Kleszcze i borelioza. Ruszyły badania kliniczne szczepionki VLA15

Źródło:
tvn24.pl
Sezon na kleszcze trwa. Czym grozi zakażenie boreliozą? Co jeszcze grozi nam od kleszczy?
Sezon na kleszcze trwa. Czym grozi zakażenie boreliozą? Co jeszcze grozi nam od kleszczy?"Fakty po południu"
wideo 2/3
Sezon na kleszcze trwa. Czym grozi zakażenie boreliozą? Co jeszcze grozi nam od kleszczy?"Fakty po południu"

W Europie i USA ruszyły badania kliniczne nad szczepionką VLA15 przeciwko przenoszonej przez kleszczę boreliozie. Preparat amerykańskiego Pfizera i francuskiej Valnevy będzie jedyną na świecie szczepionką przeciwko tej chorobie. Jeśli okaże się skuteczny, ma szansę trafić do masowego użycia już za trzy lata.

Producenci VLA15 poinformowali, że rozpoczęli III fazę badań klinicznych nad preparatem, który do powszechnego stosowania mógłby trafić za trzy lata. Badania kliniczne prowadzone będą na 6 tysiącach pacjentów w wieku od pięciu do 65 lat w 50 miejscach w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Szczepionkę przyjmą również Polacy. Eksperci przewidują, że jeśli wyniki badań okażą się pomyślne, dostępna będzie już za trzy lata.

Dlaczego dopiero za trzy lata? - Trzecia faza to najbardziej rozległa i najdłużej trwająca faza badań nowego leku, dotycząca największej populacji chorych. Często to badania międzynarodowe. Przypomnijmy też, że w przypadku szczepionek nie bez znaczenia są terminy podania kolejnych dawek i sprawdzanie, na ile trwała jest wytworzona odporność. A preparat VLA15 podawany ma być w schemacie trzydawkowym z dawką przypominającą. Nie należy oglądać się w tym przypadku na szczepionkę przeciwko COVID-19, która była zatwierdzania w niestandardowo szybszym tempie – mówi profesor Marcin Czech, były wiceminister zdrowia do spraw polityki lekowej i specjalista oceny technologii medycznych.

W Europie i USA ruszyły badania szczepionki przeciwko boreliozieShutterstock

Bakteria nie opuści kleszcza

Preparat Pfizera i Valnevy blokuje białko powierzchniowe A bakterii Borrelia burgdorferi, co sprawia, że nie opuszcza ona ciała kleszcza i nie przedostaje się do zaatakowanego przez niego organizmu. Jeśli okaże się skuteczna, może stanowić przełom w walce z boreliozą. - Być może niedługo będziemy czytać o tej chorobie w podręcznikach do historii medycyny - mówi z nadzieją Jerzy Przystajko, farmaceuta i ekspert ochrony zdrowia.

VLA15 jest szczepionką sześciowalentną, czyli skierowaną przeciwko sześciu najczęściej występującym serotypom Borrelii burgdorferi, bakterii należącej do krętków. Wektorem, czyli organizmem przenoszącym bakterię, są kleszcze z rodzaju Ixodes, występujące między innymi, w naszej strefie klimatycznej i odpowiedzialne za groźne choroby, takie jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu czy atakująca ludzi, psy i owce babeszjoza.

- To wspaniała wiadomość. Wynalezienie każdej szczepionki na choroby zakaźne to wielki sukces – przekonuje Jerzy Przystajko. I przypomina, że dotąd nie wynaleziono skutecznej szczepionki przeciwko boreliozie, która stanowi zagrożenie dla większości mieszkańców Polski, ponieważ nasz kraj uznawany jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za obszar endemiczny boreliozy. Jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH), najczęściej zgłaszana jest na terenach wschodniej oraz północno-wschodniej części Polski, a jej występowanie zależne jest od pory roku, ponieważ kleszcze wykazują największą aktywność od kwietnia do listopada.

Niepełnosprawność po ugryzieniu kleszcza

Jak informuje NIZP-PZH, borelioza, zwana też chorobą z Lyme, to wieloukładowa choroba zakaźna, wywoływana przez krętki Borrelia burgdorferi. Przenoszona jest przez kleszcze z rodzaju Ixodes - w Europie przez ixodes ricinus, w Ameryce Północnej przez ixodes scapularis, a w Azji przez Ixodes persulcatus.

Zakażenie dzieli się na dwie fazy. W pierwszej charakterystycznym symptomem jest rumień wędrujący czyli charakterystyczna, pierścieniowata zmiana skórna otaczająca miejsce ukłucia przez kleszcza. Pojawia się on 7-10 dni od ukłucia, a następnie się powiększa, tworząc czerwoną lub sinoczerwoną plamę przekraczającą 5 cm. Pierwszej fazie towarzyszyć może gorączka, bóle mięśni, osłabienie czy sztywność karku. Rumień może ustąpić samoczynnie po kilku tygodniach, ale zakażenie może też rozprzestrzenić się także na inne narządy i układy, powodując groźne powikłania, a nawet prowadząc do niepełnosprawności.

W drugiej fazie choroba może przyjmować różne postacie: skórną, stawową, neurologiczną, zaburzenia układu krążenia czy formę objawów neuropsychicznych. Zaniepokoić powinny: zaburzenie rytmu serca charakterystyczne dla boreliozy układu krążenia, zapalenie stawów występujące w postaci stawowej czy limfocytarne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także zapalenie nerwów czaszkowych z porażeniem nerwu twarzowego, charakterystyczne dla neuroboreliozy.

Po ukłuciu kleszcza do lekarza

- Neuroborelioza jest jednym z najważniejszych powikłań infekcji borrelia - przyznaje profesor Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Dochodzi do niej, gdy bakterie dostaną się do układu nerwowego, co dotyczy około 15 procent pacjentów. Rozróżniamy wiele zespołów związanych z tą inwazją bakterii, a najczęstszym z nich jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ostre zapalenie korzeni nerwowych oraz porażenie nerwów czaszkowych, w szczególności twarzowych. Na szczęście dużo rzadziej zdarzają się przypadki zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego. Neuroborelioza pojawia się w różnym czasie od pierwotnej infekcji związanej z ugryzieniem kleszcza – mówi profesor. I ostrzega, że ukłucia przez kleszcze nie należy lekceważyć: - Uważam, że każdy przypadek ukąszenia przez kleszcze, szczególnie taki, po którym pojawiły się zmiany skórne (rumień wędrujący), powinien skonsultować lekarz chorób zakaźnych. Powikłania boreliozy są zbyt poważne, by je lekceważyć – dodaje profesor Rejdak.

Na jego oddziale w Szpitalu Klinicznym numer 4 w Lublinie co roku rozpoznaje się kilka przypadków neuroboreliozy. - Podejrzeń jest znacznie więcej, jednak postawienie diagnozy neuroboreliozy powinno być poprzedzone badaniem płynu mózgowo-rdzeniowego poprzez punkcję lędźwiową – zaznacza profesor Rejdak.

Dla dzieci i pracowników lasów

Według profesora Rejdaka, oprócz dzieci, szczepieniu przeciwko boreliozie powinno poddać się osoby z grup ryzyka, a więc pracujące w lesie. - To także doskonała alternatywa dla osób, które rezygnują z przebywania na świeżym powietrzu z obawy przed kleszczami - zauważa.

Zdaniem Jerzego Przystajki nowa szczepionka powinna zostać wpisana na listę szczepień obowiązkowych u dzieci. - Powinno się za wszelką cenę chronić dzieci przed powikłaniami boreliozy, które niejednokrotnie wiążą się z niepełnosprawnością - przekonuje farmaceuta. Sam często przyjmuje pacjentów, którzy przychodzą po środek na ukąszenie kleszcza. - Odsyłam ich wówczas do lekarza - mówi Jerzy Przystajko.

Autorka/Autor:Karolina Kowalska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowy francuski polityk Eric Zemmour, lider partii Reconquete (Rekonkwista), został w sobotę zaatakowany na Korsyce – podaje francuskie radio publiczne RFI. W odpowiedzi na atak polityk uderzył młodą kobietę w tył głowy.

Skrajnie prawicowy polityk zaatakowany na Korsyce. W odpowiedzi uderzył kobietę

Skrajnie prawicowy polityk zaatakowany na Korsyce. W odpowiedzi uderzył kobietę

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Silnie pada deszcz, istnieje także ryzyko wystąpienia gradu. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Może spaść grad

Gdzie jest burza? Może spaść grad

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

Marcin Kierwiński uciął wszystko robiąc test - mówiła w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus. Odniosła się do wystąpienia szefa MSWiA podczas sobotnich obchodów Dnia Strażaka. Brzmienie jego głosu wzbudziło pytania o stan zdrowia i trzeźwości ministra. Poseł PiS Michał Dworczyk ocenił, że wyszło "kiepsko i nieprofesjonalnie".

Incydent z Kierwińskim. "Typowa burza sezonu ogórkowego"

Incydent z Kierwińskim. "Typowa burza sezonu ogórkowego"

Źródło:
TVN24

Katarska telewizja Al-Dżazira nie będzie nadawać w Izraelu. Gabinet premiera Benjamina Netanjahu jednogłośnie zagłosował w niedzielę za zakończeniem jej działalności - podała agencja Reutera, cytując komunikat izraelskiego rządu. Wcześniej parlament tego kraju przyjął ustawę uprawniającą rząd do tymczasowego zamykania w kraju zagranicznych stacji telewizyjnych.

Katarska telewizja znika z Izraela. Decyzja rządu

Katarska telewizja znika z Izraela. Decyzja rządu

Źródło:
Reuters, Al-Dżazira

16-latka uderzyła samochodem w szklaną elewację kawiarni w Krotoszynie. Nikomu nic się nie stało, straty oszacowano wstępnie na 100 tysięcy złotych.

16-latka wjechała autem w szklaną elewację kawiarni

16-latka wjechała autem w szklaną elewację kawiarni

Źródło:
PAP

Alert RCB został wydany w 10 województwach. Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem zostało wydane w niedzielę i ma obowiązywać przez cały dzień. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Kilkuletnia Dalia zraniła się w łokieć, spacerując po skwerze w Kielcach (Świętokrzyskie). Mama dziewczynki o pomoc poprosiła policjantów, którzy szybko i sprawnie opatrzyli dziecko. W ramach wdzięczności wysłała im wzruszającą wiadomość.

Dalia stłukła łokieć, dziewczynkę opatrzyli policjanci. Później dostali wiadomość

Dalia stłukła łokieć, dziewczynkę opatrzyli policjanci. Później dostali wiadomość

Źródło:
tvn24.pl

Terroryści przeprowadzili ponad 380 ataków na nasze miasta i wsie w ciągu tego tygodnia. I tak jest każdego tygodnia tej wojny - przekazał w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Trwają ciężkie walki o "logistyczne szlaki" w rejonie miasta Czasiw Jar. Najgorętsza sytuacja na froncie utrzymuje się w rejonie Awdijiwki. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Ciężkie walki o "logistyczne szlaki", prawie 400 ataków w ciągu tygodnia

Ciężkie walki o "logistyczne szlaki", prawie 400 ataków w ciągu tygodnia

Źródło:
tvn24.pl

Prawosławni chrześcijanie w Ukrainie świętują Wielkanoc. Mieszkańcy wschodnich regionów w nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę słyszeli wycie syren alarmowych ostrzegających przed rosyjskimi atakami i apele o ukrycie się w schronach. W Kijowie wierni ruszyli do cerkwi jeszcze przed godziną policyjną. Inni udali się do świątyń po jej zakończeniu.

Prawosławna Wielkanoc w cieniu alarmów powietrznych i ostrzału

Prawosławna Wielkanoc w cieniu alarmów powietrznych i ostrzału

Źródło:
PAP, NV, tvn24.pl

Jadący z dużą prędkością samochód uderzył w bramę Białego Domu - poinformowała Secret Service, agencja zajmująca się między innymi ochroną prezydenta USA. Kierowca zginął na miejscu - przekazano w komunikacie.

Samochód uderzył w bramę Białego Domu

Samochód uderzył w bramę Białego Domu

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

W nalocie lotniczym, w południowej części Strefy Gazy, zginął jeden z czołowych dowódców Islamskiego Dżihadu, który był odpowiedzialny za wiele ataków na Izrael, między innymi z 7 października na kibuc Sufa - poinformował w sobotę późnym wieczorem rzecznik izraelskiej armii.

Izraelska armia: zabiliśmy dowódcę Islamskiego Dżihadu. Kierował atakiem na kibuc Sufa

Izraelska armia: zabiliśmy dowódcę Islamskiego Dżihadu. Kierował atakiem na kibuc Sufa

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Po 58 latach amerykańska policja doprowadziła do końca sprawę morderstwa z 1966 roku. Ślady DNA sprawcy odnaleziono na fragmencie ubrania ofiary. Oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia został 79-letni mężczyzna.

Amerykańska policja rozwiązała sprawę morderstwa z 1966 roku. 79-latek oskarżony

Amerykańska policja rozwiązała sprawę morderstwa z 1966 roku. 79-latek oskarżony

Źródło:
PAP

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24