi Świętokrzyskiej (0,9), Lubuskiej i na Śląsku (po 1,1).

Różnice pomiędzy poszczególnymi regionami są więc znaczne, choć należy też pamiętać, że do poziomów z czasu drugiej i trzeciej fali wciąż mamy daleko.

Koronawirus w Polsce. Ilu Polaków zakaziło się, a ilu zmarło we wrześniu? To nie takie proste

Ogólnie przez cały wrzesień w całym kraju koronawirusem zakaziło się około 19,4 tysiąca Polaków. Około, bo to zależy jak liczyć. Suma liczb podawanych przez Ministerstwo Zdrowia w codziennych raportach to 19 405 infekcji. Jednak jeśli od liczby wszystkich infekcji odnotowanych od początku epidemii, jaka znalazła się w raporcie z 1 października, odjąć tę podawaną 1 września, to wyjdzie nam 19 396. Skąd te rozbieżności? Resort w codziennych tweetach powtarza zastrzeżenie, że w systemie teleinformatycznym na bieżąco wprowadzane są korekty.

Ten sam problem mamy, jeśli chcemy policzyć, ile we wrześniu zmarło osób chorujących na COVID-19. Wiemy, że było ich ponad 300. Jeśli zastosujemy pierwszą metodę obliczeń będzie to dokładnie 305. Jeśli drugą – 308.

Jak wygląda sytuacja w szpitalach?

Pacjenci na oddziałach covidowych zajmują po około 26 procent zarówno wydzielonych łóżek, jak i respiratorów przeznaczonych do walki z pandemią. Na początku miesiąca było to prawie 8 procent łóżek i niecałe 10 procent respiratorów. Trzeba przy tym pamiętać, że na koniec września na pacjentów covidowych czekało ponad 6,5 tys. łóżek i mniej niż 660 respiratorów (a na początku miesiąca jeszcze mniej), tymczasem w szczycie trzeciej fali szpitale rzuciły do walki z epidemią 46 tysięcy łóżek i ponad 4,5 tysiąca respiratorów.

Autorka/Autor:Rafał Lesiecki

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Tradycyjna już rywalizacja ogromnych traktorów w przeciąganiu liny czy wystawa fotograficzna opowiadająca o przyjaźni, która zaczęła się na dziecięcym oddziale onkologicznym - to tylko niektóre z momentów 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które zapamiętamy na długo. Wolontariusze działali prężnie nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach na całym świecie. Grano w Tokio, Waszyngtonie czy na Bali.

33. Finał WOŚP. Momenty, które zapamiętamy na długo

33. Finał WOŚP. Momenty, które zapamiętamy na długo

Źródło:
tvn24.pl

Deklarowana kwota, jaką Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała podczas 33. Finału, wyniosła rekordowe 178 531 625 złotych. Środki z tegorocznej zbiórki pod hasłem "Gramy na zdrowie!" zostaną przeznaczone na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.

WOŚP 2025. Kwota na koniec 33. Finału

WOŚP 2025. Kwota na koniec 33. Finału

Źródło:
tvn24.pl

1 300 000 złotych - za taką kwotę wylicytowano w niedzielę na zakończenie 33. Finału WOŚP Złote Serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Najwyższa kwota, jaką w ramach aukcji zaoferowano za Złotą Kartę Telefoniczną, wyniosła 100 000 złotych.

WOŚP 2025. Zawrotna kwota za Złote Serduszko WOŚP

WOŚP 2025. Zawrotna kwota za Złote Serduszko WOŚP

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że polecił nałożenie 25-procentowego cła oraz szerokiej gamy sankcji wobec Kolumbii oraz tamtejszych urzędników i ich rodzin. Powodem była niezgoda kolumbijskiego prezydenta Gustavo Petro, by migranci byli deportowani wojskowymi samolotami.

Czerwone światło od prezydenta dla samolotów z migrantami. Ostra reakcja Trumpa

Czerwone światło od prezydenta dla samolotów z migrantami. Ostra reakcja Trumpa

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był wypełniony kwestami, biegami, koncertami, a przede wszystkim uśmiechem i pozytywną energią. Zamknęliśmy te chwile w 47-sekundowym wideo.

33. Finał WOŚP w niecałą minutę

33. Finał WOŚP w niecałą minutę

Źródło:
tvn24.pl

Oboje chorowali. Oboje leczyli się w białostockim szpitalu. I tam właśnie się poznali i stali sobie bliscy. Olek i Basia to bohaterowie wystawy fotograficznej "Państwo Kluseczkowie", która pokazuje, jak rozwijała się ich przyjaźń, gdy walczyli z białaczką. - Pewnego dnia Olek zapytał Basię, czy zostanie jego narzeczoną. Odpowiedziała: tak, mój Kluseczku. Od tego momentu zaczęli siebie nawzajem nazywać "Kluseczkami". Tak zaczęła się ich historia - wspominała mama chłopca Paulina Obzejta.

"Olek zapytał Basię, czy zostanie jego narzeczoną. Odpowiedziała: tak, mój Kluseczku"

"Olek zapytał Basię, czy zostanie jego narzeczoną. Odpowiedziała: tak, mój Kluseczku"

Źródło:
TVN24

- Jest radośnie, bajkowo, kosmicznie - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członkini zarządu i dyrektorka do spraw medycznych Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, o atmosferze panującej podczas 33. Finału. Zapytana, jakie marzenie posłałby ze Światełkiem do Nieba, odpowiedziała: - Prosiłabym o spokój, o to, by nam nie przeszkadzać, byśmy mogli sobie dalej działać i robić te ważne i dobre rzeczy.

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak: prosiłabym o to, by nam nie przeszkadzać

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak: prosiłabym o to, by nam nie przeszkadzać

Źródło:
TVN24
Wysoko na liście nowotworów u dzieci. "Biały odblask powinien zaniepokoić"

Wysoko na liście nowotworów u dzieci. "Biały odblask powinien zaniepokoić"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rządzący na Białorusi od 31 lat Alaksandr Łukaszenka zdobył 87,6 procent głosów w "wyborach" prezydenckich - podały białoruskie media państwowe, powołując się na wyniki exit poll. Głosowanie nie jest uznawane za demokratyczne przez białoruską opozycję i Zachód.

"Bez-wybory" na Białorusi. Podano wyniki exit poll

"Bez-wybory" na Białorusi. Podano wyniki exit poll

Źródło:
PAP

Leo ma 14 lat i ciążącą na nim klątwę Ondyny. Ta potoczna nazwa nieuleczalnej choroby CCHS dobrze oddaje jej potworny charakter: organizm chorego zapomina o oddychaniu. 12 lat temu o klątwie usłyszał cały świat, po tym, jak nominowany do Oscara został film "Nasza klątwa" - dokument pokazujący codzienność dwuletniego wówczas chłopca nagrany przez jego rodziców. Cichym bohaterem tej historii jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. - Serduszko WOŚP towarzyszyło nam non stop od momentu urodzin Leosia - wspomina mama chłopca Magdalena Hueckel.

Leosia od narodzin ratował sprzęt WOŚP, dalej czeka na lek. "Jeśli przyśnie na nudnym filmie, to umrze"

Leosia od narodzin ratował sprzęt WOŚP, dalej czeka na lek. "Jeśli przyśnie na nudnym filmie, to umrze"

Źródło:
tvn24.pl

Za kraty trafili z różnych powodów. Część z nich - oprócz odsiadki wyroku - chce też w inny sposób spłacić swój dług wobec społeczeństwa. W więzieniu, gdzie wolnego czasu mają wiele, odkrywają swoje talenty i przygotowują prace, które później przekazują na aukcje Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. - Jeśli możemy zrobić coś pozytywnego dla społeczeństwa, to czemu nie? - mówią Ryszard i Krzysztof, którzy odsiadują wyroki w Zakładzie Karnym w Łupkowie.

"Zrobili złe rzeczy, ale w każdym z nich jest pierwiastek dobra"

"Zrobili złe rzeczy, ale w każdym z nich jest pierwiastek dobra"

Źródło:
tvn24.pl

"Słowa, które usłyszeliśmy od głównych aktorów wiecu AfD o 'wielkich Niemczech' i 'konieczności zapomnienia o niemieckiej winie za zbrodnie nazistowskie', brzmiały aż nazbyt znajomo i złowieszczo" - napisał premier Donald Tusk. Na spotkaniu AfD z jego uczestnikami zdalnie połączył się Elon Musk, amerykański miliarder i współpracownik Donalda Trumpa.

Tusk: słowa z wiecu AfD brzmiały aż nazbyt znajomo i złowieszczo

Tusk: słowa z wiecu AfD brzmiały aż nazbyt znajomo i złowieszczo

Źródło:
PAP

Pięciu obywateli Polski zostało zatrzymanych w Norwegii - poinformowała w niedzielę policja w Oslo. Osoby te miały sterować dronami w okolicy bazy wojskowej, w której mieszczą się między innymi centrala norweskiego kontrwywiadu i centrum cyberbezpieczeństwa.

Polacy zatrzymani w Norwegii. Zaangażowano policyjny śmigłowiec

Polacy zatrzymani w Norwegii. Zaangażowano policyjny śmigłowiec

Źródło:
PAP

"Nie popieramy tych, którzy podważają praworządność lub siłowo zajmują budynki instytucji publicznych" - oświadczył Richard Grenell, wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa na misje specjalne, cytowany przez rozgłośnię Głos Ameryki. To pierwsza reakcja nowej administracji amerykańskiej na masowe protesty w Serbii.

