Komitet Obrony Demokracji dostarczył we wtorek do marszałka Sejmu dokumenty potrzebne do zarejestrowania komitetu inicjatywy obywatelskiej. Komitet chce zebrać podpisy konieczne do złożenia obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o TK.
Lider KOD Mateusz Kijowski powiedział dziennikarzom, że we wtorek zostały złożone u marszałka Sejmu dokumenty dotyczące powołania obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, która ma złożyć projekt nowelizacji ustawy o TK. Jak dodał, marszałek Sejmu ma od teraz 14 dni na zarejestrowanie komitetu. - Liczymy, że szybko będziemy mogli przystąpić do zbierania wymaganych przepisami co najmniej 100 tysięcy podpisów - powiedział Kijowski. Tłumaczył, że KOD w swoim projekcie chce wprowadzić "mechanizmy zabezpieczające przed upolitycznieniem Trybunału". - Wierzymy głęboko, że większość parlamentarna, która w kampanii wyborczej deklarowała, że będzie słuchać obywateli, posłucha obywateli, którzy złożą projekt ustawy - podkreślił.
Jarosław Marciniak z KOD podkreślił, że Komitetowi zależy na tym, by polityka była realizowana zgodnie z prawem, a nie prawo z polityką. Dodał, że projekt KOD został opracowany również na podstawie konsultacji z konstytucjonalistami i prawnikami.
Trybunał według KOD
Projekt Komitetu Obrony Demokracji przewiduje wybieranie sędziów przez Sejm większością 2/3 głosów (dziś Sejm wybiera sędziów większością bezwzględną głosów). Wybrany przez niższą izbę parlamentu sędzia składałby przysięgę przed marszałkiem Sejmu na tym samym posiedzeniu, na którym został wybrany (obecnie ślubowanie wybranych przez Sejm sędziów "niezwłocznie" przyjmuje prezydent).
Projekt zakłada również modyfikację procedur dotyczących wyboru prezesa i wiceprezesa Trybunału oraz wprowadzenie sześcioletniego okresu ich kadencji.
Zgodnie z projektem, prawo do proponowania kandydatów do TK uzyskaliby: prezydent, Krajowa Rada Sądownicza oraz zgromadzenia ogólne sędziów: Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Obecnie prawo do zgłaszania kandydatów na sędziów TK przysługuje prezydium Sejmu oraz grupie co najmniej 50 posłów.
Według proponowanych przez KOD przepisów możliwe byłoby powierzenie sędziemu dalszego pełnienia obowiązków do czasu wybrania jego następcy przez Sejm; miałoby to uchronić Trybunał przed paraliżem w razie przedłużającego się sporu politycznego o wybór sędziów.
Potrzeba 100 tys. podpisów
Jak podkreślili autorzy projektu w uzasadnieniu, celem inicjatywy ma być zażegnanie konfliktu o Trybunał, pogodzenie rozwiązań postulowanych przez wszystkie partie polityczne oraz "uchronienie ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, której gwarantem jest między innymi Trybunał Konstytucyjnym". Sejm rozpatruje obywatelski projekt ustawy, jeśli wraz z nim złożonych zostanie wymagane minimum 100 tys. podpisów obywateli popierających go. Na ich zebranie komitet inicjatywy obywatelskiej ma trzy miesiące od czasu zarejestrowania. Po złożeniu podpisów w Sejmie są one liczone i weryfikowane.
Autor: ts/ja / Źródło: PAP, TVN24