Różnice w raportach sanepidu dotyczących liczby zakażeń? Rzecznik resortu zdrowia: minister polecił wyjaśnić sprawę

Autor:
js/adso
Źródło:
TVN24, RMF FM
Rzecznik resortu zdrowia: minister Niedzielski polecił wyjaśnić sprawę różnic w raportowaniu przypadków zakażeń TVN24
wideo 2/21
TVN24Rzecznik resortu zdrowia: minister Niedzielski polecił wyjaśnić sprawę różnic w raportowaniu przypadków zakażeń

Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał polecenie wyjaśnienia sprawy różnic, jakie miały się pojawić w liczbie zakażeń koronawirusem raportowanych przez powiatowe i wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne - przekazał TVN24 rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. Chodzi o województwa mazowieckie i śląskie.

RMF FM podało w sobotę, że w województwach mazowieckim i śląskim miały się pojawić rozbieżności w liczbie zakażeń koronawirusem raportowanych przez powiatowe i wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Rozgłośnia podała przykład z Mazowsza z 12 listopada. Według oficjalnych informacji przekazywanych tego dnia przez resort zdrowia (które opierają się na danych z wojewódzkich stacji), od początku pandemii potwierdzono tam 80 596 przypadków. Natomiast po zsumowaniu danych ze wszystkich powiatów Mazowsza - podaje RMF FM - miało się okazać, że przypadków było o ponad 11 tysięcy więcej.

Rozgłośnia przekazała, że na problem zwrócił uwagę 19-letni Michał Rogalski, który analizuje dane o pandemii.

CZYTAJ: Wyręcza państwo w walce z pandemią. "Nie staję na stołku i nie krzyczę: wszyscy umrzemy!" >>>

Rzecznik MZ: minister zdrowia wydał polecenie wyjaśnienia sprawy

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał reporterce TVN24 Małgorzacie Telmińskiej, że minister Adam Niedzielski wydał polecenie wyjaśnienia tej sprawy. Dodał, że na razie te różnice nie są pewne. Rzecznik przekazał, że być może doszło do błędu w raportowaniu.

Redakcja tvn24.pl zwróciła się z pytaniami, o jakie dokładnie różnice w raportowaniu chodzi i z czego wynikają, do Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia powtórzyła jedynie w przesłanej 16 listopada odpowiedzi, że "minister zdrowia wydał GIS polecenie weryfikacji danych raportowanych przez stacje powiatowe i wojewódzkie na Śląsku i Mazowszu w ostatnim czasie".

"Zwróciliśmy się do WSSE (Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej-red.) Warszawa o wyjaśnienie sprawy. Trwa weryfikacja baz danych" - przekazał z kolei 16 listopada tvn24.pl rzecznik GIS Jan Bondar. Nie odpowiedział, o jakie dokładnie rozbieżności chodzi.

Liczba przypadków zakażenia koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 25 571 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Przekazano też informację o śmierci 548 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce zakażenie potwierdzono u 691 118 osób, spośród których 10 045 zmarło.

Nowe przypadki dotyczą województw: śląskiego (3453) dolnośląskiego (2794), wielkopolskiego (2742), mazowieckiego (2419), małopolskiego (2202), łódzkiego (1487), lubelskiego (1563), pomorskiego (1328), świętokrzyskiego (1177), podkarpackiego (1162), zachodniopomorskiego (1045), warmińsko-mazurskiego (990), kujawsko-pomorskiego (955), opolskiego (799), lubuskiego (760) i podlaskiego (695). 

Autor:js/adso

Źródło: TVN24, RMF FM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości