Dziś w nocy w województwie lubuskim oraz w niektórych regionach województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego zostaną wyłączone analogowe nadajniki telewizyjne. Regiony te będą pierwszymi w kraju, w którym naziemna telewizja będzie dostępna jedynie w technice cyfrowej.
Wdrożenie opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting-Terrestrial) naziemnej telewizji cyfrowej umożliwia nadawanie większej liczby programów telewizyjnych, poprawę ich jakości oraz dostęp do usług o charakterze interaktywnym.
Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny jest dekoder (zgodny ze standardem DVB-T MPEG-4,). Może być wbudowany w telewizor (najnowsze odbiorniki go mają) lub zewnętrzny, podłączony do telewizora. Potrzebna jest również, tak jak do tej pory, antena naziemna.
W ofercie naziemnej telewizji cyfrowej są dostępne następujące programy TV nadawane w tzw. multipleksach (MUX), czyli cyfrowych pakietach programowych:
Telewizja cyfrowa pozwala także na wybór ściezki dźwiękowej (np. oryginalnej), napisów, dźwięku przestrzennego oraz na audiodeskrypcję pomocną dla osób niewidomych i niedowidzących.
Odbieranie naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatne.
Kolejna tura wyłączeń sygnału analogowego odbędzie się 28 listopada. Wyłączona zostanie telewizja w części obszarów województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego. Na pozostałych obszarach Polski telewizja analogowa będzie stopniowo wyłączana od marca przyszłego roku.
"Chcemy, aby ludzie byli świadomi"
Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni potwierdził, że wzmacniany będzie również sygnał cyfrowy w całym kraju, w budżecie MAC zarezerwowano na ten cel dodatkowo ponad 31 mln zł. Boni podkreślił jednak, że konieczna jest akcja informacyjna i edukacyjna dotycząca wprowadzanych zmian.
- Chcemy, aby ludzie byli świadomi. Badania pokazują, że prawie 90 proc. osób wie o tych zmianach, przejściu z analogu na cyfrę, natomiast bardzo dużo osób jeszcze nie wie dokładnie, kiedy to nastąpi. Tylko około 4 proc. mówi, że jakimś problemem mogą być koszty związane z nakładami finansowymi na wyposażenie sprzętu w domu, żeby móc odbierać telewizję cyfrową - powiedział Boni.
Autor: abs//bgr / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu