Do Poznania przyjechał pociąg z Paderewskim

TVN24

Do Poznania, tak jak przed wiekiem, przyjechał pociąg z Paderewskimtvn24
wideo 2/36

Inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego pociągiem do Poznania rozpoczęła w środę główne obchody 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. W 1918 roku, dzień po przybyciu przyszłego premiera, w Wielkopolsce rozpoczęły się walki zwycięskiej insurekcji.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i było jedynym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów zwieńczonym zwycięstwem. Inscenizacja przyjazdu kompozytora i polityka do stolicy Wielkopolski organizowana jest od 30 lat z inicjatywy Poznańskiego Chóru Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego.

"Wiwat Paderewski". Tłumy poznaniaków na dworcu

Na Dworcu Letnim w Poznaniu w środę po południu zgromadziły się tłumy poznaniaków. Po wjeździe na stację składu prowadzonego przez parowóz rozległy się okrzyki: Wiwat Paderewski! Niech żyje Polska! Brawo i sława!

"Mistrza" powitała delegacja z wiceprezydentem Poznania Jędrzejem Solarskim i dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomaszem Łęckim.

Na scenie ustawionej przy Dworcu Letnim dostojnego gościa przedstawił i powitał inicjator inscenizacji, szef Poznańskiego Chóru Nauczycieli Ryszard Łuczak. "Ignacy Jan Paderewski" przywitał się z tłumem oczekujących na jego przybycie. - Te tłumy na całej trasie mojego przejazdu, tłumy, które witały mnie w Gdyni powodują moje największe wzruszenie - mówił do zgromadzonych.

Andrzej Lajborek jako Paderewski

W tym roku w rolę Paderewskiego wcielił się poznański aktor Andrzej Lajborek. - Paderewski był i pozostanie osobą bardzo lubianą, niekontrowersyjną. Granie jego postaci jest odpowiedzialnością, także wobec tych ludzi, którzy tu przychodzą. Spotkania na poznańskim dworcu w rocznicę przyjazdu Paderewskiego to bardzo piękna tradycja - powiedział aktor.

Pomysłodawca przedsięwzięcia Ryszard Łuczak podkreślił, że przez 30 lat w rolę męża stanu wcieliło się pięć osób. - Mam w sercu wielką radość. 30 lat temu nikt nie wierzył, że to będzie się toczyć tak długo. Przez ten czas trochę tych poznaniaków uformowaliśmy, przybywają tłumnie na poznański dworzec, to jest cudowna sprawa - powiedział. Jak stwierdził dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki, Ignacy Jan Paderewski jest "główną ikoną powstania". - On jest postacią znaną na całym świecie i pamiętaną w Poznaniu. Mamy w mieście uczelnię muzyczną noszącą jego imię, przed nią stoi też pomnik Paderewskiego. Naszą ambicją jest, by w nowym muzeum powstania wielkopolskiego, które stanie w Poznaniu za kilka lat, Ignacy Jan Paderewski miał swoje bardzo ważne miejsce – zapewnił.

Główne obchody z udziałem prezydenta

Główne obchody setnej rocznicy powstania wielkopolskiego odbędą się 27 grudnia w Poznaniu przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Na placu Wolności - w miejscu, gdzie powstańcy składali przysięgę wojskową - stanie rekonstrukcja obozu powstańców. W uroczystościach rocznicowych weźmie udział prezydent Andrzej Duda, do Poznania przyjedzie też premier Mateusz Morawiecki. Obchodom będzie towarzyszył koncert na poznańskim stadionie miejskim z udziałem gwiazd polskiej estrady.

28 grudnia uroczystości upamiętniające powstańców wielkopolskich odbędą się w Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza i na Cmentarzu Powązkowskim.

Powstanie wielkopolskie

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP