Kolorowe i dostępne, sięgają po nie też dzieci. "Mogą powodować uszkodzenie płuc, wpływać na rozwój mózgu"

Źródło:
TVN24

Brytyjski rząd chce wprowadzić zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. To część planu walki z rosnącą liczbą młodych ludzi, którzy vapują, czyli używają tego typu produktów. Choć e-papierosy wyglądają kolorowo i niewinnie, są szkodliwe. Polska młodzież też po nie sięga. Alarmujący raport na temat smakowych e-papierosów jednorazowych opublikował Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych.

Kolorowe niczym lizaki. Smaki mają równie fantazyjne, ale to nie słodycze. To jednorazowe e-papierosy. Wielka Brytania zapowiedziała wprowadzenie nowego historycznego prawa - zakazu sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych i tytoniu osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 roku. Tak ma powstać pokolenie wolne od dymu.

- Jako premier mam obowiązek robić to, co uważam za słuszne dla naszego kraju w perspektywie długoterminowej. Dlatego też podejmuję odważne działania w celu zakazania jednorazowych vapów - argumentował brytyjski premier Rishi Sunak.

Chce on też rozprawić się z kolorowymi opakowaniami. Mają stać się mniej atrakcyjne dla dzieci i mniej eksponowane w sklepach. Ograniczony będzie też wybór smaków. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Australia zakaże rekreacyjnego vapingu, e-papierosy będą tylko na receptę

Nowi konsumenci to przede wszystkim młodzież

Doktor habilitowany Łukasz Balwicki, specjalista zdrowia publicznego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, podkreślał, że "badania, które zostały przeprowadzone w Wielkiej Brytanii na zlecenie rządu brytyjskiego, pokazały, że nie da się ograniczyć epidemii zwykłego palenia, używania tytoniu, bez ograniczenia nowych konsumentów".

A nowi konsumenci to przede wszystkim młodzież. 

Toksykolog doktor Eryk Matuszkiewicz zauważył, że "istnieje coś takiego jak efekt bramki". - To jest zwłaszcza ważne dla osób nastoletnich, młodych osób. Badania pokazały, że ci, którzy sięgają po e-papierosy, w dorosłym życiu łatwiej i częściej będą sięgać po papierosy klasyczne - wyjaśniał.

Rozmowa we "Wstajesz i Wiesz" o e-papierosach
Rozmowa we "Wstajesz i Wiesz" o e-papierosachTVN24

"Mogą powodować uszkodzenie miąższu płuc, drobnych dróg oddechowych, ale również wpływać na rozwój mózgu"

Skutki vapowania, czyli palenia e-papierosów, ciągle są odkrywane. Według doktora Tomasza Karudy, produkty te "mogą powodować uszkodzenie miąższu płuc, uszkodzenie drobnych dróg oddechowych, ale również mogą wpływać na rozwój mózgu młodych osób".

- Często nie wiemy w ogóle, co w tych papierosach jest. Mamy dane, że w niektórych papierosach były zanieczyszczenia, które powodowały bardzo istotne i groźne zagrożenia - ostrzegał profesor Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W Polsce sytuacja nie wygląda najlepiej. Szacunki Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych mówią, że w 2022 roku sprzedano ponad 30 milionów sztuk jednorazowych, smakowych e-papierosów. W 2023 roku było to już niemal 100 milionów. Ponad trzy razy więcej. 

Doktor habilitowany Łukasz Balwick przyznał, że "jeśli chodzi o młodzież, tutaj niestety mamy alarmujące dane". Mówił, że około "30 procent młodzieży przyznaje się, że w ostatnim miesiącu używało, natomiast prawie 11 procent mówi, że używa codziennie e-papierosów".

ZOBACZ TEŻ: E-papierosy niespełniające standardów wykryte w brytyjskich sklepach

Rozwiązania prawne na polskim gruncie

Rynek kusi. Ponad 90 procent to warianty słodkie, owocowe lub tak zwane napojowe. Łącznie w oficjalnej polskiej dystrybucji jest ponad 770 wariantów smakowych.

Z początkiem przyszłego roku Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Wtedy też mają zacząć się prace nad nową dyrektywą tytoniową. Ministerstwo Zdrowia już myśli o rozwiązaniach na gruncie polskim.

Wiceminister zdrowia Wojcieh Konieczny przekazał: - Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której tego typu atrakcyjność tych wyrobów już nie będzie wchodzić w grę, czyli zakażemy używania tych czynników aromatycznych. Oczywiście to również wymaga zgody państw unijnych i dostosowania prawodawstwa. 

Cierpi nie tylko nasze zdrowie, ale też środowisko. Janusz Mizerny, twórca bloga Green Projects, zwracał uwagę, że "e-papieros jednorazowy jest złożony przede wszystkim z plastikowej obudowy, ale i miedzianych przewodów". - Głównym zagrożeniem jest tutaj bateria litowa, bo ona, jeśli trafi do środowiska, może skazić otoczenie - dodał.

"Atrakcyjna cena, duży wybór smaków, szeroka dostępność". Co mówi raport?

Alarmujące dane na temat jednorazowych e-papierosów znalazły się w raporcie Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych zatytułowanym "Rynek jednorazowych e-papierosów w Polsce".

