Czy soczewki kontaktowe ograniczają możliwość zarażenia się wirusem, czy może lepiej nosić okulary? Jak długo może zarażać wirusem osoba, która zakażenie przechodzi bezobjawowo? Na wasze pytania odpowiadał w programie "Koronawirus. Raport" specjalista immunologii i terapii zakażeń doktor Paweł Grzesiowski.
Do wtorku w Polsce potwierdzono 2311 przypadków zakażenia koronawirusem. 33 zainfekowane osoby zmarły.
Kontakt 24 otrzymuje od Was pytania dotyczące koronawirusa. We wtorek w programie „Koronawirus. Raport” odpowiadał na nie doktor Paweł Grzesiowski, specjalista immunologii i terapii zakażeń.
Jak długo może zarażać wirusem osoba, która zakażenie przechodzi bezobjawowo? AGA
Grzesiowski: Cały proces zakażania od momentu wylęgania do momentu zakończenia choroby trwa około dwóch tygodni. Okres bezobjawowy jest krótszy, a wirus jest produkowany w mniejszych ilościach. Natomiast cały proces od zakażenia do wyleczenia, nawet jeśli ktoś jest bezobjawowy, może trwać około dwóch tygodni.
Czy soczewki kontaktowe ograniczają możliwość zarażenia się wirusem, czy może lepiej nosić okulary? Anna
Grzesiowski: Nie ma żadnej takiej ochrony - soczewki kontaktowe nie stanowią ochrony śluzówek oka. Okulary tradycyjne mogą stanowić niewielką osłonę, bo jednak stanowią barierę przed zachlapaniem oczu bezpośrednio, natomiast z całą pewnością nie są to profesjonalne środki ochrony spojówek. Powinny to być gogle albo okulary ochronne, które okrywają również całą część oczodołu, albo przyłbice, które zasłaniają całą twarz.
Kończę kwarantannę. Czy dostanę powiadomienie, kiedy już mogę iść do pracy? Artur
Grzesiowski: Decyzja o kwarantannie powinna być wydana przez właściwy organ - w tym przypadku powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i ona powinna zawierać informację, kiedy kwarantanna jest aktywna, czyli kiedy jest rozpoczęcie i zakończenie kwarantanny. Ona powinna trwać dwa tygodnie od momentu ostatniego dnia styczności z chorym.
Czy płyn do płukania jamy ustnej zabija wirusa? Axelrout
Grzesiowski: Jeżeli jest to płyn z zawartością środków odkażających, jeżeli tam są płyny tak zwane ogólnobiobójcze, to trzeba zobaczyć, czy ich działanie jest wirusobójcze. Jeżeli tak, to taki płyn oczywiście będzie działał, a jeśli nie, to nie należy z tym wiązać większych nadziei.
Dziewczyna, z którą mieszkam, została objęta kwarantanną, bo miała kontakt z osobą zarażoną. A co ze mną? Według Sanepidu, kwarantanna mnie nie obejmuje. Krzysztof
Grzesiowski: Nie do końca się zgadzam z taką interpretacją. Jeżeli jest to osoba bezpośrednio kontaktująca się fizycznie, czyli mieszkająca w jednym pomieszczeniu, to również podlega kwarantannie. Pamiętajmy, że osoba, która jest w kwarantannie, jest osobą ze stycznością. Ona może zachorować w każdym momencie, ale nie ujawnić objawów. Jeśli mieszkamy w jednym wspólnym gospodarstwie domowym i kontaktujemy się - ta sama łazienka, pokój, kuchnia - osoba, która jest w kwarantannie, powoduje, że cała rodzina, wszyscy, którzy się z nią kontaktują bezpośrednio, również są na kwarantannie.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24