Rozpoczęły się wakacje, czyli najtrudniejszy czas dla stacji krwiodawstwa. W tym okresie stany magazynowe krwi i jej składników w Polsce drastycznie maleją, dlatego jest ona szczególnie potrzebna. W tym roku jest to jeszcze bardziej wyjątkowy czas ze względu na pandemię COVID-19.
Na braki w stanach magazynowych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (CKiK) wpływ mają wakacje, a także sytuacja związana z pandemią COVID-19. Dlatego CKiK apeluje do honorowych dawców krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o oddanie krwi w jednym z centrów krwiodawstwa w Polsce (niezależnie od miejsca zamieszkania).
Cały czas aktualny jest apel o to, by osoby, które przeszły COVID-19, także zgłaszały się do stacji krwiodawstwa. Osocze takich osób jest bardzo potrzebne do leczenia pacjentów, którzy ciężko przechodzą zakażenie koronawirusem.
Wszystkie grupy krwi są potrzebne
Na stronach Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Obecnie wszystkie grupy krwi są potrzebne. Najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Jest to jednocześnie jedna z rzadziej występujących grup krwi. Ma ją zaledwie około 7 procent Polaków.
Kto może oddać krew?
Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy.
Jak podkreślają eksperci, krew to bezcenny lek, którego nie można wyprodukować - może ją ofiarować wyłącznie człowiek.
Źródło: TVN24