Jak napisano, "obserwujemy masowy napływ tanich, jednorazowych, smakowych e-papierosów do Polski". "Ich rzeczywista sprzedaż może być nawet kilkukrotnie wyższa, niż podaje Ministerstwo Zdrowia. Według szacunków Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG) w 2023 r. wyniosła blisko 100 mln sztuk" - podano. To - zaznaczają autorzy dokumentu - "najszybciej rosnąca kategoria na polskim rynku wyrobów nikotynowych".

"Wzrost sprzedaży jest wykładniczy i przekracza 200 proc. r/r (w 2022 r. sprzedaż wyniosła 32,3 mln sztuk). Atrakcyjna cena (poniżej 30 zł), duży wybór smaków (ok. 770 wariantów) oraz szeroka, pozbawiona kontroli dostępność sprawiają, że po tzw. jednorazówki sięgają również dzieci. Z tego powodu coraz więcej europejskich państw już pracuje nad zakazem ich sprzedaży" - podkreślono.

"IPAG dokonał przeglądu analiz i informacji dotyczących rynku jednorazowych, smakowych e-papierosów, z którego wynika, że blisko 60 proc. produktów jest niezgodnych z przepisami polskiego prawa. Obrót w większości odbywa się w kanałach dystrybucji niemonitorowanych i zakazanych przez prawo (np. sprzedaż online), co rodzi problem rozwoju nielegalnego rynku" - dodano.

>>> Rynek jednorazowych e-papierosów w Polsce. Raport Instytutu Prognoz Analiz Gospodarczych <<<

Czym jest e-papieros jednorazowy?

IPAG wyjaśnia także kluczowe definicje dotyczące jednorazowych e-papierosów. "To rodzaj papierosów elektronicznych z wbudowaną baterią, bez możliwości jej naładowania oraz z wbudowanym zbiornikiem z płynem (...) z nikotyną lub bez nikotyny, bez możliwości jego uzupełnienia lub wymiany. Po wyczerpaniu baterii lub wyczerpaniu płynu produkt nie nadaje się do powtórnego użytku. Standardowy e-papieros jednorazowy pozwala na około 700-800 zaciągnięć, co jest odpowiednikiem 2,5-3 paczek papierosów. Uśredniona cena jednorazowego e-papierosa w Polsce nie przekracza 30 zł" - czytamy.

Choć e-papierosy jednorazowe obecne są na rynku już od około dwóch dekad, to rozkwit sprzedaży tych produktów na świecie i w Polsce przypada na ostatnich kilka lat.

Powołując się na raport WHO, instytut napisał, iż "globalny rynek jednorazowych e-papierosów w 2022 r. wyceniano na 4,9 mld dolarów, a w latach 2018-2022 wzrost sięgnął łącznie 116 proc. W sprzedaży na świecie jest ponad 550 tys. wariantów jednorazowych e-papierosów".

Podkreślono, że "obecnie 95 proc. jednorazowych, smakowych e-papierosów produkowanych jest w Chinach, a Pekin odpowiada za 90 proc. ich globalnego eksportu". Co ciekawe, "w Chinach od 1 października 2022 r. obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży jednorazowych, tzw. owocowych e-papierosów, co nie przeszkadza Pekinowi w masowym eksporcie takich produktów na rynki zagraniczne". Zaś "do Europy i USA trafiają w kontenerach często z wprowadzającymi w błąd oznaczeniami – jako: 'latarki', 'baterie' czy 'ładowarki'".

Zauważono, że niektóre kraje w Europie, m.in. Francja, Niemcy czy Irlandia, rozważają wprowadzenie podobnego jak w Chinach zakazu. Tymczasem w styczniu 2024 r. premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak ogłosił już zakaz sprzedaży jednorazowych, smakowych e-papierosów, uzasadniając go ich rosnącą popularnością wśród nieletnich.

Skład i skutki uboczne? Często nieznane

"Odrębnym wątkiem, który jedynie sygnalizujemy, a który być może wymaga większej uwagi regulatora, jest rejestrowanie do sprzedaży nowych wariantów jednorazowych, smakowych e-papierosów, pomimo braku badań odnośnie ich składu chemicznego oraz skutków dla ludzkiego zdrowia, czego świadomość ma także sam resort zdrowia" - czytamy w raporcie.

W raporcie Instytutu Prognoz Analiz Gospodarczych zawarto również rys historyczny dotyczący pojawienia się jednorazowych, smakowych e-papierosów na rynku w Polsce. Jak podano, pierwsze z nich zostały zarejestrowane w Polsce w 2018 r.

"Ponad 90 proc. polskiego rynku jednorazowych, smakowych e-papierosów stanowią warianty słodkie, owocowe lub tzw. napojowe, niski zaś jest udział smaków: miętowego, mentolowego i tytoniowego" - podano.

W dokumencie odniesiono się do danych zgromadzonych przez resort zdrowia, Centrum Monitorowania Rynku i sam IPAG, które jednak różnią się od siebie. "Pomimo rozbieżności w danych ilościowych, zarówno z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia, jak i z analiz Centrum Monitorowania Rynku, wyłania się wspólny obraz skokowej sprzedaży jednorazowych, smakowych e-papierosów w Polsce" - stwierdzono w podsumowaniu.

Autorka/Autor: Ewa Wagner, akr

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w Polsce. Największe zagrożenie sprawiają gęsta mgła oraz opady marznące. W 13 województwach obowiązują żółte alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium