Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand poinformował, że do Komisji dotarła odpowiedź polskiego rządu w sprawie "uchwał dotyczących tak zwanych stref wolnych od ideologii LGBT".
- Otrzymaliśmy odpowiedź z Polski na nasze wezwanie do usunięcia uchybienia w terminie. Teraz analizujemy odpowiedź przed podjęciem decyzji o dalszych krokach - poinformował w czwartek rzecznik Komisji.
Odpowiedź polskiego rządu w sprawie "stref wolnych od ideologii LGBT"
W środę pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania Anna Schmidt przesłała odpowiedź do Komisji Europejskiej w sprawie "stref wolnych od ideologii LGBT".
Napisała, że władza samorządowa jest wybierana w demokratycznych wyborach i jest niezależna od administracji rządowej. Zaznaczyła, że podejmowane przez rady i sejmiki uchwały podlegają nadzorowi przedstawiciela wojewody wyłącznie pod kątem legalności.
Schmidt zapewniała, że "wszystkie osoby, bez względu na orientację seksualną i niezależnie od miejsca zamieszkania, korzystają w Polsce z prawnej ochrony". Napisała, że przyjęte przez samorządy uchwały "nie ustanawiają zakazu pobytu jakichkolwiek osób na obszarze gminy, powiatu lub województwa, korzystania przez nie ze swobody działalności gospodarczej, nauczania w szkołach publicznych, ani nie ingerują w prawo do zrzeszania się i organizacji zgromadzeń publicznych".
Postępowanie wobec Polski
15 lipca Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego UE przeciwko Polsce związanego z równością i ochroną praw podstawowych. "Komisja uważa, że władze polskie nie ustosunkowały się w pełni i w odpowiedni sposób do zapytania Komisji dotyczącego charakteru i wpływu uchwał dotyczących tzw. stref wolnych od ideologii LGBT przyjętych przez kilka polskich regionów i gmin" - oznajmiła wtedy KE.
Uzasadniając swoją decyzję, Komisja wyraziła niepokój, że uchwały te "mogą naruszać prawo Unii Europejskiej dotyczące niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną".
Zamrożone negocjacje w sprawie unijnych środków
Marszałkowie pięciu województw - małopolskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego, łódzkiego i podkarpackiego - zostali wezwani przez Komisję Europejską do złożenia wyjaśnień i "wdrożenia działań naprawczych" w związku z przyjęciem uchwał anty-LGBT Żaden z sejmików nie wycofał się jak dotąd z decyzji, które Bruksela nazywa "dyskryminującymi". Grozi im za to utrata środków unijnych.
Komisja Europejska już w lipcu zamroziła negocjacje w sprawie środków, które miały być przyznane w ramach programu REACT-EU. W ramach tego projektu do podziału jest 47,5 miliarda euro.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock