Polska

Wieloletni pracownik MSZ wśród ofiar katastrofy samolotu w Etiopii

Polska

[object Object]
Katastrofa w Etiopii. MSZ podaje informacje o ofiarachtvn24
wideo 2/11

Jedną z ofiar katastrofy samolotu w Etiopii jest wieloletni pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka MSZ Ewa Suwara. Jak mówiła, drugą ofiarą jest osoba małoletnia mająca obywatelstwa polskie i kenijskie.

Boeing 737 linii Ethiopian Airlines rozbił się w niedzielę rano kilka minut po starcie z Addis Abeby, stolicy Etiopii. Samolot leciał do stolicy Kenii, Nairobi. Podróżowało nim 149 pasażerów i ośmiu członków załogi. Linie lotnicze przekazały, że nikt nie przeżył katastrofy. Polskie MSZ potwierdziło w niedzielę, że wśród ofiar było dwóch obywateli Polski.

W poniedziałek rzeczniczka MSZ Ewa Suwara przekazała informacje dotyczące dwóch obywateli Polski będących wśród ofiar tragedii.

- Jeden z tych Polaków to pracownik ministerstwa spraw zagranicznych. Jest to dla nas ból jako ministerstwa, że pożegnaliśmy naszego wieloletniego kolegę, który zginął śmiercią tragiczną w czasie wykonywania obowiązków służbowych - mówiła.

Jak podała, drugą ofiarą jest "osoba małoletnia", która posiadała obywatelstwo polskie jak i kenijskie.

Suwara dodała, że ofiary nie były spokrewnione.

"Skupiamy się na dobru obywateli polskich"

- Udzielamy pomocy konsularnej obu rodzinom ofiar. Jedna osoba jest w drodze do Addis Abeby, co do drugiej rodziny - tutaj jeszcze nie mamy informacji, kiedy i czy nastąpi przylot do Addis Abeby - mówiła dalej rzeczniczka MSZ.

- W tej chwili skupiamy się na dobru obywateli polskich. Staramy się, w porozumieniu z władzami etiopskimi, ustalić odpowiednia wymianę informacji. (...) Staramy się również uzgodnić dalsze kroki, które dotyczą rodzin ofiar i samych ofiar - na przykład akt zgonu, identyfikacja zwłok.

Jak tłumaczyła Suwara, "ten proces będzie trwał, to nie jest proces, który może zająć godzinę".

Dodała, że "zarówno służby konsularne, jak i służby dyplomatyczne podejmują wszelkie działania, aby ten proces był jak najmniej uciążliwy dla rodzin obu ofiar".

MSZ informuje o dwóch Polakach, którzy zginęli w katastrofie w Etiopii
MSZ informuje o dwóch Polakach, którzy zginęli w katastrofie w Etiopiitvn24

Autor: mjz/adso / Źródło: tvn24,PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Raporty:
Pozostałe wiadomości