Izba Kontroli Nadzwyczajnej uznała, że nominacji sędziowskich prezydenta Andrzeja Dudy nie można podważać. Natomiast Izba Pracy Sądu Najwyższego, która wydała wyrok w grudniu, uznała nową Krajową Radę Sądownictwa po zmianach wprowadzonych przez PiS za upolitycznioną. Materiał magazynu "Polska i Świat".
Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski relacjonując środową uchwałę Izby Kontroli Nadzwyczajnej wskazał, że "nie ma możliwości podważania wyroków przez sądy, w których składzie zasiadały takie osoby".
Dwie Izby - dwa zdania
Jeszcze miesiąc temu ten sam rzecznik ostrzegał sędziów wybranych przez nową KRS, że "byłoby odpowiedzialnym powstrzymanie się od rozpoznawania spraw przez tych sędziów".
Zdania wbrew pozorom rzecznik nie zmienił, a rozbieżność jest wynikiem tego, że sprawą KRS zajmują się dwie różne izby Sądu Najwyższego. Od pewnego czasu ma to fundamentalne znaczenie.
Izba Kontroli Nadzwyczajnej wyklucza weryfikację sędziów powołanych przez Andrzeja Dudę, ale Izba Pracy, która wydała wyrok w grudniu, wprost uznała KRS po zmianach PiS za upolityczniony.
Rządzący twierdzą, że liczy się wyłącznie najnowsza uchwała. - Orzeczenie Izby Pracy w świetle tego wyroku, przede wszystkim wyroku o mocy zasady prawnej, stało się bezprzedmiotowe - mówi wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Opozycja podkreśla natomiast, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej w ogóle nie powinna się w tej sprawie wypowiadać. - Oceniają samych siebie. Nikt nie może być sędzią we własnej sprawie - twierdzi były minister sprawiedliwości Borys Budka.
"Dwugłos jest, ale to może nie być ostatnie zdanie Sądu Najwyższego"
Różne głosy w jednym sądzie nie są przypadkowe. W Izbie Pracy zasiadają sędziowie wybrani przed zmianami PiS, w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej wyłącznie ci wskazani przez nową KRS - i ci ostatni właśnie stwierdzili, że nie można podważać statusu sędziów, których powołał już prezydent Andrzej Duda.
- Ten sam organ nie może być cnotliwy w jednej sprawie, a niecnotliwy w drugiej sprawie. Dwugłos jest, ale to może nie być ostatnie zdanie Sądu Najwyższego - mówi Krzysztof Rączka, sędzia Sądu Najwyższego.
Izba Pracy kolejny wyrok w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa wyda 15 stycznia, ale czy to sprawę rozwiąże pozostaje tajemnicą, podobnie jak listy poparcia do nowej KRS.
Autor: asty/pm / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24