Zespół, który opracuje kryteria dotyczące finansowanego z budżetu państwa programu leczenia niepłodności, w tym zapłodnienia metodą in vitro, został powołany przez ministrę zdrowia Izabelę Leszczynę. Gremium ma przedstawić wnioski najpóźniej do 29 marca.
Od czerwca leczenie niepłodności procedurą zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in vitro, będzie finansowane z budżetu.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, minister zdrowia ma opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. Wnioskodawcy (projekt był inicjatywą obywatelską) podnosili, że z uwagi na dość wysokie koszty procedury in vitro, jej dostępność jest obecnie ograniczona.
W zarządzeniu szefowej MZ zapisano, że zespół opracuje kryteria programu polityki zdrowotnej w zakresie finansowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Wnioski ma przedstawić najpóźniej do 29 marca.
Chodzi w szczególności o kryteria włączenia pary do programu i jej wykluczenia, wyboru realizatorów programu, zakres procedury oraz liczbę realizowanych dla pary cykli zapłodnienia pozaustrojowego. Określone mają też być zasady finansowania poszczególnych procedur leczenia niepłodności i leków w ramach programu.
Zgodnie z zarządzeniem, w składzie zespołu znaleźli się m. in. przedstawiciele resortu zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji; towarzystw naukowych, stowarzyszeń, a także konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii i prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii.
Źródło: PAP