Pierwsza reakcja nowej administracji USA na masowe protesty w Serbii

Pierwsza reakcja nowej administracji USA na masowe protesty w Serbii

Źródło:
PAP

- Jesteśmy małą społecznością, ale mamy wielkie serca - powiedział ksiądz Marcin Rayss z Zielonej Góry. W tym czasie jeden z jego parafian wrzucał do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wszystkie pieniądze, które zebrano na tacę podczas niedzielnego nabożeństwa. Nie brakuje również katolickich parafii, które chętnie dokładają swoją cegiełkę.

"Przekazujemy całą tacę na ten szczytny cel"

"Przekazujemy całą tacę na ten szczytny cel"

Źródło:
TVN24

Czuję dumę, szczęście i zaszczyt, że jestem częścią WOŚP-owej rodziny i że moje oczy stały się "wizytówką" Orkiestry. I wdzięczność, że mogę pomagać - mówi Jagoda Szpojnarowicz-Pyda. To jej ogromne, ciemne oczy od trzech dekad patrzą na nas z plakatów i gadżetów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ogromne, ciemne oczy, które zostały symbolem WOŚP. Odnaleźliśmy dziewczynkę ze zdjęcia

Ogromne, ciemne oczy, które zostały symbolem WOŚP. Odnaleźliśmy dziewczynkę ze zdjęcia

Źródło:
tvn24.pl

Partia golfa w Hiszpanii z Omeną Mensah i Rafałem Brzoską, sprzątanie mieszkania przez Macieja Musiała czy bilety na mecz FC Barcelony wraz z wejściem na trening - oto najdroższe aukcje 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ich kwoty sięgają nawet blisko 300 tysięcy złotych. Co jeszcze cieszy się zainteresowaniem licytujących?  

Weekend z golfem, sprzątanie mieszkania i bilety na LaLiga. Oto 10 najdroższych aukcji WOŚP  

Weekend z golfem, sprzątanie mieszkania i bilety na LaLiga. Oto 10 najdroższych aukcji WOŚP  

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

- Skalę pomocy WOŚP obrazuje eksperyment, który przeprowadziliśmy ostatnio: usunęliśmy z kilku sal wszystkie sprzęty oznaczone charakterystycznym czerwonym serduszkiem. Ku naszemu zaskoczeniu, po ich usunięciu na salach pozostały jedynie puste ściany - to dowód na to, jak wiele zawdzięczamy tej fundacji - mówi Przemysław Galej, ordynator Oddziału Dziecięcego w Szpitalu Specjalistycznym w Sanoku.

Wynieśli cały sprzęt WOŚP, zostały puste ściany

Wynieśli cały sprzęt WOŚP, zostały puste ściany

Źródło:
tvn24.pl
"Nie wyglądają", a rozwijają się błyskawicznie i bywają śmiertelne. Dlaczego?

"Nie wyglądają", a rozwijają się błyskawicznie i bywają śmiertelne. Dlaczego?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trwa 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Zbieramy na onkologię, zbieramy na hematologię dziecięcą, otwieramy nasze serca - mówiła Kasia Kieli, president & managing director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN. W imieniu Warner Bros. Discovery przekazała na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy czek o wartości miliona złotych.

"Otwieramy nasze serca". Milion złotych od Warner Bros. Discovery

"Otwieramy nasze serca". Milion złotych od Warner Bros. Discovery

Źródło:
TVN24

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii Polski - fotografia sprzed kina Moskwa, wykonana z ukrycia przez Chrisa Niedenthala w czasie stanu wojennego. Fotoreporter opowiadał o historii zdjęcia w TVN24. - To jest odruch fotoreportera, że co by nie było, ale trzeba coś zrobić - mówił. Dziennikarka Natalia Szewczak, której dzieci przekazały wspólnie z Niedenthalem słynne zdjęcie na aukcję WOŚP, opowiedziała o historii bliźniaków, które urodziły się jako skrajnie wcześniaki. - Czerwone serduszka widzieliśmy wszędzie - mówiła.

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, autorskie obrazy, kolekcjonerskie pamiątki - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Grupa TVN Warner Bros. Discovery ponownie zaprasza na rodzinną przygodę w Harry Potter Studio w Londynie.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W najbliższych dniach może być nawet 15 stopni Celsjusza. Czy to już koniec zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wygląda to jak kapitulacja zimy

Pogoda na 16 dni: wygląda to jak kapitulacja zimy

Źródło:
tvnmeteo.pl