Przedstawiciele stowarzyszenia sędziów polskich Iustitia zaapelowali do Komisji Europejskiej o "podjęcie niezwłocznie adekwatnych działań" w związku z niewykonywaniem przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 8 kwietnia. Sędziowie zwracają uwagę na prowadzone postępowanie względem sędziego Igora Tuleyi.
W liście do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von de Leyen, wiceprzewodniczącej Very Jourovej i komisarza Didiera Reyndersa zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" informuje, że "Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ignoruje postanowienia TSUE z dnia 8 kwietnia 2020 roku".
Stowarzyszenie zwróciło uwagę, że Izba Dyscyplinarna wydała 23 września postanowienie, w którym wyrażono pogląd, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada 2019 roku nie może być uznany za obowiązujący na gruncie polskiego porządku prawnego.
"Za uzasadnienie tego poglądu podano, że we wszystkich toczących się przed Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego postępowaniach, w których doszło do zadania TSUE pytań prejudycjalnych (…) przeprowadzono czynności w składach sprzecznych z przepisami prawa (krajowego), co skutkuje nieważnością postępowania. Skoro nieważność dotyczy całego postępowania, nie może mieć mocy obowiązującej również orzeczenie prejudycjalne TSUE, jakie zostało uzyskane w ramach takich nieważnych postępowań" – informują w piśmie prawnicy.
Iustitia podkreśla, że "cytowane postanowienie budzi poważny niepokój o respektowanie w Polsce orzeczeń TSUE". "Niepokój jest pogłębiony faktem, że Izba wciąż rozpoznaje sprawy z zakresu szeroko pojętego postępowania dyscyplinarnego, w tym również wobec sędziów" - dodano.
Iustitia apeluje "o podjęcie niezwłocznie adekwatnych działań"
Za przykład, że nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna kontynuuje prace względem sędziów, wskazano fakt, że na 5 października zostało wyznaczone posiedzenie w celu rozpoznania zażalenia prokuratora na uchwałę Izby w przedmiocie uchylenia immunitetu sędziowskiego sędziemu Sądu Okręgowego w Warszawie Igorowi Tuleyi. Iustitia zwraca uwagę, że sędzia ten znany jest z orzeczeń oraz licznych publicznych wypowiedzi w obronie praworządności w Polsce.
"Niezależnie od rozstrzygnięcia, jakie zapadnie, fakt podjęcia czynności rozpoznawczych i orzeczniczych, właściwych dla sądu, stanowi działanie wbrew powołanemu postanowieniu TSUE z 8 kwietnia 2020 r." - poinformowała Iustitia. "W tym stanie rzeczy Zarząd SSP IUSTITIA ponawia apel do Państwa o podjęcie niezwłocznie adekwatnych działań, które doprowadzą do realnego (a nie tylko deklaratywnego) respektowania wartości europejskich i rozstrzygnięć TSUE" - zaapelowano.
W kwietniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował, że Polska musi natychmiast zawiesić działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. TSUE zgodził się z wnioskiem Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych w tej sprawie. Polski rząd uważał wniosek za niedopuszczalny. Zgodnie z decyzją Trybunału decyzja miała wejść w życie bezzwłocznie.
CZYTAJ WIĘCEJ: TSUE zawiesza Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego >>>
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24