Od czerwca leczenie niepłodności procedurą zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in vitro, będzie finansowane z budżetu.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, minister zdrowia ma opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. Wnioskodawcy (projekt był inicjatywą obywatelską) podnosili, że z uwagi na dość wysokie koszty procedury in vitro, jej dostępność jest obecnie ograniczona.
W zarządzeniu szefowej MZ zapisano, że zespół opracuje kryteria programu polityki zdrowotnej w zakresie finansowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Wnioski ma przedstawić najpóźniej do 29 marca.
ZOBACZ ZARZĄDZENIE MINISTER ZDROWIA >>>
Chodzi w szczególności o kryteria włączenia pary do programu i jej wykluczenia, wyboru realizatorów programu, zakres procedury oraz liczbę realizowanych dla pary cykli zapłodnienia pozaustrojowego. Określone mają też być zasady finansowania poszczególnych procedur leczenia niepłodności i leków w ramach programu.
Zgodnie z zarządzeniem, w składzie zespołu znaleźli się m. in. przedstawiciele resortu zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji; towarzystw naukowych, stowarzyszeń, a także konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii i prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii.
Autorka/Autor: pp//mrz
Źródło: PAP