W środę o godzinie 10 przed komisją śledczą do spraw afery wizowej ma stanąć Mateusz Morawiecki. Jak zapowiedział przewodniczący komisji Michał Szczerba, były premier i wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości ma być pytany m.in. o politykę migracyjną Polski.
Sejmowa komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej wezwała na środę wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości, byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Komisja chce go spytać m.in. o politykę migracyjną Polski. W poniedziałek Morawiecki zapowiedział, że stawi się na przesłuchanie.
Szef komisji Michał Szczerba (Koalicja Obywatelska) przekazał, że komisja chce zapytać Morawieckiego o to, dlaczego Polska - jak powiedział - nie miała polityki migracyjnej i "dlaczego każdy ściągał ludzi z całego świata w takiej liczbie, w jakiej chciał, nie interesując się później ich losem", gdy po przyjeździe nie podejmowali pracy.
Zdaniem Szczerby do byłego premiera musiały docierać informacje dotyczące m.in. zatrudniania cudzoziemców przy inwestycjach Orlenu i Grupy Azoty. - Chcemy go skonfrontować z konkretnymi dokumentami, konkretnymi faktami - podkreślił przewodniczący.
Morawiecki stanie przed komisją śledczą
W poniedziałek Morawiecki zapewnił, że stawi się na posiedzeniu. Dodał, że "jeżeli postępowanie będzie prowadzone zgodnie z prawem", to będzie odpowiadał na pytania. Zastrzegł jednocześnie, że - według niego - komisja jest "częścią kabaretu, który organizuje Platforma Obywatelska na koniec kampanii wyborczej".
Ocenił, że sprawa badana przez komisję to "jedna z najbardziej dętych tzw. afer". - Przypominam, że to myśmy wykryli nieprawidłowości w MSZ, w konsulatach, które dotyczyły około dwustu kilkudziesięciu czy trzystu wiz. Te wielkości dochodziły do mnie, kiedy dowiedziałem się o tym. Tymczasem opozycja razem z zaprzyjaźnionymi mediami zrobiła z tego aferę razy tysiąc - powiedział Morawiecki.
W planach komisji są jeszcze posiedzenia 4 czerwca - wówczas przesłuchany ma zostać były szef MSZ Zbigniew Rau i były prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc, który we wtorek odmówił składania zeznań oraz kolejne 5 czerwca - na które wezwani zostali prezes PiS Jarosław Kaczyński i były prezes Orlenu Daniel Obajtek, który w ten wtorek nie stawił się na przesłuchanie.
Komisja śledcza bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r. Wstępna wersja sprawozdania z prac komisji ma być przedstawiona 10 czerwca.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański