Wiceszef MSZ: nie potrzebujemy lekcji dotyczących działania Komisji Europejskiej

[object Object]
Konrad Szymański w "Jeden na jeden" odniósł się do wypowiedzi Witolda Waszczykowskiego tvn24
wideo 2/3

Rzadko się zdarza, żeby rzecznik niepytany komentował wypowiedź jednego z ministrów. To może oznaczać, że minister Waszczykowski dotknął jakiegoś czułego punktu - powiedział w "Jeden na jeden" wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. - My nie potrzebujemy lekcji z zakresu wewnętrznych procedur Komisji Europejskiej - dodał.

Zobacz, jak Konrad Szymański odpowiedział na pytanie przesłane na Kontakt 24.

Rzecznik Komisji Europejskiej skomentował w poniedziałek weekendową wypowiedź szefa polskiej dyplomacji dla brukselskiego wydania portalu Politico. W rozmowie minister Waszczykowski stwierdził, że wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej prowadzi "własną krucjatę" przeciwko eurosceptycznemu, skupionemu na narodzie rządowi polskiemu. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Polska nie ma problemu z Unią Europejską.

- Żałujemy, że minister nie rozumie roli Komisji Europejskiej, jej struktury i jej kompetencji. Komisja stoi na straży wspólnych traktatów, interesów 28 członków i na straży prawa - odpowiedział na te słowa Margaritis Schinas, rzecznik Komisji Europejskiej.

"Mamy do czynienia z napięciem politycznym"

Do wypowiedzi Witolda Waszczykowskiego odniósł się w "Jeden na jeden" w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. - W tej sprawie (spór między polskim rządem a Komisją Europejską między innymi o Trybunał Konstytucyjny - red.), która jest specyficzna - nigdy takich przypadków nie było - z całą pewnością mamy do czynienia z napięciem politycznym, zupełnie w moim przekonaniu niepotrzebnym - powiedział.

Jego zdaniem, "gdyby nie osobiste zaangażowanie Timmermansa to sprawa byłaby zamknięta". - Jego osobista rola jest tutaj istotna - mówił Szymański.

Wiceszef MSZ podkreślił, że oświadczenie rzecznika jest "odrobinę zbyt jednoznaczne". - Nie mam wątpliwości, że minister Waszczykowski, podobnie jak cały rząd, doskonale rozumie metody pracy, formalne reguły pracy komisji - powiedział.

- Komisji Europejska, skoro jest ciałem politycznym, to podlega również politycznym ocenom i komentarzom. Komisja Europejska nie może oczekiwać, że będzie wyłączona spod prawa do politycznej oceny - mówił Szymański.

Według niego, w opinii rzecznika pobrzmiewa takie oczekiwanie, że "będziemy robili to, co chcemy, również w zakresie działań natury politycznej, natomiast nie będziemy podlegali ocenie politycznej". - To jest zbyt daleko idące oczekiwanie - ocenił.

"Waszczykowski dotknął czułego punktu"

Rzecznik Komisji Europejskiej skomentował słowa Waszczykowskiego, niepytany przez żadnego z dziennikarzy - wskazał prowadzący program.

- To może oznaczać, że minister Waszczykowski dotknął jakiegoś czułego punktu. Faktycznie rzadko się zdarza, żeby rzecznik niepytany komentował komentarze jednego z ministrów - powiedział.

- Mamy kolejne raz do czynienia z niecodziennymi zachowaniami Komisji (Europejskiej - red.). Nie przywiązywałbym do tego jakiejś wielkiej, nadzwyczajnej wagi - skomentował Szymański.

Według wiceszefa MSZ, komentarze polityczne w sferze politycznej są czymś całkowicie naturalnym. - My nie potrzebujemy lekcji z zakresu wewnętrznych procedur Komisji Europejskiej, w jaki sposób podejmuje decyzje. Mamy świadomość tego, że dokumenty, jakie są w tej sprawie tworzone, są dokumentami Komisji Europejskiej. Natomiast za tymi dokumentami stoją emocje polityczne, stoją konkretni ludzie - podkreślał.

- Jeżeli Komisja Europejska chce odgrywać rolę polityczną, to musi się zgodzić na to, że będzie oceniana politycznie. Tak, jak to się dzieje w każdym kraju - kontynuował.

