TVN24 | Polska

Pierwsze samoloty z Polakami już na lotnisku w Warszawie. Operacja "LOT do domu" krok po kroku

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
mjz//now
Źródło:
TVN24, PAP, Lot.com
W Warszawie wylądowały już dwa samoloty - z Londynu i z Chicago
W Warszawie wylądowały już dwa samoloty - z Londynu i z ChicagoTVN24
wideo 2/24
TVN24W Warszawie wylądowały już dwa samoloty - z Londynu i z Chicago

Realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych, specjalne czartery i zgłaszanie zapotrzebowania na loty z tych regionów, do których polski przewoźnik nie organizuje specjalnych przelotów - to możliwości, jakie Polskie Linie Lotnicze LOT mają zapewnić Polakom, którzy chcą wrócić do kraju. Rzecznik LOT Michał Czernicki poinformował, że w niedzielę po Polaków poleci sześć samolotów - będą to dwa rejsy do USA i po jednym do Kanady, na Sri Lankę, do Wielkiej Brytanii i Portugalii. Pierwsze dwa samoloty - z Londynu i z Chicago - wylądowały już w Warszawie.

W sobotę odbyło się posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, poświęcone sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jednym z tematów obrad była kwestia powrotu Polaków do kraju po tym, jak - w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego - zawieszone zostały międzynarodowe loty i połączenia kolejowe. Jak zapewnił premier, dla wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej i niektórych cudzoziemców, rząd chce "umożliwić operację powrotów" do Polski. Prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski zapowiedział w związku z tym operację "LOT do domu".

Jeszcze w sobotę na stronie państwowego przewoźnika poinformowano o trzech możliwościach powrotu do kraju drogą lotniczą.

Prezes PLL LOT Rafał Milczarski zapowiedział operację #LOTdoDomu
Prezes PLL LOT Rafał Milczarski zapowiedział operację #LOTdoDomuTVN24

1. Pierwszy sposób - realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych

Jak informuje PLL LOT, "mimo zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty czarterowe z Polakami, które miały wcześniej zaplanowane loty". Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia o zakazie lotów, opublikowaną 14 marca, będą to samoloty wyczarterowane przez biura podróży przed 15 marca, czartery na zlecenie premiera oraz samoloty obcych przewoźników lotniczych, którymi będą wracać do swoich krajów obywatele innych państw.

LOT podaje, kto konkretnie z cudzoziemców będzie mógł wylądować na terenie naszego kraju. Są to: małżonkowie obywateli polskich, dzieci obywateli polskich, osoby posiadające Kartę Polaka oraz osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Jak dodatkowo zapewnia LOT, te loty czarterowe, które wcześniej zostały już zarezerwowane, mają odbyć się bez przeszkód. 

CO MOGĄ ZROBIĆ PASAŻEROWIE? TŁUMACZĄ LINIE LOTNICZE >>>

2. Drugi sposób - specjalne czartery LOT-u

Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby zabrać obywateli Polski do domu. "Wszyscy Polacy, którzy będą chcieli powrócić do kraju, a także uprawnieni do tego cudzoziemcy, którzy na stałe związani są z Polską (wykaz powyżej) będą mogli kupić bilet na przelot za pośrednictwem strony www.lot.com" - czytamy na stronie przewoźnika.

Premier: wstrzymane międzynarodowe połączenia lotnicze
Premier: wstrzymane międzynarodowe połączenia lotniczeTVN24

3. Trzeci sposób - loty według zapotrzebowania 

"Myślimy także o tych, którzy znajdują się w innych częściach świata. Osoby znajdujące się w miejscach, do których LOT nie organizuje specjalnych przelotów, będą mogły zgłaszać zapotrzebowanie na stworzenie takiego lotu" - wskazuje dalej przewoźnik. Zapewnia przy tym, że będzie analizować na bieżąco liczbę potrzebujących z danego kraju, a także możliwości zorganizowania lotu. Informuje jednocześnie, że zapotrzebowanie będzie można zgłosić na stronie LOTDoDomu.com.

"Za powrót do Polski specjalnymi lotami organizowanym przez LOT podróżujący zapłacą zryczałtowaną stawkę. Jej wysokość będzie zależała od kierunku, z którego realizowany będzie przelot: 400-800 PLN w granicach Europy i 1600-2400 PLN za przelot dalekiego zasięgu. Pozostałą kwotę dopłaci polski rząd" - tłumaczy dalej PLL LOT.

Samoloty polecą w niedzielę po Polaków, dwa już wylądowały

Do godziny 14 w Warszawie wylądowały już dwa samoloty z Polakami - przyleciały one z Londynu i z Chicago.

W niedzielę wieczorem rzecznik LOT Michał Czernicki poinformował, że tego dnia po Polaków przebywających za granicą polecą cztery maszyny PLL LOT.

Pierwotnie w niedzielę po Polaków przebywających za granicą miało lecieć sześć maszyn. Dwa samoloty miały lecieć do USA (Nowy Jork i Chicago), do Toronto w Kanadzie, Kolombo na Sri Lance, Lizbony i jeden samolot do Londynu. - Pierwotna siatka operacji została zmodyfikowana. Dostosowujemy ją do potrzeb obywateli - powiedział Czernicki.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:mjz//now

Źródło: TVN24, PAP, Lot.com

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości