Kaczyński wyszedł z sali

Aktualizacja:
Tak się witali Tusk i Kaczyński
Tak się witali Tusk i Kaczyński
TVN24
Tak się witali Tusk i KaczyńskiTVN24

Prezydent Lech Kaczyński po około godzinie opuścił salę obrad. W debacie poświęconej kryzysowi finansowemu Polskę reprezentują premier Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostowski. Na początku szczytu prezydent i premier usiedli jednak obok siebie na krześle negocjacyjnym.

Przed obradami panowie przywitali się. Potem jednak gdy Lech Kaczyński podszedł do premiera, ten ostentacyjnie stał od niego odwrócony plecami i rozmawiał z premierem Danii.

Jeszcze w samolocie Lech Kaczyński nie był pewny swojego udziału w obradach. - Wierzę, że wejdę, choć wiem, że w tej chwili ekipa rządowa stara się zrobić wszystko, aby było inaczej. I to jest bardzo złe z punktu widzenia państwa - powiedział Lech Kaczyński podczas lotu do Brukseli.

Tuż przed 15-tą maszyna z prezydentem na pokładzie wylądowała w Brukseli. Po głowę państwa i jego delegację przyjechały limuzyny, by zawieźć wszystkich do ambasady polskiej w Brukseli. Następnie prezydent pojechał na szczyt. Do budynku wszedł ok. 16.

Prezydent wchodzi na szczyt
Prezydent wchodzi na szczytTVN24

Podałem rękę Kiszczakowi, podam i Tuskowi

Kaczyński usiadł na początku szczytu usiadł koło Donalda Tuska, bo jak wcześniej zaznaczał, "tam nie ma innych miejsc dla premierów i prezydentów, są obok siebie". Mówił, że nie będzie miał problemów z podaniem mu ręki. - Musiałem podawać rękę panu Kiszczakowi w pewnych okolicznościach, więc dlaczego mam nie podać Donaldowi Tuskowi - stwierdził. - To mnie i śmieszy, i żenuje - podsumował całe zamieszanie wokół wyjazdu na szczyt.

Lech Kaczyński wylądował w Bruskeli i jedzie na szczyt
Lech Kaczyński wylądował w Bruskeli i jedzie na szczytTVN24

Po godzinie Kaczyński wychodzi

Jak relacjonują korespondenci TVN24 gdy Lech Kaczyński wszedł na salę wśród polskich dziennikarzy pojawił się okrzyk "oooo". Drugi raz ten sam okrzyk pojawił się gdy Tusk witał się na sali z Kaczyńskim.

Na sali zabrakło miejsca dla ministrów Radosława Sikorskiego i Jacka Rostowskiego.

W pierwszej sesji szczytu, z udziałem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Hansa Gerta Poetteringa ze strony Polski uczestniczyli zarówno prezydent, jak i premier. Dotyczyła ona Traktatu z Lizbony. Trwała nie dłużej niż kilkanaście minut i tylko w tym czasie prezydent był obecny na sali.

Debata ograniczyła się do wystąpienia premiera Irlandii Briana Cowena o powodach odrzucenia przez Irlandczyków Traktatu z Lizbony w czerwcowym referendum.

Następnie prezydent Kaczyński opuścił główną salę obrad i przeszedł do sali obok, gdzie są także ministrowie z różnych krajów.

Na sesji poświęconej kryzysowi finansowemu na sali pojawił się minister finansów Jacek Rostowski. To on razem z Tuskiem debatowali na szczycie w tej sprawie.

O co chodzi w sesji nt. kryzysu?

Dla francuskiego przewodnictwa w UE aktualny kryzys na rynkach finansowych, który z USA dotarł do Europy, jest głównym tematem szczytu. Celem jest przyjęcie spójnej i skoordynowanej odpowiedzi na kryzys finansowy, z nadzieją na dalsze uspokojenie rynków.

Oczekuje się, że przywódcy 27 państw UE potwierdzą decyzje niedzielnego szczytu unijnych członków strefy euro, w nadziei, że silne unijne stanowisko jeszcze bardziej przywróci zaufanie banków, a zwłaszcza konsumentów. Polska w pełni popiera przyjęcie takiego stanowiska.

Jak to było z wylotem

Lech Kaczyński wystartował po godzinie 12, otoczony swoimi współpracownikami i dziennikarzami. Leciał wyczarterowanym Boeingiem 737. Maszynę trzeba było "pożyczyć" od LOT-u po tym, jak rządowych maszyn nie zgodziła się udostępnić Lechowi Kaczyńskiemu Kancelaria Premiera.

Prezydent poleciał do Brukseli razem z szefem swojej kancelarii Piotrem Kownackim. Od środy rana w stolicy Belgii są dwaj prezydenccy ministrowie Michał Kamiński i Mariusz Handzlik. Na pokładzie Boeinga z Lechem Kaczyńskim poleciała też grupa około 30 dziennikarzy.

Od kogo akredytacja?

Prezydent otrzymał tzw. złotą akredytację. Nie tylko Polska miała problem z dodatkową akredytacją. "Wyjątkowa" okazała się na przykład delegacja rumuńska, w której skład obok szefa rządu, ministra finansów i ministra spraw zagranicznych wszedł właśnie prezydent.

Rumunia otrzymała czwartą akredytację po tym, jak dostarczyła do Sekretariatu Rady UE niezbędne podanie, które zostało rozpatrzone pozytywnie. Na sali obrad w Brukseli i tak jednocześnie przebywać będą mogły tylko po dwie osoby z każdej delegacji.

Poettering: chrześcijanie powinni współpracować

Prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk powinni ze sobą współpracować, skoro obaj są chrześcijanami - ocenił wcześniej przewodniczący Parlamentu Europejskiego (PE) Hans-Gert Poettering, komentując polski spór dotyczący udziału w szczycie.

- Mam nadzieję, że prezydent i premier dojdą do porozumienia. Nie do mnie należy dawanie rad. (...) Ale obaj są chrześcijanami, więc powinni ze sobą współpracować jak chrześcijanie - stwierdził Niemiec.

Nie dali samolotu

Zamieszanie z akredytacją to tylko ciąg dalszy problemu, którym od kilku dni żyją media i Polacy. Po tym, jak Kancelaria Premiera odmówiła podstawienia prezydentowi rządowego TU-154, we wtorek wieczorem prezydenccy współpracownicy zwrócili się o udostępnienie dwóch małych rządowych samolotów Jak-40. Kancelaria szefa rządu odpowiedziała w środę rano: - Polska delegacja na szczyt UE jest już w Brukseli. Prośbę uznajemy więc za bezzasadną.

Kancelaria Prezydenta poinformowała więc, że "zabezpieczony został już mały samolot Embraer", którym głowa państwa mogłaby polecieć na szczyt. Ale po godzinie 09:00 szef Kancelarii Piotr Kownacki poinformował, że Embraer jednak nie jest dostępny.

Kilkanaście minut po tym jak głos zabrał Kownacki, Radio Zet poinformowało, że po prezydenta leci z Brukseli rządowy TU-154 a prezydencki czarter został odwołany. Ale już po kilkunastu minutach informację tę dementowały już obie Kancelarie. W końcu dla prezydenta udało się załatwić LOT-owskiego Boeinga.

ŁOs, jak/tr//mat

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu" – który teraz ci sami politycy wskazują jako… skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

Źródło:
Konkret24

Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej rozpatrzył sprawę skierowaną tam przez prezydenta, w której Andrzej Duda kwestionował ustawę przyjętą przez Sejm po wygaszeniu mandatów poselskich skazanych polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Na rozprawę przyszedł poseł Polski 2050 Paweł Śliz i zawnioskował o wyłączenie ze składu sędziowskiego Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. Po oddaleniu tego wniosku opuścił salę, na co oburzyła się Pawłowicz. Później ogłosiła, że TK nałożył na posła karę.

Poseł opuścił rozprawę, powołał się na ślubowanie. Pawłowicz oburzona: proszę usiąść, nie dałam zgody

Poseł opuścił rozprawę, powołał się na ślubowanie. Pawłowicz oburzona: proszę usiąść, nie dałam zgody

Źródło:
PAP, TVN24

10 czerwca Jarosław Kaczyński wraz z bliskimi współpracownikami pojawił się przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości miał ze sobą sprej, którym zamalował tabliczkę na wieńcu, na której odpowiedzialnością za tragedię obciążany jest jego brat. Policja wystąpiła do prokuratury z wnioskiem o wszczęcie śledztwa w kierunku nadużycia władzy przez prezesa PiS.

Wniosek policji o wszczęcie śledztwa w kierunku nadużycia władzy przez Jarosława Kaczyńskiego

Wniosek policji o wszczęcie śledztwa w kierunku nadużycia władzy przez Jarosława Kaczyńskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl, OKO.press

Policjanci odnaleźli w środę przed południem zwłoki zaginionej 39-letniej Natalii spod Poznania. Jej poszukiwania trwały od piątku. Ciało kobiety odnaleziono w kompleksie leśnym w północno-wschodniej części przedmieść Poznania, około 10 kilometrów od domu. Funkcjonariusze zatrzymali jej męża, który zgłosił jej zaginięcie. Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter Faktów TVN, kobieta chciała się rozwieść z mężczyzną.

"Nie powiedziała, gdzie jedzie". Co wiemy o zaginięciu i śmierci 39-letniej Natalii

"Nie powiedziała, gdzie jedzie". Co wiemy o zaginięciu i śmierci 39-letniej Natalii

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci odnaleźli zwłoki zaginionej 39-letniej Natalii spod Poznania. Ciało odnaleziono w kompleksie leśnym w północno-wschodniej części przedmieść Poznania. Mąż kobiety został zatrzymany. 15 czerwca zgłosił jej zaginięcie. Ciało kobiety znaleziono około 10 kilometrów od domu.

Poszukiwana 39-letnia Natalia nie żyje. Zatrzymano jej męża

Poszukiwana 39-letnia Natalia nie żyje. Zatrzymano jej męża

Źródło:
tvn24.pl

Spar Group, właściciel Spar Polska, podjął decyzję o opuszczeniu polskiego rynku. Spółka znalazła już nowego nabywcę, który przejmie sklepy oraz będzie kontynuował rozwój biznesu pod tym samym szyldem. Transakcja zostanie sfinalizowana do końca bieżącego roku.

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda wręczył akty powołania nowym sędziom. Jednym z nich jest Mikołaj Pawlak, były Rzecznik Praw Dziecka, a wcześniej urzędnik resortu sprawiedliwości - w czasie, gdy do ministerstwa trafił wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego o przekazanie 25 milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości na zakup Pegasusa.

Prezydent powołał nowych sędziów. Wśród nich Mikołaj Pawlak

Prezydent powołał nowych sędziów. Wśród nich Mikołaj Pawlak

Źródło:
tvn24.pl

Prokurator Generalny przekazał dzisiaj do Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Marcina Romanowskiego do odpowiedzialności karnej oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie - podała Prokuratura Krajowa. Zarzuty dotyczą 11 przestępstw, w tym działania w zorganizowanej grupie przestępczej. "To polityczna ustawka i zemsta Tuska i Giertycha, osobiście zainteresowanych zdyskredytowaniem ministra Zbigniewa Ziobro oraz zniszczeniem środowiska Suwerennej Polski i całej Zjednoczonej Prawicy" - napisał Romanowski.

Uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego. Prokurator generalny skierował wniosek

Uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego. Prokurator generalny skierował wniosek

Źródło:
tvn24.pl

Miniona noc była rekordowa pod względem temperatury w tym roku. Miejscami termometry pokazały aż 21,2 stopnia Celsjusza. - Za nami pierwsza noc tropikalna - przekazała w środę Ilona Śmigrodzka, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Za nami pierwsza taka noc w tym roku

Za nami pierwsza taka noc w tym roku

Źródło:
IMGW, PAP, tvnmeteo.pl

Komisja Europejska (KE) stwierdziła, że rozpoczęcie procedury nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski jest uzasadnione. Samo formalne rozpoczęcie procedury może nastąpić później. Bruksela zapowiada taki krok na lipiec - informuje korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, powołując się na komunikat prasowy.

Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec Polski

Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec Polski

Źródło:
TVN24, PAP

Stołeczny ratusz wydał ostrzeżenie o burzach z gradem i silnych porywach wiatru, które mogą wystąpić dzisiaj w stolicy. W Warszawie po południu padało i lekko grzmiało. Silniejsza burza przeszła w powiatach na południowym wschodzie od Warszawy. Grad padał w Józefowie, silny deszcz nie ominął Piaseczna.

Zalany parking w Piasecznie, grad zatrzymał kierowców w Józefowie

Zalany parking w Piasecznie, grad zatrzymał kierowców w Józefowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Prezydent Bułgarii Rumen Radew i premier Czarnogóry Milojko Spajić w poniedziałek mieli spotkać się w Podgoricy. Jednak gdy Spajić nie pojawił się punktualnie na miejscu, Radew po prostu wyszedł - informuje portal Politico.

Premier spóźnił się cztery minuty, prezydent nie czekał. Zgrzyt na Bałkanach

Premier spóźnił się cztery minuty, prezydent nie czekał. Zgrzyt na Bałkanach

Źródło:
Politico

Władimir Putin zabrał Kim Dzong Una na przejażdżkę limuzyną, którą wcześniej sam mu podarował. Rosyjski prezydent przebywa obecnie w Korei Północnej, gdzie został przyjęty z pełnymi honorami. Na lotnisku w Pjongjangu czekał na niego rozłożony czerwony dywan.

Przejażdżka po parku z Władimirem Putinem. Kim dał się przewieźć

Przejażdżka po parku z Władimirem Putinem. Kim dał się przewieźć

Aktualizacja:
Źródło:
Meduza, Izwestija, BBC, TASS, Reuters

Obserwujemy, że do aptek przychodzą młode, wysportowane osoby z listą recept na fentanyl i skupują. Co jest ciekawe i znamienne, większość tych recept pochodzi z jednego podmiotu, nawet od jednego lekarza - mówił w TVN24 Łukasz Pietrzak, farmaceuta, kierownik apteki.

Tak zdobywają fentanyl w Polsce. "Większość recept od jednego podmiotu, nawet jednego lekarza"

Tak zdobywają fentanyl w Polsce. "Większość recept od jednego podmiotu, nawet jednego lekarza"

Źródło:
TVN24

Do Polski napływa gorące, wilgotne powietrze z południa Europy. Sprawi ono, że w środę temperatura przekroczy w części kraju 30 stopni Celsjusza, niosąc pogodę parną i duszną. Jak prognozuje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, taka męcząca aura nie odpuści nam także w kolejnych dniach. Dlatego warto pamiętać zasady, które pomogą nam radzić sobie w takich warunkach pogodowych.

"Tak parno, że powietrze można kroić". To nie koniec trudnej i męczącej pogody

"Tak parno, że powietrze można kroić". To nie koniec trudnej i męczącej pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Janusz Kowalski poinformował w środę rano, że odchodzi z Suwerennej Polski. "Teraz skupiam się na merytorycznej pracy w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości" - napisał. W 2022 roku zapowiadał, że prędzej zrezygnuje z bycia posłem niż z bycia członkiem partii Zbigniewa Ziobry, wówczas Solidarnej Polski. Suwerenna Polska opublikowała w mediach społecznościowych komentarz.

Janusz Kowalski odchodzi. Jest komentarz Suwerennej Polski

Janusz Kowalski odchodzi. Jest komentarz Suwerennej Polski

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W miejscowości Kisielany Kuce (województwo mazowieckie) dachował samochód osobowy. Podróżowała nim rodzina z dwójką dzieci. Kierujący pojazdem ojciec był pijany, a matka miała do odbycia zasądzoną karę więzienia.

Podróżowali autem z dwójką dzieci, dachowali. Ojciec trafił na izbę wytrzeźwień, a matka do więzienia

Podróżowali autem z dwójką dzieci, dachowali. Ojciec trafił na izbę wytrzeźwień, a matka do więzienia

Źródło:
PAP

Państwowa Inspekcja Pracy wykryła "liczne przypadki naruszeń przepisów BHP" na budowie kompleksu Olefiny III pod Płockiem, realizowanej przez Orlen. Inspektorzy zakończyli dziewięć z trzynastu swoich kontroli, wciąż badają jednak legalność zatrudnienia cudzoziemców. - W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości będziemy działać stanowczo - podkreślił główny inspektor pracy Marcin Stanecki.

Szereg uchybień przy inwestycji Orlenu. "Będziemy działać stanowczo"

Szereg uchybień przy inwestycji Orlenu. "Będziemy działać stanowczo"

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Fakty TVN, Uwaga! TVN

Trwają poszukiwania 73-letniej turystki z Francji, która w piątek zaginęła na greckiej wyspie Sikinos. Tego samego dnia kobieta miała przesłać właścicielowi hotelu wiadomość sugerującą, jakoby uległa wypadkowi. Lokalne służby prowadzą też akcję poszukiwawczą jej 64-letniej znajomej.  

Dwie turystki zaginęły na greckiej wyspie. Wcześniej jedna wysłała niepokojącą wiadomość 

Dwie turystki zaginęły na greckiej wyspie. Wcześniej jedna wysłała niepokojącą wiadomość 

Źródło:
 ANT1, BBC, MEGA, Parapolitika, skai.gr, Tanea,, tvn24.pl

Przed Sądem Rejonowym w Bielsku Podlaskim rozpoczął się w proces kobiety oskarżonej o spowodowanie wypadku, w którym zginęło jej 3,5-letnie dziecko, a kierowca innego samochodu doznał poważnych obrażeń. Kobieta była pijana i - jak ustalili biegli - jechała za szybko.

Była pijana, jechała za szybko. Zginęła jej 3,5-letnia córeczka

Była pijana, jechała za szybko. Zginęła jej 3,5-letnia córeczka

Źródło:
PAP

Kończy się kompletowanie kierownictwa policji. Nadzór nad pionem kryminalnym obejmie wkrótce Tomasz Michułka, a rektorem Akademii Policji zostanie Agata Malasińska-Nagórny - wynika z informacji tvn24.pl.

Kolejne zmiany na szczytach policji

Kolejne zmiany na szczytach policji

Źródło:
tvn24.pl

Wyrok Sandry Hemme, 64-latki skazanej w latach 80. na karę dożywotniego więzienia, został uchylony w ubiegły piątek. W ocenie sądu obrońcy kobiety przedstawili wystarczające dowody na jej niewinność i brak zaangażowania w morderstwo Patricii Jeschke, do którego ponad 40 lat temu Amerykanka sama się przyznała. Wyjście kobiety na wolność nie jest jeszcze jednak przesądzone. Prokuratura zamierza bowiem skierować sprawę do sądu apelacyjnego.  

Po 43 latach więzienia sąd uchylił jej wyrok. Prawdziwym sprawcą zbrodni mógł być policjant

Po 43 latach więzienia sąd uchylił jej wyrok. Prawdziwym sprawcą zbrodni mógł być policjant

Źródło:
ABC News, NBC News, Washington Post, tvn24.pl

Co najmniej 550 uczestników hadżdżu, czyli corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej, zmarło w wyniku upałów - podała agencja informacyjna AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne. Co najmniej 320 ofiar to Egipcjanie.

Ponad pół tysiąca pielgrzymów zmarło od upału

Ponad pół tysiąca pielgrzymów zmarło od upału

Źródło:
PAP, Reuters, France 24, AFP

Rząd planuje wprowadzenie opłaty gazowej finansującej utrzymywanie zapasów strategicznych gazu - podano w projekcie ustawy, którą resort klimatu wysłał do konsultacji.