Zdaniem Konrada Szymańskiego, ta sytuacja nie jest dla Polski i polskiego rządu niebezpieczna. - W całej sprawie zachowujemy bardzo jasną linię, odpowiadamy rzeczowo na każde zadanie pytanie, nie odmawiamy Komisji Europejskiej prawa do zadawania pytań, natomiast odmawiamy Komisji Europejskiej prawa do rozstrzygania sporów natury konstytucyjnej w jednym z państw członkowskich - zaznaczał.

- Tego typu spory są rozstrzygane przez Trybunały Konstytucyjne, nie ciała wykonawcze jakim jest Komisja Europejska - dodał.

"Mam dystans do korytarzowych plotek w Brukseli"

Jak podał RMF FM, kilka dni temu można było usłyszeć nieoficjalnie w kuluarach Komisji Europejskiej, że sprawę Trybunału Konstytucyjnego Bruksela byłaby gotowa odpuścić, ale oczkuje zmian w ustawie o sądownictwie.

- To było oznaczało, że Komisja Europejska po półtora roku opowiadania, że sprawa ma charakter fundamentalny, jest skłonna do bardzo brudnych porozumień - tak Szymański skomentował te doniesienia. - Ja się zgadzam, że ta sprawa nie jest tak jednoznaczna, jak chce Komisja, ale mam dystans do korytarzowych plotek w Brukseli - dodał.

Przyznał, że nikt czegoś takiego Polsce nie proponował. - Byłoby to przyjęte ze zdziwieniem z naszej strony, ponieważ we wszystkich tych sprawach postępujemy zgodnie z własnym wyczuciem, jesteśmy przekonani, że jest to zgodne z wartościami, nie tylko traktatu, ale i polskiej konstytucji - wyjaśniał.

- Mam wrażenie, że brukselskie korytarze same generują fakty, opinie i informacje. To jest pewien problem Brukseli - ocenił Szymański.

Szymański: mam wrażenie, że brukselskie korytarze same generują fakty
Szymański: mam wrażenie, że brukselskie korytarze same generują faktytvn24

"Bardzo ważne wystąpienie"

Premier Beata Szydło, podczas debaty nad wotum nieufności wobec ministra obrony, odniosła się do bezpieczeństwa w Europie. W emocjonalnym wystąpieniu mówiła o uchodźcach, zamachach terrorystycznych i pogrążonej w letargu Europie. "Europo, powstań z kolan, w przeciwnym razie będziesz codziennie opłakiwać swoje dzieci..." - mówiła premier.

Te słowa skomentował w "Jeden na jeden" Konrad Szymański. - To było bardzo ważne wystąpienie, które dotyczyło jednego z najważniejszych problemów, przed którym stoi Europa - mówił.

- Przed problemem z jednej strony odpowiedzialności humanitarnej za to, co się dzieje na Bliskim Wschodzie, a z drugiej strony bezpieczeństwa Europy, które dzisiaj stoi pod znakiem zapytania - kontynuował.

- Europa dzisiaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, w jaki sposób postępować. Polska jest jednym z bardziej aktywnych krajów, który mówi jasno gdzie są problemy, nie posługując się polityczną poprawnością, czy polityczną autocenzurą. Myślę, że to jest wartość - skomentował.

Wiceszef MSZ: Europa dzisiaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, w jaki sposób postępować
Wiceszef MSZ: Europa dzisiaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, w jaki sposób postępowaćtvn24

"Objaw całkowitej intelektualnej bezsilności opozycji"

Jednak opozycja po tym wystąpieniu premier krzyczała, że to jest "hańba". Były prezydent Aleksander Kwaśniewski w "Faktach po Faktach" w TVN24 mówił, że "w Polsce narodziła się nasza wersja madame Le Pen".

- Mam wrażenie, że to jest objaw całkowitej intelektualnej bezsilności opozycji, która w kółko powtarza słowo "hańba", że wyprowadzamy Polskę z Unii Europejskiej, a premier Szydło zmierza w kierunku Marine Le Pen.

- Jeżeli nie mają do powiedzenia nic więcej to znaczy, że jesteśmy w poważnym kłopocie, że opozycja ma problemy z opisaniem rzeczywistości - dodał.

Zdaniem Szymańskiego, to wystąpienie premier nie było wystąpieniem antyeuropejskim. - To wystąpienie było przepojone troską o Europę, o przyszłość Europy, ponieważ Unia Europejska jest dla nas ważna, nie możemy się pasywnie przyglądać temu kiedy Europa jest w poważnych kłopotach - tłumaczył.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "JEDEN NA JEDEN"

Autor: kb/sk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: MSZ

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium