"Od września dzieci i młodzież wracają do szkół, studenci na uczelnie. To jest pewna decyzja"

Źródło:
PAP, TVN24
Morawiecki: Na dzisiaj to są nasze zdecydowane plany. 1 września wracamy do szkół, 1 października na uczelnie
Morawiecki: Na dzisiaj to są nasze zdecydowane plany. 1 września wracamy do szkół, 1 października na uczelnieTVN24
wideo 2/25
Morawiecki: Na dzisiaj to są nasze zdecydowane plany. 1 września wracamy do szkół, 1 października na uczelnieTVN24

Od początku września dzieci i młodzież wracają do szkoły. Od początku października studenci wracają na uczelnie - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że to jest pewna decyzja. - Jestem przekonany, że ten czas wakacyjny dyrekcje, organy prowadzące, organy stanowiące odpowiednie regulacje, wykorzystają do tego, żeby przygotować się we właściwy sposób od strony operacyjnej - mówił. W środę biuro prasowe resortu edukacji zapewniało, że ministerstwo też chce powrotu do normalnej nauki. Z kolei Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do rządu, by ten "nie zmarnował wakacji, tak jak zmarnował trzy miesiące edukacji zdalnej".

Szef rządu był gościem "Rozmowy Dnia" Radia Łódź i TVP3 Łódź. W wyemitowanej w czwartek rozmowie premier zapewnił, że Polsce nie grozi po raz drugi zamknięcie gospodarki z powodu koronawirusa. Zapowiedział też powrót uczniów do szkół i studentów na uczelnie od początku nowego roku szkolnego i akademickiego. - Chcę podkreślić, że od początku września dzieci i młodzież wracają do szkoły. Na początku października studenci wracają na uczelnie. To jest pewna decyzja - ogłosił Morawiecki.

Jak dodał, nawet gdyby jesienią koronawirus zaatakował ponowne, to "mamy dużo więcej doświadczeń i nie zamierzamy zamykać gospodarki w takim stopniu jak do tej pory". - Będą obostrzenia, zachęcam do dystansowania się, do dezynfekcji i mycia częstszego rąk i do noszenia maseczek - zaapelował premier.

"Jestem przekonany, że czas wakacyjny zostanie wykorzystany"

Premier Mateusz Morawiecki był również pytany w czwartek o powrót do szkół na konferencji prasowej w Warszawie. - Dzisiaj chcemy - w zależności oczywiście od tego, czy nie będzie jakiś bardzo niespodziewanych wydarzeń, ale takich dzisiaj nie oczekujemy - żeby od 1 września dzieci i młodzież wróciły do szkół, od 1 października młodzi ludzie na uczelnie - powtórzył.

- Jestem przekonany, że ten czas wakacyjny dyrekcje, organy prowadzące, organy stanowiące odpowiednie regulacje, wykorzystają do tego, żeby przygotować się we właściwy sposób od strony operacyjnej - dodał.

Jego zdaniem, "sytuacja w zakresie epidemii jest coraz bardziej pod kontrolą". - Chociaż oczywiście ja powtarzam od paru miesięcy, że podchodzimy z pokorą do tego, do tego zjawiska nieszczęsnego, nie wiadomo, jak ono się rozwinie. Ale chcę dać takie zapewnienie, że na dzisiaj to są nasze zdecydowane plany. 1 września wracamy do szkół, 1 października wracamy na uczelnię - podsumował.

Rzecznik MZ: sytuacja dziś pozwala nam mówić o powrocie dzieci we wrześniu do szkoły

O decyzję powrotu do szkół był także pytany rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Obecnie nie notujemy wzrostów w Polsce w skali zakażeń, a wręcz możemy powiedzieć, że po zamknięciu ognisk śląskich mamy spadek. Ten spadek ustabilizował się teraz na granicy 300 zakażeń. Pewnie, gdy przestaniemy już raportować rodziny z kwarantanny górników z tych wysokich wyników z ubiegłego tygodnia, ta sytuacja na Śląsku jeszcze bardziej ulegnie zmianie w kierunku kilkudziesięciu zakażeń na dobę (...). Deklaracja pana premiera jest zgodna z tym, co obserwujemy w Polsce, czyli ze spadkiem liczby zakażeń - skomentował Andrusiewicz.

- Na dziś z pełną odpowiedzialnością można mówić, że nie występuje w Polsce problem wzrostu zakażeń, więc można mówić o powrocie dzieci we wrześniu do szkoły - mówił. Dodał jednak, że "Ministerstwo Zdrowia na bieżąco monitoruje sytuację w Polsce". - Na bieżąco monitorujemy każdego tygodnia, jak zmienia się wskaźnik zakażeń w Polsce, gdyby miała wystąpić jakaś fala wzrostu zachorowań, jesteśmy w kontakcie z panem premierem - zaznaczył.

Dopytywany, czy nie ma zatem jeszcze stuprocentowej pewności, odpowiedział: - Na dziś możemy powiedzieć ze stuprocentową pewnością, że sytuacja dziś pozwala nam mówić o powrocie dzieci we wrześniu do szkoły, ale oczywiście na bieżąco będziemy raportować panu premierowi, jak ta sytuacja się zmienia.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: sytuacja dziś pozwala nam mówić o powrocie dzieci we wrześniu do szkoły
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: sytuacja dziś pozwala nam mówić o powrocie dzieci we wrześniu do szkołyTVN24

"Tęsknimy za szkołą, ale wiemy, że może być różnie"

- Nikt z nas nie wie, jak będzie się kształtowała sytuacja z pandemią jesienią, dlatego apelujemy do rządu, aby nie zmarnował dwóch miesięcy wakacji, tak jak zmarnował trzy miesiące edukacji zdalnej - mówił w środę Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Nawet najlepsza kamera internetowa nie zastąpi bezpośredniego kontaktu uczniów i nauczycieli. Do zdalnej edukacji trzeba odpowiednio przygotować szkoły, nauczycieli, cały system - dodawał.

Broniarz na środowej konferencji prasowej podkreślał, że większość nauczycieli chciałaby po wakacjach pracować normalnie. - Chcemy wrócić do szkoły, tęsknimy za szkołą - mówił. - Ale wiemy też, że może być różnie i dlatego musimy być o wiele lepiej przygotowani do edukacji zdalnej - dodawał.

W środę związkowcy zaprezentowali postulaty skierowane do rządu. Oczekują ich spełnienia, by przygotować się lepiej do ewentualnej zdalnej nauki od września >>>

MEN: apelujemy, aby nie wprowadzać niepokoju

W środę biuro prasowe resortu edukacji wysłało komunikat, w którym zapewnia, że ministerstwo też chce powrotu do normalnej nauki. - Przygotowujemy się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych. Zrobimy wszystko, aby dzieci wróciły do szkół od września w normalnym trybie - zapewnia Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN. I dodaje: - Wszyscy zgodzimy się z tym, że nawet najlepsze i najnowocześniejsze technologie nie są w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu i nie stworzą przestrzeni do nawiązywania relacji oraz budowania więzi, które powstają w szkolnych murach.

Jednocześnie Ostrowska przekazała, że ministerstwo pracują nad udoskonaleniem narzędzi on-line do nauki zdalnej. - Rozwijamy platformę edukacyjną epodreczniki.pl, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Wprowadzamy nowe funkcjonalności, tak aby dostosować to narzędzie do potrzeb szkół - zapewnia rzeczniczka. I dodaje: - Apelujemy, aby nie wprowadzać niepokoju wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli oraz dyrektorów. Podkreślam, że przygotowujemy się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół od września.

Ze względu na zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa stacjonarne nauczenie w szkołach i na uczelniach w Polsce jest zawieszone od 12 marca. Szkoły mają obowiązek nauczania zdalnie.

Rok szkolny kończy się w piątek 26 czerwca, jednak jego pożegnanie w związku z pandemią w wielu miejscach będzie nietypowe. W części uczniowie zakończą naukę tak, jak uczyli się przez ostatnie miesiące - zdalnie.

Autorka/Autor:kb/kab

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

W niedzielę nad ranem zawaliła się kamienica w centrum Cieszyna. Dwie osoby są zaginione, a trzy ranne - przekazała straż pożarna. Do zawalenia się budynku przy ulicy Głębokiej doszło w wyniku wybuchu gazu. W akcji gaśniczej i ratunkowej bierze udział około 100 strażaków. Z sąsiednich domów ewakuowano kilkanaście osób.

Wybuch gazu, runęła kamienica. Zaginieni i ranni, blisko 100 strażaków w akcji

Wybuch gazu, runęła kamienica. Zaginieni i ranni, blisko 100 strażaków w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Samolot pasażerski rozbił się podczas lądowania na lotnisku Muan w Korei Południowej. Reuters opublikował nagranie pokazujące moment katastrofy. Widać na nim, jak samolot bez wysuniętego podwozia sunie po pasie, po czym z impetem uderza w betonowe ogrodzenie.

Lądowanie bez podwozia, uderzenie, wielki wybuch. Katastrofa boeinga na nagraniu

Lądowanie bez podwozia, uderzenie, wielki wybuch. Katastrofa boeinga na nagraniu

Źródło:
Reuters

W Korei Południowej doszło do katastrofy lotniczej. Samolot ze 181 osobami na pokładzie podczas lądowania zjechał z pasa startowego i rozbił się. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 127. Jeden z pasażerów wysłał przed katastrofą wiadomość do krewnego. Napisał, że w skrzydle utknął ptak. Służby wiele godzin po tragedii wciąż szukają ciał. Obawiają się, że zostały one rozrzucone na bardzo dużym terenie.

Katastrofa lotnicza w Korei Południowej. Rośnie bilans ofiar

Katastrofa lotnicza w Korei Południowej. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Państwowa Komisja Wyborcza naprawdę nie mogła zrobić nic innego - powiedział w programie "Tak jest" w TVN24 profesor Włodzimierz Wróbel, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego. Wyjaśniał, że nieuznawana Izba Kontroli SN to organ, który "nie mógł spowodować skutku w postaci wydania zaleceń dla PKW".

"To była jedyna możliwa decyzja". Dlaczego? Tłumaczy sędzia Wróbel

"To była jedyna możliwa decyzja". Dlaczego? Tłumaczy sędzia Wróbel

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Podczas kontroli drogowej w nocy z piątku na sobotę na zachodzie Norwegii doszło do śmiertelnego postrzelenia policjanta. Oprócz niego na miejscu zginął również kierujący zatrzymanym pojazdem. To pierwsza od 2010 roku śmierć funkcjonariusza policji na służbie w tym kraju.

Śmierć policjanta na służbie w Norwegii

Śmierć policjanta na służbie w Norwegii

Źródło:
PAP

W Korei Południowej samolot rozbił się w czasie lądowania, zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób. Z powodu gęstej mgły doszło do paraliżu lotniska w Krakowie. Władimir Putin rozmawiał z prezydentami Azerbejdżanu i Kazachstanu w związku ze środową katastrofą azerskiego samolotu pasażerskiego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 29 grudnia.

Katastrofa w Korei, paraliż na lotnisku w Krakowie, przeprosiny Putina

Katastrofa w Korei, paraliż na lotnisku w Krakowie, przeprosiny Putina

Źródło:
tvn24.pl
"Panie Tomku, potrzebuję pieniędzy, nie mam co jeść". Mieli truć, by zdobyć mieszkania

"Panie Tomku, potrzebuję pieniędzy, nie mam co jeść". Mieli truć, by zdobyć mieszkania

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W miejscowości Wlonice (województwo świętokrzyskie) doszło do wypadku drogowego na drodze krajowej numer 79. Do szpitala trafiło sześć osób.

Wypadek busa. Sześć osób trafiło do szpitala

Wypadek busa. Sześć osób trafiło do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Sztorm szalał na Morzu Czarnym. Porywy wiatru przekraczały prędkość 90 kilometrów na godzinę. W Konstancy, największym porcie handlowym Rumunii, odnotowano rekordowe fale o wysokości 7,5 metra.

Sztorm na Morzu Czarnym. "Powstały fale o rekordowej wysokości"

Sztorm na Morzu Czarnym. "Powstały fale o rekordowej wysokości"

Źródło:
ENEX, cugetliber.ro

W sobotnim losowaniu Lotto ponownie żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać 18 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 28 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk, miliarder i współpracownik prezydenta elekta USA Donalda Trumpa opublikował artykuł na łamach "Welt am Sonntag" o niemieckich wyborach parlamentarnych. Wyjaśnia w nim swoje poparcie dla skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Szefowa działu opinii gazety zrezygnowała na znak protestu. Tekst Muska stał się przyczyną konfliktu w zespole redakcyjnym.

Gościnny artykuł Muska, szefowa działu rezygnuje

Gościnny artykuł Muska, szefowa działu rezygnuje

Źródło:
PAP

Stoimy przed bardzo poważnym kryzysem konstytucyjnym - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, odnosząc się do tego, że nieuznawana Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego ma orzekać o ważności wyborów prezydenckich. Stwierdził, że do tego czasu musi zostać przyjęta nowa ustawa w tej sprawie. Dodał, że jeżeli Andrzej Duda by jej nie podpisał, to w przyszłości mógłby stanąć przed Trybunałem Stanu.

"Możemy mieć sytuację, że osoba wybrana nie będzie mogła objąć urzędu"

"Możemy mieć sytuację, że osoba wybrana nie będzie mogła objąć urzędu"

Źródło:
TVN24

"Wyłącz telefon i żyj" - przy kolejnych przejściach w kolejnych miastach pojawia się oznakowanie adresowane do tzw. telefonicznych zombie. Akcja jest ogólnopolska, a problem globalny. Zapatrzeni w ekrany nie dostrzegamy niczego wokół - z zagrożeniami włącznie.

Łódź chce walczyć z problemem "telefonicznych zombie"

Łódź chce walczyć z problemem "telefonicznych zombie"

Źródło:
Fakty TVN
Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed gęstymi mgłami, które mogą utrudniać podróżowanie. Sprawdź, gdzie widzialność będzie ograniczona.

Gęste mgły. Tu obowiązują ostrzeżenia IMGW

Gęste mgły. Tu obowiązują ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl
Gówniany temat? Może uratować ci życie

Gówniany temat? Może uratować ci życie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Operacja przesunięcia w stronę portu Porvoo tankowca Eagle S, podejrzewanego o uszkodzenie podmorskiego kabla energetycznego EstLink2, przebiegła zgodnie z planem - poinformowała fińska policja.

Ten tankowiec miał uszkodzić podmorski kabel. Przetransportowali go, czeka na śledztwo

Ten tankowiec miał uszkodzić podmorski kabel. Przetransportowali go, czeka na śledztwo

Źródło:
PAP

1039 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Ukraiński sztab generalny poinformował o ataku przeprowadzonym na rosyjski magazyn dronów kamikadze. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył w sobotę premiera Słowacji Roberta Ficę o otwieranie "drugiego frontu energetycznego" przeciwko Ukrainie na polecenie Władimira Putina. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińskie wojsko: zniszczyliśmy rosyjski magazyn dronów kamikadze

Ukraińskie wojsko: zniszczyliśmy rosyjski magazyn dronów kamikadze

Źródło:
tvn24.pl

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un podczas plenarnej sesji komitetu centralnego Partii Pracy Korei ogłosił przyjęcie "najsilniejszej" strategii wobec USA i ich sojuszników - Korei Południowej i Japonii - podała w niedzielę państwowa agencja KCNA.

Kim mówi o "najsilniejszej strategii" wobec USA. Przedstawił ją kierownictwu partii

Źródło:
PAP

W niedzielę w Chorwacji odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. O pięcioletnią kadencję na stanowisku głowy państwa zawalczy ośmioro kandydatów. Obecny prezydent Zoran Milanović cieszy się w sondażach największym poparciem, jednak żaden z nich nie daje mu szans na reelekcję już w pierwszej turze.

Chorwaci głosują. Obecny prezydent liderem sondaży

Chorwaci głosują. Obecny prezydent liderem sondaży

Źródło:
PAP

Co najmniej 10 tornad przetoczyło się w sobotę przez południowo-wschodnie stany USA: Teksas, Luizjanę i Missisipi. W wyniku gwałtownej aury zginęły dwie osoby - podała stacja CNN. W całej Ameryce tysiące lotów było opóźnionych.

Seria tornad w USA. Są ofiary śmiertelne

Seria tornad w USA. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
PAP, CNN, Reuters
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Rower, szarlotka u babci, gwałt. Ciało pamięta wszystko

Rower, szarlotka u babci, gwałt. Ciało pamięta wszystko

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o ostatnich kinowych premierach tego roku i podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Mufasa: Król Lew", który trafił już do kin, a także o tym, jak wyglądałoby życie księżniczek z bajek w prawdziwym świecie. A to w satyrycznym badaniu sprawdzili naukowcy. Zapowiedziano również koncertowe występy zagranicznych gwiazd i zespołów w Polsce w nadchodzącym roku.

Ostatnie premiery tego roku i zapowiedzi koncertów gwiazd w przyszłym roku

Ostatnie premiery tego roku i zapowiedzi koncertów gwiazd w przyszłym roku

Źródło:
tvn24.pl