Rząd chce wprowadzić nową opłatę

Rząd chce wprowadzić nową opłatę

Źródło:
PAP

Tajemniczy monolit został znaleziony w weekend na pustyni w Nevadzie - poinformowała policja z Las Vegas. Informacja ponownie ożywiła spekulacje na temat tego, czym może być i skąd się tam wziął. To nie pierwszy przypadek odnalezienia podobnego obiektu na świecie - tajemnicze monolity znajdywane są w różnych częściach świata od kilku lat.

Tajemniczy monolit pojawił się na pustyni w Nevadzie. Zagadka wciąż bez wyjaśnienia

Tajemniczy monolit pojawił się na pustyni w Nevadzie. Zagadka wciąż bez wyjaśnienia

Źródło:
BBC, Guardian, tvn24.pl
Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Janusz Kowalski, który ogłosił odejście z Suwerennej Polski, był jednym z najbardziej znanych i aktywnych polityków partii Zbigniewa Ziobry. W przeszłości zasłynął między innymi z kłótni z Michałem Kołodziejczakiem, zagrzewania do wiwatów z mównicy sejmowej czy kłopotów z tekstem polskiego hymnu. Kowalski niejednokrotnie wywoływał też kontrowersje swoimi wypowiedziami między innymi o relacjach z Unią Europejską czy szczepionkach.

Najsłynniejsze aktywności Janusza Kowalskiego. Kłótnie, wiwaty, kontrowersyjne poglądy

Najsłynniejsze aktywności Janusza Kowalskiego. Kłótnie, wiwaty, kontrowersyjne poglądy

Źródło:
tvn24.pl

W wieku 92 lat zmarła Halina Bortnowska. Informację o śmierci filozofki, teolożki, publicystki, animatorki przedsięwzięć społecznych i uczestniczki ruchu ekumenicznego w rozmowie z portalem tvn24.pl potwierdziła Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Bortnowska była współzałożycielką Fundacji.

Nie żyje Halina Bortnowska. "Dzielny, jasny człowiek, pełna troski i myśli o innych"

Nie żyje Halina Bortnowska. "Dzielny, jasny człowiek, pełna troski i myśli o innych"

Źródło:
tvn24.pl, bip.brpo.gov.pl

Włoskie, greckie, a może nordyckie - które europejskie wyspy są najlepsze na wakacyjny wypoczynek? Portal turystyczny Lonely Planet przygotował zestawienie dwunastu wysp na Starym Kontynencie, spośród których każda charakteryzuje się innym, wyjątkowym klimatem.

Wakacje na europejskiej wyspie? Eksperci wskazują 12 najlepszych

Wakacje na europejskiej wyspie? Eksperci wskazują 12 najlepszych

Źródło:
Lonely Planet

Amerykański żołnierz Gordon Black został skazany na trzy lata i dziewięć miesięcy więzienia - poinformowały w środę rosyjskie agencje. Sąd we Władywostoku uznał go za winnego kradzieży i groźby zabójstwa.

Burzliwy romans, oskarżenia o kradzież i groźby. Sierżant Black skazany w Rosji

Burzliwy romans, oskarżenia o kradzież i groźby. Sierżant Black skazany w Rosji

Źródło:
PAP, THe Moscow Times, tvn24.pl

"Zielona granica" znalazła się w dziesiątce najlepszych filmów pierwszego półrocza 2024 roku według amerykańskiego magazynu "The Hollywood Reporter". Nagradzana produkcja Agnieszki Holland została doceniona między innymi za "bezbłędną realizację".

Amerykański magazyn wskazał najlepsze filmy półrocza. Wśród nich nagradzana produkcja z Polski

Amerykański magazyn wskazał najlepsze filmy półrocza. Wśród nich nagradzana produkcja z Polski

Źródło:
The Hollywood Reporter, PAP, tvn24.pl