Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Karoliny Bućko na członka państwowej komisji ds. pedofilii, zgłoszoną przez posłów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Trzeciej Drogi oraz PSL. Natomiast kandydaturę Kacpra Świtkiewicza zaopiniowano negatywnie. Posłowie mają wybrać nowego członka komisji we wtorek.
Posłowie na wtorkowym posiedzeniu mają wybrać członka Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 (państwowej komisji ds. pedofilii). Kandydatami są: prawniczka Karolina Bućko, zgłoszona przez posłów z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL- Trzeciej Drogi oraz Polski 2050 - Trzeciej Drogi, a także Kacper Świtkiewicz ze Stowarzyszenia Na Rzecz Praworządności w Oświacie.
Pozytywna opinia o kandydaturze Bućko, negatywna o kandydaturze Świtkiewicza
W poniedziałek nad obiema kandydaturami dyskutowała sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Bućko, negatywnie - Świtkiewicza. W tym drugim przypadku głosowały 22 osoby, 20 było przeciw, dwie wstrzymały się od głosu. Wcześniej Bućko i Świtkiewicz odpowiadali na pytania posłów.
Karolina Bućko ukończyła studia prawnicze na UAM w Poznaniu, ukończyła aplikację komorniczą, prokuratorską i adwokacką, a zawodowo prowadzi własną kancelarię adwokacką. Wielokrotnie reprezentowała w sądzie ofiary przestępstw "przeciwko wolności seksualnej i obyczajności" oraz "innych przestępstw natury seksualnej". Specjalizuje się m.in. w zagadnieniach związanych z przemocą domową, prowadzi m.in. szkolenia w tym obszarze w Ośrodkach Pomocy Społecznej.
Kacper Świtkiewicz ukończył natomiast prawo na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Od 2020 pełni funkcję prezesa zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Praworządności w Oświacie, jest - jak czytamy w sejmowym druku - specjalistą w obszarze prawa oświatowego, a także "szeroko rozumianych praw dziecka i procedury administracyjnej". Jego kandydatura została zgłoszona przez Stowarzyszenie na Rzecz Praworządności w Oświacie.
Bućko o głównych celach jej działań, gdyby znalazła się w komisji
Bućko opowiedziała w rozmowie z TVN24 o podstawowych celach, jakie by sobie postawiła, gdyby została wybrana na członka komisji. - Przede wszystkim kwestia dotycząca wsparcia osób pokrzywdzonych. Wyraźny sygnał, że komisja jest dla nich, a nie odwrotnie. Otwartość, zaufanie do komisji, rzetelne prowadzenie postępowań - mówiła.
Jak dodała, ważna jest dla niej "możliwość zapoznania się z dokumentacją, która znajduje się w komisji, zapoznanie się z wszystkimi postępowaniami".
Wakaty w komisji do spraw pedofilii
Powołanie dwójki nowych członków Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wiąże się z wypełnieniem dwóch wakatów, które powstały na przestrzeni ostatnich miesięcy. W marcu tego roku rezygnację z funkcji przewodniczącego państwowej komisji ds. pedofilii złożył prof. Błażej Kmieciak. Pozostał jednak w składzie komisji. Następnie pod koniec maja z członkostwa w komisji, a zarazem z funkcji jej wiceprzewodniczącego, zrezygnował Andrzej Nowarski.
Źródło: TVN24, PAP