Dotychczasowy wicemarszałek Stanisław Karczewski jest nieoficjalnym kandydatem PiS na marszałka Senatu; a Grzegorz Czelej i Adam Bielan - na wicemarszałków. Z kolei Platforma Obywatelska na funkcję wicemarszałka może zgłosić dotychczasowego marszałka Bogdana Borusewicza.
To nieoficjalne informacje Polskiej Agencji Prasowej.
Pierwsze posiedzenie Senatu rozpocznie się w czwartek 12 listopada o godz. 17. Wówczas senatorowie dokonają wyboru marszałka izby i wicemarszałków. Zgodnie z regulaminem Senatu izba wybiera marszałka spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów, w głosowaniu tajnym, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów. W podobny sposób Senat wybiera nie więcej niż czterech wicemarszałków.
Z marszałków na wicemarszałków?
Według nieoficjalnych informacji najpoważniej branymi przez premier Ewę Kopacz pod uwagę kandydatami PO na funkcje wicemarszałków Sejmu i Senatu są obecni marszałkowie obu izb: Małgorzata Kidawa-Błońska (Sejm) i Bogdan Borusewicz (Senat).
Bogdan Borusewicz to jeden z najbardziej znanych działaczy opozycji demokratycznej w latach PRL, ponadto poseł na Sejm I, II, III kadencji oraz senator VI, VII, VIII i IX kadencji. Od 2005 zasiada w fotelu marszałka Senatu; od 2013 także wiceprzewodniczący PO. Źródła PAP zastrzegają jednak, że obsada stanowisk wicemarszałków będzie zależała od tego, kto pokieruje klubem parlamentarnym Platformy. Według nieoficjalnych sygnałów o przywództwo w klubie mają zamiar ubiegać się Ewa Kopacz oraz lider pomorskiej PO, wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.
Koc i Zając wśród kandydatów PiS
Prawdopodobny kandydat PiS na marszałka Senatu Stanisław Karczewski to chirurg z Nowego Miasta nad Pilicą, senator VI, VII, i VIII kadencji; otrzymał w październikowych wyborach 54 489 głosów (61,61 proc.). Karczewski jest wicemarszałkiem Senatu poprzedniej kadencji, był szefem sztabu wyborczego PiS.
Grzegorz Czelej został ponownie wybrany do Senatu, uzyskując 96 101 głosów (59,23 proc); jest senatorem od 2007 r. Ukończył studia na Wydziale Stomatologii Akademii Medycznej w Lublinie, potem uzyskał stopień doktora nauk medycznych. Do 1998 r. był asystentem w Państwowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Od 1999 r. jest prezesem zarządu Wydawnictwa "Czelej". W latach 2006-7 był radnym miejskim w Lublinie. W 2009 r. bez powodzenia ubiegał się o mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Adam Bielan, startujący z listy Prawa i Sprawiedliwości, został wybrany na senatora z okręgu radomskiego (nr 50). Bielan, to wiceprezes Polski Razem, poseł na Sejm III i IV kadencji, eurodeputowany VI i VII kadencji, w latach 2007-2009 wiceprzewodniczący PE, zdobył w tegorocznych wyborach do Senatu 77 912 głosów (43,515 proc).
Politycy PiS mówią nieoficjalnie, że na stanowisko wicemarszałka Senatu partia ta - poza Czelejem i Bielanem - chce zgłosić kobietę. Maja się w tym kontekście pojawiać nazwiska dwóch senator: Marii Zofii Koc i Alicji Zając.
Etnograf Maria Zofia Koc z PiS zdobyła mandat senatorski w okręgu siedleckim nr 47 (Mazowieckie), uzyskując tam 70 217 głosów (53,19 proc.) Alicja Zając (PiS) ponownie została senatorem w okręgu obejmującym powiaty: brzozowski, jasielski, krośnieński i Krosno. Zając uzyskała 77 101 głosów. Senator jest wdową po pośle i senatorze Stanisławie Zającu, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Mandat senatorski pełni od 2010 r. W minionej kadencji była m.in. wiceprzewodniczącą senackiej komisji środowiska. Od wielu lat działa w Polskim Czerwonym Krzyżu.
W Senacie najwięcej przedstawicieli PiS
W 100-osobowym Senacie zasiądzie najwięcej przedstawicieli PiS - 61; Platforma będzie miała 34 senatorów, PSL - jednego. W senatorskich fotelach znajdzie się też czworo senatorów niezależnych: Lidia Staroń, Marek Borowski, Jarosław Obremski i Grzegorz Bierecki.
Autor: js/ / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24