TVN24 | Polska

Sędziowie z Iustitii apelują do Komisji Europejskiej o "podjęcie adekwatnych działań"

TVN24 | Polska

Autor:
asty//now
Źródło:
TVN24
Sędziowie z Iustitii apelują do Komisji Europejskiej o "podjęcie adekwatnych działań"
Sędziowie z Iustitii apelują do Komisji Europejskiej o "podjęcie adekwatnych działań"
wideo 2/5
Sędziowie z Iustitii apelują do Komisji Europejskiej o "podjęcie adekwatnych działań"

Przedstawiciele stowarzyszenia sędziów polskich Iustitia zaapelowali do Komisji Europejskiej o "podjęcie niezwłocznie adekwatnych działań" w związku z niewykonywaniem przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 8 kwietnia. Sędziowie zwracają uwagę na prowadzone postępowanie względem sędziego Igora Tuleyi.

W liście do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von de Leyen, wiceprzewodniczącej Very Jourovej i komisarza Didiera Reyndersa zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" informuje, że "Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ignoruje postanowienia TSUE z dnia 8 kwietnia 2020 roku".

Stowarzyszenie zwróciło uwagę, że Izba Dyscyplinarna wydała 23 września postanowienie, w którym wyrażono pogląd, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada 2019 roku nie może być uznany za obowiązujący na gruncie polskiego porządku prawnego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Prokurator Gacek: Izba Dyscyplinarna nie spełnia wymogów sądu
Prokurator Gacek: Izba Dyscyplinarna nie spełnia wymogów sąduTVN24

"Za uzasadnienie tego poglądu podano, że we wszystkich toczących się przed Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego postępowaniach, w których doszło do zadania TSUE pytań prejudycjalnych (…) przeprowadzono czynności w składach sprzecznych z przepisami prawa (krajowego), co skutkuje nieważnością postępowania. Skoro nieważność dotyczy całego postępowania, nie może mieć mocy obowiązującej również orzeczenie prejudycjalne TSUE, jakie zostało uzyskane w ramach takich nieważnych postępowań" – informują w piśmie prawnicy.

Iustitia podkreśla, że "cytowane postanowienie budzi poważny niepokój o respektowanie w Polsce orzeczeń TSUE". "Niepokój jest pogłębiony faktem, że Izba wciąż rozpoznaje sprawy z zakresu szeroko pojętego postępowania dyscyplinarnego, w tym również wobec sędziów" - dodano.

Sędzia Żurek: Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, a tylko sąd ma prawo uchylać sędziemu immunitet
Sędzia Żurek: Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, a tylko sąd ma prawo uchylać sędziemu immunitetTVN24

Iustitia apeluje "o podjęcie niezwłocznie adekwatnych działań"

Za przykład, że nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna kontynuuje prace względem sędziów, wskazano fakt, że na 5 października zostało wyznaczone posiedzenie w celu rozpoznania zażalenia prokuratora na uchwałę Izby w przedmiocie uchylenia immunitetu sędziowskiego sędziemu Sądu Okręgowego w Warszawie Igorowi Tuleyi. Iustitia zwraca uwagę, że sędzia ten znany jest z orzeczeń oraz licznych publicznych wypowiedzi w obronie praworządności w Polsce.

Izba Dyscyplinarna nie uchyliła immunitetu sędziemu Tulei
Izba Dyscyplinarna nie uchyliła immunitetu sędziemu TuleiTVN24

"Niezależnie od rozstrzygnięcia, jakie zapadnie, fakt podjęcia czynności rozpoznawczych i orzeczniczych, właściwych dla sądu, stanowi działanie wbrew powołanemu postanowieniu TSUE z 8 kwietnia 2020 r." - poinformowała Iustitia. "W tym stanie rzeczy Zarząd SSP IUSTITIA ponawia apel do Państwa o podjęcie niezwłocznie adekwatnych działań, które doprowadzą do realnego (a nie tylko deklaratywnego) respektowania wartości europejskich i rozstrzygnięć TSUE" - zaapelowano.

W kwietniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował, że Polska musi natychmiast zawiesić działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. TSUE zgodził się z wnioskiem Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych w tej sprawie. Polski rząd uważał wniosek za niedopuszczalny. Zgodnie z decyzją Trybunału decyzja miała wejść w życie bezzwłocznie.

CZYTAJ WIĘCEJ: TSUE zawiesza Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego >>>

Autor:asty//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości