Stawiamy kolejny krok, dalej "jest tylko narodowa kwarantanna"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//now
Źródło:
TVN24, PAP
Premier: krok za tą granicą, którą dzisiaj wyznaczamy, jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdownTVN24
wideo 2/35
TVN24Premier: krok za tą granicą, którą dzisiaj wyznaczamy, jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown

Od soboty w całej Polsce obowiązują nowe ograniczenia związane z sytuacją epidemiologiczną. Dotyczą one między innymi wielu dziedzin gospodarki i życia społecznego. Zgodnie z zapowiedziami rządu mają one funkcjonować przynajmniej do 29 listopada.

Wprowadzenie nowych obostrzeń podyktowane jest pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną. W czwartek i w piątek odnotowano po ponad 27 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem.

O wejściu w życie nowych restrykcji premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę.

Jakie nowe obostrzenia obowiązują od dziś?

Gospodarka:

- Zamknięcie części sklepów w galeriach handlowych. Otwarte pozostaną sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, prasą oraz placówki sprzedające usługi telekomunikacyjne.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co ze sklepami meblowymi? Rząd w ostatniej chwili usunął wyjątek >>>

- W sklepach do 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, a w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

- ograniczenie działalności hoteli:

- będą dostępne tylko dla: gości odbywających podróże służbowe, dla osób wykonujących zawód medyczny, dla pacjentów oraz opiekunów, "jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej, dla sportowców, którzy będą korzystali z usług w czasie zgrupowań lub współzawodnictwa sportowego, czyli np. zawodów i rozgrywek ligowych".

Szkoły (od poniedziałku 9 listopada)

- Rozszerzenie nauczania zdalnego na klasy 1-3.

- Przedłużenie nauczania zdalnego w klasach 4-8 i w szkołach ponadpodstawowych do 29 listopada.

Życie społeczne:

- Zamknięte będą teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, ogniska muzyczne itd.

- Do 29 listopada w kościołach będzie mogła przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych, a od 30 listopada - 1 osoba na 7 metrów kwadratowych.

- zakaz organizowania i przeprowadzania wydarzeń sportowych lub współzawodnictwa sportowego polegających na biegach lub jeździe na rowerze, z wyjątkiem organizowanych przez polski związek sportowy lub pozostających w bezpośrednim związku z prawami wyłącznymi polskiego związku sportowego.

- spotkania lub zebrania mające na celu realizację działań statutowych lub wolontariackich, związanych z przeciwdziałaniem rozwoju epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, organizowane przez organizacje harcerskie i skautowe objęte Honorowym Protektoratem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, mogą się odbywać, pod warunkiem, że gdy mają miejsce w budynkach lub innych obiektach wykorzystywanych do prowadzenia działalności statutowej przez te organizacje, będzie tam - przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra - nie więcej niż 1 osoba na 7 metrów kwadratowych powierzchni; na zewnątrz takie spotkania będą mogły się odbywać z udziałem uczestników w liczbie nie większej niż 10, którzy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 metra od siebie i zakrywają usta i nos.

Wciąż zamknięte pozostają lokale gastronomiczne. Mogą one jedynie oferować sprzedaż posiłków z dostawą lub na wynos.

Rozporządzenie premiera w sprawie nowych obostrzeń

Premier: krok za tą granicą, którą dziś wyznaczamy, jest tylko narodowa kwarantanna

- Krok za tą granicą, tylko jeden krok za tą granicą, którą dzisiaj wyznaczamy, za tym hamulcem bezpieczeństwa, który dzisiaj mocno wciskamy, krok za tą granicą jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown i całkowite zamknięcie handlu, usług, również części zakładów po to, żeby powstrzymać najgorsze, czyli pęknięcie w całości służby zdrowia - mówił na środowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Zapowiedział, że jeżeli średnia dzienna liczba nowych przypadków z 7 dni przekroczy 70-75 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, "będziemy musieli wprowadzić zasady narodowej kwarantanny, bardzo zasadnicze zakazy przemieszczania się".

- Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25, ale poniżej 50 przypadków na 100 tysięcy, to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli będzie większa niż 10 a mniejsza niż 25 (na 100 tysięcy mieszkańców - przyp. red.), jest możliwość powrotu do stref żółtych - dodał.

Premier: krok za tą granicą, którą dzisiaj wyznaczamy, jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdownTVN24

Progi bezpieczeństwa

Rzecznik rządu Piotr Mueller w piątek przedstawił progi bezpieczeństwa związane z liczoną przez siedem dni średnią dzienną liczbą zakażeń koronawirusem. Za "bezpiecznik" przed narodową kwarantanną uznane zostało 19 tysięcy zakażeń, a na wprowadzenie lockdownu ma mieć wpływ poziom 27-29 tysięcy zakażeń dziennie.

Rzecznik rządu opublikował na Twitterze infografikę, która przedstawia różne stopnie obostrzeń uzależnione od progów bezpieczeństwa. "Od nas wszystkich zależy, czy będzie potrzebna narodowa kwarantanna. Zmniejszenie liczby zachorowań pozwoli w perspektywie na przywracanie poprzednich zasad" - napisał Mueller.

Najniższym progiem jest 760 zachorowań dziennie. Kraj zostaje wtedy podzielony na znane z poprzednich miesięcy strefy zielone, żółte i czerwone, w zależności od sytuacji epidemiologicznej w różnych regionach kraju.

Drugi próg wyznacza średnia 3800 infekcji dziennie. Po jego przekroczeniu cały kraj zostaje oznaczony jako strefa żółta, a wybrane powiaty jako strefy czerwone. Kolejny próg oznacza uznanie za strefę czerwoną całej Polski - wyznaczony on jest przez średnią 9400 zakażeń dziennie.

Czwarty próg, wyznaczony przez średnią 19 tysięcy zachorowań dziennie, został określony jako "bezpiecznik" przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny, czyli lockdownu. Ten zostanie wprowadzony, jeżeli średnia liczba zachorowań będzie utrzymywać się na poziomie 27-29 tysięcy zakażeń dziennie.

Przewidziane jest również przywracanie dotychczasowych zasad po osiągnięciu odwrotnych, malejących progów. Gdy średnia zachorowań spadnie poniżej 19 tysięcy, cały kraj z powrotem zostanie uznany za czerwoną strefę, podobnie po spadku poniżej średniej 9400 zachorowań dziennie Polska zostanie uznana za strefę żółtą, z wyjątkiem powiatów, które będą strefą czerwoną. Gdy średnia liczba zachorowań spadnie już poniżej 3800 dziennie, tylko niektóre powiaty zostaną uznane za żółte bądź czerwone strefy.

Autor:mjz//now

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty: